• İstanbul0 °C
  • Ankara-6 °C

Abdullah LEBLEBİCİ / Haber Köşe Yazarı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Abdullah LEBLEBİCİ / Haber Köşe Yazarı

Hızlı Tren projesinde ümitli bekleyiş devam ediyor

11 Ocak 2021 Pazartesi 09:08

2019 yılı 6. Ayında, Antalya-Seydişehir-Konya-Aksaray-Nevşehir- Kayseri Hızlı Tren Projesi ile ilgili olarak hazırlanan ve son şekli verilen Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Raporu, İnceleme ve Değerlendirme Komisyonunca yeterli bulunmuş ve ardından kabul edilmişti.

4 kesimden oluşan ve toplam uzunluğu 607+566. 37 km olan projede değişikliğe gidildi, Tünel, köprü ve viyadük sayıları artırıldı.

Son şekli verilen projede 66 tünel, 62 köprü, 24 viyadük, 102 üst geçit, 391 alt geçit, 5 istasyon ve 8 adet siding yapılması yer aldı.

5 NOKTADA ŞANTİYE ALANI

Proje güzergahında Antalya, Seydişehir, Konya, Aksaray ve Avanos olmak üzere 5 noktada şantiye alanı belirlendi.

Manavgat-Seydişehir (Seydişehir- Antalya) Kesimi, Konya-Seydişehir Kesimi, Konya-Aksaray Kesimi, Aksaray-Kayseri olmak üzere projesi ihalesi de 4 kesim olarak yapıldı.

MALİYETLER BELİRLENDİ

Hızlı tren projesinin maliyetleri de belirlendi, buna göre,

Manavgat-Seydişehir (Seydişehir-Antalya) Kesimi: 3 milyar 654 milyon 543 bin 600 lira, Konya-Seydişehir Kesimi: 1 milyar 678 milyon 792 bin 500 lira, Konya-Aksaray Kesimi: 1 milyar 160 milyon 667 bin lira,

Yük hatları da, Konya Yük Hattı: 305 milyon 625 bin lira, Aksaray-Kayseri Kesimi: 2 milyar 941 milyon 938 bin lira olurken,

Toplam maliyet ise 9 milyar 741 milyon 567 bin lira olarak belirlendi.

İYİ de TEMEL NE ZAMAN ATILACAK

 

2023 ve 2035 yılı hedef ağları çerçevesinde, Antalya’yı, Seydişehir, Konya, Aksaray, Nevşehir ve Kayseri’ye bağlayan hızlı tren turizm hattı ile Antalya’daki turistlerin Ürgüp, Nevşehir, Kayseri ve Konya’ya ulaşmalarını planlanıyor.

Antalya ve çevresine gelen milyonlarca turist Mevlana Türbesini ziyaret için Konya’ya, Kapadokya’daki güzellikleri görebilmek için Nevşehir’e, Erciyes’te kayak yapabilmek için de Kayseri’ye kolayca gitme imkanı bulacak, böylece ülkemizin turizm girdisine döviz cinsinden büyük katkı sağlayacak.

Tamamlandığında Antalya’ya gelen turist, Anadolu’nun içlerini tanımış olacak.

Buraya kadar her şey yolunda ve çok güzel.

PEKİ, TEMEL NE ZAMAN ATILACAK?

Sosyo-ekonomik açıdan gelişmiş illeri birbirine bağlayacak Kayseri-Nevşehir- Aksaray-Konya- Seydişehir-Antalya YHT Demiryolu Projesi, bölgesel ve ulusal kalkınma açısından da önem taşıyor.

Turizm açısından da stratejik öneme sahip olan Antalya, Konya, Nevşehir illerinin birbirine söz konusu demiryolu hattı ile bağlanacak olması, bölgesel turizm potansiyelini arttırma açısından önem arz ediyor.

Daha geniş bir pencereden bakıldığında ise güney-kuzey aksında Türkiye için önemli bir hat olduğu ortaya çıkıyor.

GÖREV ALMALILAR

Projenin yapım ihalesinin bir an önce gerçekleştirilmesi için, Konya milletvekili Ahmet Sorgun, büyükşehir Belediye başkanı Uğur İbrahim Altay, AK Parti il Başkanı Hasan Angı’ dan oluşturulacak heyetin,

Dış İşleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’ nu da yanlarına alarak vakit geçirmeden Ulaştırma Bakanlığının, buradan da sonuç alınmaz ise Başkan Erdoğan’ ın kapısını çalması gerekiyor.

Antalya-Seydişehir-Konya-Aksaray-Nevşehir- Kayseri kamuoyları temelin atılmasını ümitle bekliyor, siyasileri ve bürokratları da göreve çağırıyor.

Bu yazı toplam 85 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Seydişehir Postasi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim