• İstanbul25 °C
  • Ankara21 °C

Abdullah LEBLEBİCİ / Haber Köşe Yazarı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Abdullah LEBLEBİCİ / Haber Köşe Yazarı

Güvenli gıda denince, doğal olarak akla Konya Şeker geliyor

20 Kasım 2023 Pazartesi 09:04

 

Türkiye’ nin gıda devlerinden biri hatta ilk sıralarında yer alan Konya Şeker’ in Konya bölgesi ve Ülkemiz için önemi tartışılmaz, bunu bizlerin ifade ettiği gibi sektörün temsilcileri de ifade etmekte ve kabul görmekte.

Çiftçinin ürettiği ürünlere alım garantisi veren ekim anından hasat zamanına kadar yalnız bırakmayan hem ekim dönemimde hem de hasat dönemimde dağıttığı avanslar ile üreticilerin önünü görmesini, kendilerini güvende hissetmesini sağlayan, deyim yerinde ise yılın her mevsiminde can suyu olan Konya Şeker.

Devlette süreklilik vardır. Uluslararası alanda devamlılık güven demektir.

Konya Şeker’ de yönetim değiştikten sonra aynı Devlet gibi sürekliliğin devam ettiğini görmek üreticilerin yanı sıra büyük bağlantılar yapan kişi ve kurumlar içinde önem taşıdığını belirtmeye gerek yok. Zaten bilinen ve kabul edilen bir durum.

İşin özü Konya Şeker ile ne kadar gurur duysak az.

Geçmişte emeği geçenlere, şu andaki yöneticilere, tüm çalışanları ve ortaklarına yürekten teşekkür ediyorum.

Konya Şeker kampüsü toplantı salonunda, cuma günü Anadolu Birlik Holding, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Türk Standartları Enstitüsü arasında iş birliği protokolü imzalandı.

Çumra atıştırmalık fabrikası, Seydibey tarımsal ürünler işleme entegre tesisi ve PANAGRO Tarım ve Hayvancılık Gıda San.ve Tic. A.Ş., nin belgesini TSE Başkanı Mahmut Sami Şahin, PANKOBİRLİK Genel Başkanı ve Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Erkoyuncu’ ya “TSE SÜRDÜRÜLEBİLİR GÜVENLİ ÜRETİM BELGELERİNİ” takdim etti.

Konu çok önemli olduğu için Protokol ile ilgili kısaca bilgi vermek istiyorum.

“Anadolu Birlik Holding bünyesinde bulunan tüm İşletmelerin, Kalite Belgelendirme sürecinde, TSE tarafından yapılan tüm denetim ve belgelendirme hizmetlerini kapsayacak.

İş birliği kapsamında, standardizasyon bilincinin yaygınlaştırılması, sektörün ihtiyacı olan alanlarda ve konularda TSE ile ortak eğitim,

Seminer, panel planlanması, belgelendirme (Sürdürülebilir Güvenli Üretim, Ürün, personel, hizmet ve sistem belgelendirme) alanlarında ortak çalışma alanlarının artırılması,

TSE tarafından verilen tüm belgelendirme hizmetlerinin kuruma sunulması, muayene ve gözetim alanında işbirliği yapılması, deney ve kalibrasyon hizmetleri alanında imkanların değerlendirilerek mutabık kalınan hususlarda tarafların alt yapısında bulunan laboratuvarların geliştirilmesi ve karşılıklı kullanılabilmesi” yer alıyor.

Gıda üretiminde güvenli üretim önemli olduğu gibi, güvenli üretimin sürdürülebilir olması daha da önemlidir.

Malum Dünya pandemi gibi küresel bir salgını yaşadı, bu talihsiz süreçte gıda güvenliği ve sürdürülebilir gıdanın önemi daha fazla ortaya çıktı.

İşte böyle kritik bir süreçte, Konya Şeker fabrikaları ve üretim tesislerinde kalite ve hijyeni ön planda tutarak, sektörde büyük güven tesis etti.

Güven tesis etmek önemli, ancak güveni sürdürülebilir hale getirmek daha da önemli.

İş gıda olunca, doğal olarak ilk akla gelen kalite. Kalitenin adresi de Konya Şeker olduğuna göre, belge de ispatı oluyor…

Bu yazı toplam 343 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Seydişehir Postasi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim