• İstanbul5 °C
  • Ankara0 °C

Abdullah LEBLEBİCİ / Haber Köşe Yazarı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Abdullah LEBLEBİCİ / Haber Köşe Yazarı

Hiçbir engel kalmadı yatırımcılar için cazibe merkezi olacak

07 Kasım 2022 Pazartesi 08:47

 

Şehirlerin gelişmesinde sanayi, teknoloji yatırımları ve eğitimin önemi tartışılmaz.

1967 yılında temeli atılan, 1973 yılında ilk birincil üretimi ile adını duyuran alüminyum tesisleri Seydişehir 'i sanayi kenti, bunun yanında elit kadroların ilçeye gelmesi ile eğitim alanında da Türkiye’ye ve Dünya ya tanıttı.

Etibank alüminyum tesisleri Seydişehir'in marka değerini artırdığı gibi, başta ekonomik olmak üzere sosyal, sportif, kültürel ve en önemlisi eğitim alanında lokomotif oldu.

Eğitimli kadrolar beraberinde eğitimli gençler yetiştirdi, eğitim seviyesi bir anda ülke gündemine damga vurdu. Halen de adından söz ettirmeye devam ediyor.

Bu bilgileri yerleşim birimleri için sanayinin ne kadar önemli olduğunu belirtmek için yazdım.

Sanayi, beraberinde gelişmeyi, gelişme de eğitim, sanat, kültür, sportif ve ekonomik olarak gelir artışını da beraberinde getiriyor.

ENGEL KALMADI

Kurulduğu günden bugüne doğalgaz bekleyen Seydişehir Organize Sanayi bölgesi hayaline kavuştu.

Uzun yıllardır gündemde olan Seydişehir Organize Sanayi Bölgesinin Doğalgaza kavuşturulması konusunda müjdeli haber geldi.

Cengiz Enerji Proje müdürü Mustafa Öztürk; Seydişehir OSB ye 31 Ekim 2022 tarihi itibariyle doğalgaz verilmeye başlandığını söyledi.

"Yaklaşık 2 ay önce başlatılan çalışmalar tamamlandı. Otogar karşısında bulunan RMS-A istasyonundan 8900 metre 8 inç çapında hat çekilerek Seydişehir OSB ye bağlandı.

Yatırım maliyeti 22 milyon lira olan ve 2 ay gibi kısa bir sürede tamamlanan doğalgaz hattı artık OSB’de”

Böylece yatırımcı için en önemli engel de ortadan kaldırılmış oldu. Fedakârlık yapan Cengiz ailesine ve holding’ in kuruluşu olan Cengiz Enerji proje müdürlüğüne teşekkür ediyorum.

Herhangi bir sektörde yatırım yapmak isteyen sanayicinin ilk sorduğu OSB de doğalgaz var mı? Sorusu da ortadan kalkmış oldu.

“Marifet iltifata tabidir” bu sebeple kim Seydişehir için bir çivi çakarsa başımın üstünde taşırım.

Dün bu düşüncede idim, bugün aynı, yarın da aynı düşüncede olacağım.

Öncelikle şunu ifade edeyim, Cengiz Holding kuruluşu olan Cengiz Enerji Proje müdürlüğünün Seydişehir de bulunması büyük nimet.

Konuyu yakından takip edenler daha iyi bilir bir yere doğalgaz götürmek o kadar kolay değil.

Hat döşemeden ziyade aremes (RMS) istasyonu kurulmalı ki, (yaklaşık 25 milyon lira) esas para eden bu istasyon.

Seydişehir OSB’ nin doğalgaza kavuşmasında Cengiz Holding, bünyesinde bulunan Cengiz Enerji Proje müdürlüğü ve bu müdürlüğün başında işini çok iyi yapan Mustafa Öztürk var.

Öztürk işini iyi yaptı ve 2 ay gibi kısa bir sürede hattı tamamladı.

OSB BÜYÜTÜLMELİ

Doğalgaz sayesinde yeni yatırımcıların geleceği kesin. Bunu yetkililer de ifade ediyor. Ancak şöyle bir sıkıntı var, yeni yatırımcılar için arsa yok.

2016 yılından bugüne kadar davası devam eden 530.000 metrekarelik alanın bir an önce OSB bünyesine kazandırılması gerekiyor.

Bu davanın yaklaşık 7 yıldır devam etmesine bir anlam veremedim. Konu ile ilgili Başkan Mehmet Tutal’ın ilgilendiğini ve yoğun çaba sarf ettiğini biliyorum. Umarım kısa sürede sonuç alınır.

530.000 metrekarelik alan OSB bünyesine dahil edilir ise yeni yatırımcıların önünde hiçbir engel kalmamış olur.

Bu yazı toplam 263 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Seydişehir Postasi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim