• İstanbul25 °C
  • Ankara23 °C

Abdullah LEBLEBİCİ / Haber Köşe Yazarı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Abdullah LEBLEBİCİ / Haber Köşe Yazarı

Konya’ nın liderleri

20 Temmuz 2020 Pazartesi 08:55

 

İstanbul Sanayi Odası’nın sanayi sektörünün en değerli verilerini oluşturan “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu” araştırmasında Konya’dan listeye 7 firmanın girmesi mutluluk verici.

Konyalı firmalar üreterek, ihracat yaparak, istihdam sağlayarak ülkenin kalkınmasında önemli pay sahibi oldu.

Konya Şeker, bağlı kuruluşları ve Seydişehir Etibank Alüminyum tesisleri Konya’ nın liderleri arasında yer aldı.

KONYA’NIN DEVLERİ

Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu arasında yen alan Konyalı firmalar şu şekilde şu şekilde sıralandı

Konya Şeker, Seydişehir Eti Alüminyum, Panagro Tarım Hayvancılık Gıda Sanayi, Aydınlar Otomotiv Endüstri Sanayi, Ova Un Fabrikası, Safa Tarım ve Enka Süt.

Sayısal sıralama ise, 49. sırada Konya Şeker Sanayi ve Tic. A.Ş. – 143 sırada Seydişehir Eti Alüminyum Aş. – 154. Sırada Panagro Tarım ve Hayvancılık – 278. Sırada Aydınlar Otomotiv Endüstri San. Ve Tic. AŞ. – 354. Sırada Ova Un Fabrikası AŞ: - 475. Sırada Safa Tarım AŞ. – 484. Sırada Enka Süt ve gıda Mamulleri San. Ve Tic. AŞ. Olarak gerçekleşti.

TEK ÇİFTÇİ KOOPERATİFİ

Her yıl olduğu gibi bu yıl da İSO 500 sıralamasında ilk sıralar İstanbul ve Marmara bölgesi şirketlerinden oluştu.

Konya Şeker ise yine geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da ilk 50 arasında yer alan tek çiftçi kooperatifi olma özelliğini sürdürdü.

Konya Şeker in iki şirketi ilk 200 de, biri de ilk 400 içeresinde yer aldı.

YERLİ VE MİLLİ

Sürekli olarak ifade ediyorum, yerli ve milli şirketlerimiz her zaman desteklenmeli. Zira yaşanan pandemi sürecinde de net olarak gördüğümüz gibi “Elden gelen öğün olmuyor, o da zamanında gelmiyor”

Bu sebeple Konya Şeker ve Seydişehir Eti Alüminyum gibi yerli sermayeye sahip şirketlerimizi sadece halkımız değil, hükümetin de büyük destek vermesi gerekir.

Hükümetin bu şirketlerin üretimlerini artırmaları, yeni yatırımlar yapmaları için gerekirse karşılıksız destek vermesi, uluslararası dev şirketlerle rekabet etmelerinin yollarını açması gerekir.

Gerek Konya Şeker ve gerekse Seydişehir Eti Alüminyum, Sermaye yapısı ve yönetim modelleri ile ülkemizin örnek kuruluşlarıdır.

Konya Şeker pancar üreticilerinin kurduğu bir kooperatif olarak, pancarı ürettikten sonra sanayisini de yapacak adımları atarak, ürettiği şeker’ i daha da katma değerli hale getirmiş, gayri safi milli hasılaya da önemli katkılar sağlamıştır.

Bunun yanında bir çok fabrika inşa etmiş, hayvancılık faaliyetleri için et-süt entegre tesislerini hayata geçirmiş, ayrıca diğer tarımsal ürünleri de işleyecek tesisler kurarak tarımsal ürünleri desteklemiştir. Bütün bu hizmetlerde başkan Recep Konuk’ un imzası olduğu göz ardı edilemez.

ETİ ALÜMİNYUM

Özelleştiği tarihten bu güne 650 milyon doların üzerinde modernizasyon yatırımı yapan, Etibank Alüminyum Tesisleri sürekli yaptığı yenileme çalışmaları ile dikkatleri üzerine çekmeye devam ediyor.

Elektroliz hanelerin modernizasyonunun tamamlanması, Sıvı alüminyum üretimi 60 bin tondan 85 bin tona çıkarılması dikkat çeken yatırımlar.

Buna rağmen, Etibank ülkenin alüminyum ihtiyacının sadece % 8 ini karşılayabiliyor.

Otomotiv ve uçak sanayi yatırımlarının gerçekleştirilebilmesi için Eti Alüminyum Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Cengiz, aralıksız çalışmalarına devam ediyor.

Devletin acil olarak Eti Alüminyum tesislerine teşvik vermesi gerekiyor. Ülkemizin Yıllık 1 milyon tona yakın sıvı alüminyum ihtiyacı var. En azından yarısını Seydişehir Alüminyumun üretmesi gerekir.

Bu yazı toplam 161 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Seydişehir Postasi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim