• İstanbul20 °C
  • Ankara21 °C

SÜLEYMAN SAYAN / SPOR AKTÜEL

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
SÜLEYMAN SAYAN / SPOR AKTÜEL

GÖZLERİMİZİN PASI SİLİNDİ...

04 Mayıs 2021 Salı 10:19

Genç bir müzisyen, Mozart'a;  Senfoninin nasıl yazılacağını sorar. Mozart ise Senfoni yerine işe basit şarkılarla başlaması gerektiğini belirtir. Genç müzisyen ise Kendisinin 10 yaşındayken bile senfoniler yazdığını söyleyince Mozart; “Evet, ama ben, senfoni nasıl yazılacağını kimseye sormadım ki” cevabını verir.

Einstein der ki: Aslında herkes dahidir. Ama siz kalkıp bir balığı, ağaca tırmanma yeteneğine göre yargılarsanız, tüm hayatını aptal olduğuna inanarak geçirir. Kabiliyetlerimizi dikkate almadan yaptığımız çalışmalar, akıntıya karşı kürek çekmektir…

Konyaspor takımının kadro kalitesi olarak bir standartı var ve hepimiz kendimizce birşeyler yapmasını bekliyoruz. Yolun başında olan bir teknik adama Mozart eleştirisi yapamazsınız. Yetenekleri ve aldıkları fiyatları belli olan oyuncu grubundan her maçı kazanmasını bekleyemezsiniz… Bir maç kazanıp şampiyon olduk bir maç kaybedip küme düştük söyleminden kurtulduğumuz gün yüklerimizi atacağız ve yükseleceğiz.

 

Karagümrük maçında, beklenene yakın bir onbir ile sahada yer aldık. Futbolcuların üzerindeki rehavet ve heyecan özellikle ilk 20 dakikalık bölümde oldukça fazla sırıttı. Karagümrük ise kovidli ve sakatlık ağırlıklı süreci aşmış ve maça beyin olarak çok daha rahat başlamıştı. İlk yarı top Karagümrük ekibinde olsa da uzaktan yoklamak dışında gol dışında ciddi pozisyon bulamadılar. Yenilen golden hemen sonra reaksiyon gösterip gol bulmak çok önemliydi. Sonuçtan bağımsız hakemin iptal ettiği gol ve iptal ettiği penaltı kararları doğruydu. İkinci yarı takımımız lig genelinde olduğu gibi daha fazla pozisyon ve daha fazla gol buldu. Haklı bir galibiyet aldı. Türkiye’de takımlarda genel itibariyle sert defans oyuncuları ile gelişimini tamamlamış orta alan oyuncularının harmanlandığı, hücum bölgelerinde atletik siyahi oyuncuların bireysel başarılarına dayanan bir sistem var. Daha çok mücadelenin olduğu bir sistem. Başarı ise öndeki fizik gücü yüksek oyuncuların performansı ve bekler dahil kanat oyuncularının performansına endekslenmiş. Birde maddi yönden kafası rahatsa o takım başarılı denilebiliyor. Diğer türlü önce saman alevi gibi parlayıp Avrupa’ya giden ardından küme düşüp mali kriz yaşayan takımlar biri olmaları an meselesi. Konyaspor kulübün kıymetli bir hoca kazandığını düşünüyorum. En azından geçen sürede gelişime açık biri olduğunu gösterdi. Kadromuzunda sadece bizim şehrimizde zikredildiği gibi amatör olduğunu düşünmüyorum. Birkaç takviye ile muazzam işler yapılabilir. Aksik takdirde düzene ayak uydurursak akıntıya karşı kürek çekmekten başka bir şey yapmamış oluruz.

Her takımın bir direnç noktası olur. O direnç kırılınca farklı sonuçlar gelebilir. Yetenek yönünden daha derli toplu görünen takımlar direnç yönünden daha zayıf durumda olmaları doğaldır. Konyaspor Karagümrük maçında ilk devre mücadele ve bir direnç gösterdi. Topa rakip sahip olsa da etkili yerlerde yani gerektiğinde onu Konyaspor kullandı. Konyaspor’un attığı 3.golden sonra rakibin direnci kırıldı. Bu dakikan sonra skor 8’de olsa 10’da olsa şaşırtmazdı. Karagümrük takımı o kadar çok oyundan düşmüştü ki maç çok daha başka boyutlara gelebilirdi. Bu galibiyetin 5 golle olması bizi şaşırtmasın bu tamamen rakibin oyununu kırmakla alakalı bir durumdu. Sonraki maçın hikayesi kendi içerisinde olacaktır. Bugün gözlerimizin pasını silen oyuncularımızı da tebrik etmeden geçmek olmazdı. Mücadele ve azminizden ötürü hepinizi ayrı ayrı tebrik ederim. 5 gollü galibiyet ile sevinmemiz doğaldır. Fakat bu galibiyet üzerine şampiyonluk hikayeleri yazmak tarifi güç bir durumdur. Üçgün önce bu takım kesin küme düştü derken bugün dikkatli olsak şampiyonduk yorumu yanlıştır. Önümüzde ki maçlarda genç yeteneklerimiz tamamen değil aralara serpiştirilmeli ve şans verilmelidir.

Genç ağırlıklı kadro ile çıkılan 2013 yılından beri Konyaspor bir takım başarılar sağlamış bazen çıkışa bazen inişe geçmiş durumda fakat bir şekilde ligde kalıcı olmuş ve dinamikleri sağlamış. Peki burada yanlış ne? kadro yapılanması, 500’lük verimsiz 3 oyuncu alacağına verimli olan 1500’lük tek oyuncu alınsa sorun hal olur gibi duruyor. Bu vizyon sağlandığı sürece ligde kalıcı olur ve inişler çıkışlar olsada zevkli mücadeleler yaşarız. Ucuza aldığımız oyuncuları satar mali durumu koruruz. Ligde kaldığımıza göre 100.yıl meşalesi yanmadan kongre tarihi belli olması yönetimden son beklentidir.

Maçın sözü; Hiçbir şeyden asla vazgeçme; çünkü vazgeçenler, yalnızca kaybedenlerdir.

Bu yazı toplam 974 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Seydişehir Postasi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim