• İstanbul29 °C
  • Ankara27 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KONYALI İŞADAMLARI SEYDİŞEHİR ODAKLI BÖLGE KALKINMA HAMLESİ PANELİNDE  YATIRIM İÇİN SEYDİŞEHİR’DE BULUŞTU
05 Mart 2018 Pazartesi 10:34

KONYALI İŞADAMLARI SEYDİŞEHİR ODAKLI BÖLGE KALKINMA HAMLESİ PANELİNDE YATIRIM İÇİN SEYDİŞEHİR’DE BULUŞTU

Kısa adı KONSİAD olan Konyalı iş adamları derneği  üyesi işadamları Seydişehir Belediye Başkanı Mehmet Tutal’ın girişimleriyle  3 Mart 2018 cumartesi günü saat 20.00’de Şaban Cengiz Kültür Merkezinde düzenlenen Seydişehir Odaklı Bölge Kalkınma Hamlesi panelinde bir araya geldiler.
Kalkınma paneli ve iş adamları buluşmasına Orman ve Su İşleri Bakan Yardımcısı Harun Tüfekci ve Konya Milletvekili Sanayi, Ticaret ve Enerji Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız’da katıldı.
Seydişehir Protokolü, siyasi parti başkanları, STK örgüt temsilcileri, iş adamları ve muhtarların da bulunduğu panelde KONSİAD Başkanı Kemal Çelik ve derneğe üye iş adamlarının Konya ilçeleri içinde ilk kez Seydişehir’e yapacağı yatırımlar konuşuldu ve çorap fabrikası kurulması için Seydişehir Belediye Başkanı Mehmet Tutal, Kaymakam Aydın Erdoğan ve fabrika kurucusu Mustafa Erdal protokol sözleşmesine imza attılar.
Katılımcılar, panel ve toplantının çok anlamlı, çok değerli ve sonuçları itibariyle çok değerli olacağı konusunda birleştiler. Panel ve iş adamları buluşmasında KONSİAD Başkanı Kemal Çelik, derneğin Konya ilçeleri içinde ilk yatırımı Seydişehir’de yapacağını, bunun sebebini ise Belediye Başkanı Mehmet Tutal’ın yatırım için önemli çaba göstermesine bağladı. Aynı zamanda KONSİAD’ın Seydişehir’de de temsilcilik açacağını belirtti.
Panelin selamlama konuşmasını Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Cemal Küçük yaptı. Küçük: “Oda ve Seydişehir olarak ilçemizin kalkınması için ne gerekiyorsa yapmaya hazırız” dedi ve başta belediye başkanı olmak üzere panele katkı sağlayanlara teşekkürlerini iletti.
Daha sonra kürsüye gelen Belediye Başkanı Mehmet Tutal ise: İstanbul’dan, Konya’dan ve İzmir’den ilçemize gelen yatırımcılara ‘Seydişehir’e Ne Yapılabilir’ sunumunda bulundu.
Başkan Tutal, sinevizyon eşliğinde ki Seydişehir tanıtımında ilçenin stratejik bir noktada olduğunu söyleyerek: “Seydişehir, İç Anadolu ve Akdeniz iklimini taşıyan, içinde yok yok dediğimiz her şeye sahip bir memlekettir” deyip, İnanç turizmi, Kuğulu Vadisi, jeotermali, mağara ve yaylaları, av turizmi ve eski çağ tarihi hakkında iş adamlarına bilgi verdi.
Tutal: “Bunları bir araya getirdiğimiz zaman ciddi manada sıçrama yapmamız için bir engel yok. ETİ A.Ş. Türkiye’nin birincil alüminyum üreticisi. Andezit ocağımız var. Eski Garajda 8 bin metrekarelik ticaret alanı sağlanacak. Organize Sanayi’nde ise 28 parsel yatırımcılarımıza verildi. İsteyenler için de ikinci etap arsalarımız var. Hafif sanayi bölgesinde 11 büyük orta ölçekli fabrika, Seydibey ve Beybo fabrikalarımız ile Seydişehir sanayi kenti olmayı hak ediyor. Bu yapılan çalışmalarla inşallah tekstil merkezi üssü de olacaktır” ifadelerini kullandı.
Seydişehir Kaymakamı Aydın Erdoğan ise: “İlçemizin kalkınması için el birliğiyle güçlü bir şekilde neler yapılabileceğini içeren bir toplantının yapılmasından memnun kaldım. Söz konusu ilçenin kalkınması olunca farkındalıklarımızı bir araya koyup yatırımcılarımıza her türlü yardımı yapmaya hazırız” dedi.
Sözü alan Orman ve Su İşleri Bakan Yardımcısı Harun Tüfekci : “Buraya birçok iş adamının gelmesi bizi umutlandırıyor. STK örgütlerinin ve halkımızın da toplantıda hazır olması önemli” dedi.
Tüfekci konuşmasının devamında, önemli iş adamlarıyla buluştuklarını ve anlamlı bir gün yaşadıklarını, artık büyük şehirlerden köylere göçün başlaması gerektiğini belirterek: “Hızlı tren, tünel ve termalin bitmesiyle Seydişehir’in hızlı bir şekilde değişim yaşayacağını düşünüyorum” şeklinde konuştu.
“Bu toplantı çok anlamlı, çok değerli. Sonuçları itibariyle de çok bereketli olacak” diyerek sözlerine başlayan Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız ise:
“Herkes aklını, bilgisini ve sermayesini ortaya koysun. Ülke için, bölge için neler yapabileceğimizi düşünmeliyiz. Bir kişiye dahi istihdamın sağlanması çok önemlidir” diyerek toplantının önemine işaret etti.
Seydişehir’in ise bir kavşak şehir olduğunu, OSB’ye ise bir an önce yatırım yapılması gerektiğini, çünkü fabrikalaşma oranının %40’a yaklaştığını, bu oran yakalanırsa OSB’ye doğalgazın getirileceği müjdesini verdi ve “İnşallah ihtiyaç olan yatırımcıyı da bu toplantı vesilesiyle buluruz” temennisinde bulundu.
Altunyaldız: “Özellikle alüminyum üzerinde ekosisteme dönük özel bir çalışma yapmamız gerekiyor. Siz çok kıymetli iş adamlarımız sayesinde hep birlikte ekosistem oluşmaya başlayacaktır. Bu olduktan sonra yatırım adına birçok güzel gelişme birlikte gelecektir” şeklinde konuştu.
Daha sonra Belediye Başkanı Mehmet Tutal’ın moderatörlüğünü yaptığı panele geçildi.
Panelistler; Orman ve Su İşleri Bakan Yardımcısı Harun Tüfekci, KONSİAD Başkanı Kemal Çelik, KONSİAD Konya Şube Başkanı Hasan Hüseyin Aydın, yatırımcılardan Osman Nuri Bakırcı, Hüseyin Varol, Bozkır Belediye Başkanı İbrahim Gün ve Çorap Fabrikası yatırımcısı Mustafa Erdal toplantıya katılan iş adamları, STK Örgüt Temsilcileri ve halkın sorularını cevaplandırdı.
Davetlilerin sorusu üzerine Antalya’dan gelen Termal yatırımcısı Hüseyin Varol, yakın bir zamanda inşaatlara başlanacağını ve Seydişehir’i Termal başkenti yapacaklarını söyledi.
Diğer Termal yatırımcısı Osman Bakırcı ise 10 Mart’ta inşaat çalışmalarına başlayacağını belirtti.
KONSİAD Başkanı bir gazetecinin sorusu üzerine, yatırım yapmakla kalmayıp yatırımda kümeleşmenin de çok önemli olduğunu, dernek olarak Seydişehir’de çorap imalatı üzerinde durulup başka fabrikaların da kurulması ile bu güzel ilçenin bir çorap üssü haline gelebileceğini belirtti. Aynı şeyin alüminyum üzerine de düşünülebileceğini söyledi.
Söz verilen ETİ A.Ş. yetkilileri ise fabrikanın hızlı bir şekilde modernizesinin yapıldığını, uç ürünlerin ise talep durumuna göre değerlendirilebileceğini belirterek, haddehanenin tekrar üretime geçmesi sinyallerini verdi.
Panelden sonra Seydişehir idarecileri ve sayıları onları geçen dışardan gelen iş adamları ve Seydişehir iş adamları basına kapalı bir toplantı yaparak ilçede yatırım konusunda başka neler yapılabileceği konusunda görüş alışverişinde bulundular.
Bu haber toplam 1237 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Seydişehir Postasi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim