• İstanbul21 °C
  • Ankara19 °C

Abdullah LEBLEBİCİ / Haber Köşe Yazarı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Abdullah LEBLEBİCİ / Haber Köşe Yazarı

Görme Engelli bantlar, Beton Dubalar

31 Aralık 2018 Pazartesi 08:48

"Sarı çizgi" olarak adlandırılan şeritlerin günlük yaşantılarına girmesiyle görme engellilerin hayatı kolaylaştı.

Ancak; yürüyüş bantlarının periyodik olarak bakım ve onarımı yapılmaz ise sadece engelli vatandaşların değil, tüm vatandaşlarında yaşamını zorlaştırdığı bir gerçek.

Önemli olan engellilerin yürüdükleri yolların mümkün olduğunca engellerden arındırılmış ve düz olmasıdır.

PLASTİK BANTLAR TEHLİKELİ

Zaman zaman kaleme aldığım yazılarımda;

“Seydişehir de görme engelli vatandaşlarımız için kaldırımlara döşenen sarı renkli, “Kılavuz izli hissedilebilir yüzey - engelli yürüme yolu - görme engelli bantları” önemli bir hizmet olarak ön plana çıkmıştı.

Kullanım amacı; “Görme engelli bireylerin güvenli bir şekilde gidecekleri istikamette yönlendirilmelerini sağlamak”

Ancak gelin görün ki, Seydişehir’ in ana caddelerinin tamamında bulunan bu sarı bantlar görme engelli vatandaşlarımıza faydadan çok zarar veriyor hale geldi.

Belediye ekipleri her ne kadar temizlik çalışmaları yapsa da kaldırımlarda bulunan bantlar buzlanıyor, bu durum da beraberinde vatandaşların üzerine basıp kaymasına ve ciddi manada kırıklar ve yaralanmalara sebep oluyor.

Yaptığım araştırmaya göre bu bantların çok kaymasının sebebi plastik olması. Belediye kaldırımların bazılarını plastik bantlardan temizledi.

Büyük kentler ve gelişmiş ülkelerin tamamı plastik bant kullanımından vazgeçti. Kaldırımlarda ve görme engelli yollarda “lastik-kauçuk ve taş karo” engelli bantlar kullanılmaya başlandı.

BİR BAŞKA TEHLİKE

Atatürk Caddesi hizmete girdiği andan itibaren beton dubalar görsel güzelliği güzel olmasına rağmen tehlike yaratmaya devam ediyor.

Özellikle yaşlılar ve çocuklar arasında bu dubalara takılarak ciddi anlamda yaralanan ve vücudunda kırıklar meydana gelen kişi sayısı oldukça yüksek.

Dubalara takılarak düşüp yaralanan ve vücudunda kırıklar meydana gelerek aylarca yatağa bağlı kalan yaşlı sayısında son günlerde ciddi anlamda artış var.

Daha önce bu konuları gündeme getirmişti. Belediye yetkililerinden aldığım bilgiye göre görülen eksiklikler ve aksaklıklar giderilecekti.

Üzülerek ifade ediyorum, bahse konu eksiklikler ve aksaklıklar giderilmedi.

Buradan Belediye yetkililerini uyarıyorum.

Beton dubalar ciddi anlamda tehlike yaratıyor. Bu dubaların kısa sürede değiştirilmesi veya vatandaşların beton duba olduğunu uzaktan görecek aparat vesaire konularak uyarılması gerekmektedir.

Beton dubaların yerlerine, takılma, üzerine basma gibi durumlarda yaralanma ve kırklara meydan vermeyecek kauçuk, lastik ve benzeri aparatlar konulabilir.

Veya araştırılıp daha modern, dikkat çeken ikaz işaretleri yerleştirmek mümkün olabilir.

“Görme Engelli bantlar, Beton Dubalar” yaşamı kolaylaştırmalı.

Bu yazı toplam 660 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Seydişehir Postasi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim