• İstanbul21 °C
  • Ankara19 °C

Abdullah LEBLEBİCİ / Haber Köşe Yazarı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Abdullah LEBLEBİCİ / Haber Köşe Yazarı

Karayolları ve Bölge Trafik ekiplerine teşekkür

14 Ocak 2019 Pazartesi 08:42

Seydişehir, önemli geçiş noktalarından biri olan, Karadeniz, Marmara ve İç Anadolu’ yu en kısa yoldan Akdeniz bölgesine bağlayan birinci sınıf devlet yolunun geçiş güzergahı üzerinde bulunuyor.

Özellikle yaz aylarında yoğunlaşan araç geçişleri, kış aylarında azalsa da devam ediyor.

Seydişehir-Konya arasının bölünmüş yol olarak hizmet vermeye başlamasından sonra araç sayısı ve yolun önemi daha da artı.

Hem ticari hem de turizm açısından çok büyük önem taşıyan birinci sınıf Devlet yolundan günlük ortalama 6.500 civarında araç geçiyor.

Yolun önemini artıran bir diğer konu da, özellikle Uzakdoğu ülkelerinden ve Avrupa’ dan Antalya bölgesine tatil için gelen turistlerin, Konya-Nevşehir-Kapadokya bölgesine geçiş için kullandıkları tek yol.

Uzakdoğu Ülkelerinden gelen turistler özellikle Sonbahar-Kış ve İlkbahar aylarında Türkiye ye gelmeyi tercih ediyor.

Antalya bölgesine gelen turistler tur otobüsleri ile Nevşehir-Kapadokya bölgesine gidip tekrar Antalya bölgesindeki tatillerine devam ediyor.

Ülkemizde ağırlıklı olarak turizm yaz aylarında canlı olduğu için, kış aylarında gelen turistler daha kıymetli oluyor.

Antalya bölgesinden Konya-Nevşehir-Kapadokya bölgesine giden bu turistler başta yol üzerinde bulunan tesisler olmak üzere, Konya merkez de dahil bir çok işletmeye işlerin durgun olduğu zamanlarında can suyu oluyor.

Bu sebeple, Seydişehir-Manavgat arasındaki yolun sürekli açık tutulması bu işletmeler ve Konya için oldukça önem arz ediyor.

Yolun önemini gören Devletimiz, sürücülere zor anlar yaşatan kesimlerde, iki tünel projesini hayata geçirdi. Bunlardan Alacabel tünelinin ihalesi tamamlandı, yapımına başlandı. Ancak geçen yıl Ağustos ayı itibari ile yaşanan ekonomik kriz sebebi ile ödenekler durduruldu bunun sonucu olarak da firma çalışmalarına ara vermek zorunda kaldı.

Tınaztepe tünelinin yapılan ihalesi iptal edildi ve yenisi yapılmadı. Kısa sürede yapılması da zor görünüyor. Diğer yandan yolun Antalya sınırları içinde kalan 82 kilometrelik kesiminde 4 tünel, 1 viyadük, 2 köprünün de ne zaman yapılacağı belirsizliğini koruyor.

Alacabel ve Tınaztepe tünelleri ile birlikte Antalya sınırları içindeki 4 tünel, 1 viyadük, 2 köprü tamamlandığında, Seydişehir-Antalya arası yaklaşık 180 kilometre olacak olan yolun şimdilik hayal olduğu aşikar.

 

 

TEŞEKKÜR

Ağır kış şartlarında Karayolları ve Bölge trafik ekiplerine çok iş düşüyor. Yoğun kar yağışı altına yolu ulaşıma açık tutmak, sürücülerin güvenli seyahatlerini sağlamak için Karayolları ve Bölge Trafik ekipleri sürekli görevlerinin başında olmak zorunda.

Kar yağışının olduğu günlerde yolun sıkıntı yaşanan bölgelerine gittim. Karayolları ekiplerini sürekli görevlerinin başında yolu ulaşıma açık tutmak için üstün gayret gösterdiklerine şahit oldum.

Trafik ekipleri de Seydişehir çıkışında zaman zaman eksi 20 dereceyi bulan soğuklarda sürücülerin güvenli seyahat etmelerini sağlamak için görevlerinin başındaydı.

Karayolları ve Bölge Trafik ekiplerine teşekkür ediyorum.

UNUTMAYALIM

Konya- Ankara ve Antalyalı siyasilerin ve bürokratların Cumhurbaşkanlığı ve Ulaştırma Bakanlığı nezdinde bir an önce gerekli girişimlerde bulunmalı.

Günde 6.500 aracın geçtiği yol, Ekonominin can damarı.

Lütfen, UNUTMAYALIM!

Bu yazı toplam 648 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Seydişehir Postasi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim