- 14:04 - CHP belediye meclis üyesi Selman Bilici vefat etti
- 14:01 - BAŞKAN ALTAY 24 TEMMUZ GAZETECİLER VE BASIN BAYRAMI’NI KUTLADI
- 13:58 - Hasan Ekici’den Vergi Kanunu Değerlendirmesi: Tepkiler Üzerine Kanun Teklifi Daraltılmış
- 13:55 - KONUK; MÜNAVEBE ÜRÜNLER İÇİN ÜRETİCİYE MÜJDE VERDİ
- 13:53 - BAŞKAN ERKOYUNCU BAKAN BAYRAKTAR İLE GÖRÜŞTÜ
- 13:50 - KONYA ŞEKER VE ÇUMRA ŞEKER’DE KAPASİTE ARTIRILIYOR
- 13:46 - Genel Müdür Erkılınç’tan 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı mesajı
- 13:42 - BAŞKAN USTAOĞLU GÖKÇEHÜYÜK VE TARAŞÇI’DA ÇALIŞMALARI İNCELEDİ
- 13:39 - ÜNİVERSİTE TERCİH DÖNEMİNDE GENÇLERİMİZİN YANINDAYIZ
- 13:35 - Bastırılmış duygularla yaşamak ne kadar doğru?
- 09:01 - MUAYTHAİ SÜPER LİGİ 1. AYAK MÜSABAKALARI, SEYDİŞEHİR’DE TAMAMLANDI
- 10:52 - AİLE VE SOSYAL HİZMETLER BAKANI GÖKTAŞ BAŞKAN ALTAY’I ZİYARET ETTİ
- 10:46 - BAŞKAN ERKOYUNCU’DAN MÜJDE: “ÖNÜMÜZDEKİ YIL SANAYİ ALT YAPISINA BAŞLAYACAĞIZ”
- 10:43 - BAŞKAN ERKOYUNCU, “GERÇEKLER KONUŞULMALI”
- 10:37 - KONUK: SEYDİŞEHİR, DONDURULMUŞ PATATES TESİSLERİNİ İLÇELERİNE KAZANDIRAN RECEP KONUK’U COŞKUYLA KARŞILADI, BAĞRINA BASTI
27 Temmuz 2024 Cumartesi
SÜLEYMAN SAYAN / SPOR AKTÜEL
![12 Punto](http://www.seydisehirpostasi.com/s/i/font-01.gif)
![14 Punto](http://www.seydisehirpostasi.com/s/i/font-02.gif)
![16 Punto](http://www.seydisehirpostasi.com/s/i/font-03.gif)
![18 Punto](http://www.seydisehirpostasi.com/s/i/font-04.gif)
![SÜLEYMAN SAYAN / SPOR AKTÜEL](http://www.seydisehirpostasi.com/d/author/4_b.jpg)
HALK EĞİTİLMELİ DE!
01 Ekim 2022 Cumartesi 09:17
Seydişehir denilince, aklımıza ilk gelen isimlerden biri de şüphesiz, Kadester Mahmud Esad efendidir. Tapu Kadastro'nun kurucusu, âlim, müderris, devlet adamı, Defter-i Hakani Nazırı Milletvekili gibi çok yönlü kişiliği ve hizmetleriyle tam bir vatansever dersek yanlış olmaz. Kolay değil 1asırdan fazla önce taksiratını tamamlayıp, bugün halen yaptığı güzel işlerle anılmak ve hayır duaları almak…
Seydişehir’de Mahmud Esad ismini taşıyan bir ortaokulumuz birde lisemiz mevcutta bulunuyor. Bugün ki yazımızın konusu ortaokulumuz olacak. Mahmud Esad ortaokulu çok başarılı bir ortaokul, adeta ilçemizin göz bebeği konumunda bulunuyor. Fakat okulun sorunları da yok değil! Hem konum itibariyle, hem de öğrenci mevcudu ile ilgili sıkıntılar yaşıyorlar. Geçtiğimiz günlerde, daha önceden, okulun atölye, dönem dönemde derslik olarak kullanılan bölümü, şuan halk eğitim olarak kullanılan kısmının, tekrar okula iade edilmesi gündem olmuştu. Ancak okula iadesi konusunda onlarla hem fikir olmakla birlikte, buranın derslik olarak kullanılması sorunu çözmeyeceği kanısındayım. Bu ancak günü kurtarabilir. Burada köklü bir yapılanma ile çözülebilir.
En başından beri en mantıklı olan, sanki okulu yeniden sabahçı öğlenci sisteme geçirmek olmalı. Halk eğitimden binanın alınması ise okul sonrası eğitim, labaratuvar, gelişim kursu veya etüt merkezi olarak kullanılabilir. Okulun merkezde olması haliyle park sorununu gündeme getiriyor. Okul servisleri ve ailelerin öğrenci almak için günde 4 defa gelmesi ki binden fazla öğrenciyi düşünürsek tam bir kaosa dönüşüyor. Hele ki Perşembe günlerimiz okulun yanında Pazar kurulması o gün, o bölgeyi felç ediyor. Pazarın hafta sonu kurulması en azından perşembe gününü kurtarabilir. Tabi bunun içinde vatandaşların, esnafın ve okulun görüşleri de alınmalı.
Servislerin okul bahçesine alınması, trafiği rahatlatma adına anlık günü kurtarabilir. Ancak ilerde çok daha büyük sorunlara yol açacaktır. Dalgın bir öğrencinin yâda şoförün okul bahçesinde bulunduğu esnada, yapılan kaza haberleri, ülkenin dört yanında zaman zaman gündeme konu olmuştur. O yüzden bu ihtimal tartışmaya bile kapalı olmalıdır…
Birde anne ve babası çalışan aileler için, günümüzde bu öğle arası tatilleri okulda yemek çıkmıyorsa ayrı bir sorun haline geliyor.
Sonuç olarak; Halk eğitilmeli, ancak eğitim yeri, okul bahçesinden ayrı bina da gerçekleşmeli görüşünü savunuyorum. Etrafında bu kadar sorun varken, okulun bir çok alanda başarılı olması, ailelerin öğrencilerini gönderme konusunda baş etken gibi görünüyor.
Devlet büyüklerimiz, ilçe yönetimlerimiz ve eğitimcilerimiz bu konuda şüphesiz elinden geleni yapıyordur. En doğru olanı yapacaklarından şüphem yok! Umarım en kısa zamanda Mahmud Esad Efendi’nin adını taşıyan okulumuz, eğitim hayatına en güzel şekilde, şimdiye kadar olduğu gibi devam edecektir. Sorunları çözülürse ki inanıyorum, çok daha kaliteli hizmet alacağımızı düşünüyorum. Mahmud Esad efendiye yakışır biçimde ve nesiller yetiştirmek ümidiyle, kalın sağlıcakla...
Günün sözü; Eğitim öğrencilere saygıyla başlar
Bu yazı toplam 1198 defa okunmuştur.
Yorum Ekle
Arkadaşına Gönder
Yazdır
Yukarı
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
ÖNE ÇIKANLAR
KONYA BÜYÜKŞEHİR’DEN DÜNYAYA ÖRNEK PROJE
Belediye spor evinde Yıldızeli spora kükredi
CHP kongresine doğru
Barınaktaki köpeklere kuduz aşısı yapıldı
600 yıllık meşe palamudu ağacına tescil çalışması
Seydişehir’de ‘SEYDİ’ markalı kimyasal ürünleri üretiliyor
“UYUŞTURUCU İLE MÜCADELEDE EYLEM PLANI’NA YÖNELİK İLETİŞİM STRATEJİSİ UYGULAMA REHBERİ
BAŞKAN TUTAL'DAN 15 TEMMUZ MESAJI
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Seydişehir Postasi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim
Haber Yazılımı: CM Bilişim