• İstanbul4 °C
  • Ankara-6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KUĞULU GÖLETİNE 1.100 YAĞ BALIĞI BIRAKTI
27 Kasım 2021 Cumartesi 09:30

KUĞULU GÖLETİNE 1.100 YAĞ BALIĞI BIRAKTI

Tarım ve orman bakanlığından Yağ balığı yuvaya dönüyor Projesi kapsamında

Tarım ve orman bakanlığı, Eğirdir Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü tarafından yapılan proje kapsamında endemik ve nesli tükenme tehlikeli altında yöreye ait olan Yağ balığı yumurtadan üretilerek anaç haline gelinceye kadar yetiştirildi.

Kuğulu tabiat parkında, Seydişehir Kaymakamı Deniz Pişkin, Belediye başkanı Mehmet Tutal, Ak parti ilçe başkanı Kemalettin Atalay ve Eğirdir Su Ürünleri Araştırma enstitüsü müdürü Fuat bilgin’ in katıldığı törende 1.100 yağ balığı gölete bırakıldı.

Törende konuşan, Deniz Pişkin, “Sadece, Seydişehir ve Beyşehir e ait olan Yağ balığının yeniden anavatanına dönüyor olması mutluluk verici. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Ancak bunların korunması gerekiyor, Jandarma ve Orman şefliğine balığın korunması için talimat vereceğim. Asıl korumayı milletimizin yapması gerekiyor” dedi.

Belediye Başkanı  Mehmet Tutal “Seydişehir de güzel şeyler oluyor, az önce tamamlanmak üzere olan 146.000 metrekare alanda yapımı devam eden ve sona yaklaşan millet bahçemizi ziyaret ettik.

Hepimizin bildiği gibi tüm Seydişehir in bildiği iki balık türü vardı. Biri yağ balığı, diğeri sazan,

Yağ balığının nesli tükenmekte iken, iki üç kilo balığı enstitüye gönderdik, burada anaç balıklar üretildi, şimdi bırakıyoruz. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

Eğirdir Su Ürünleri Araştırma enstitüsü müdürü Fuat Bilgin ise; “Bölgemiz ve ülkemiz için önemli bir yeri olan endemik tür yağ balığı üretimi için yaptığımız proje kapsamında yumurtadan 1.100 adet anaç yağ balığı üretimini gerçekleştirdik.

Burada Kuğulu tabiat parkına bırakıyoruz” dedi.

Daha sonra anaç yağ balıkları, Kaymakamı Deniz Pişkin, Belediye başkanı Mehmet Tutal, Ak parti ilçe başkanı Kemalettin Atalay ve Eğirdir Su Ürünleri Araştırma enstitüsü müdürü Fuat Bilgin tarafından kuğulu tabiat parkındaki gölete bırakıldı.

yag-baligi-biraktilar.jpg

Bu haber toplam 146 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Seydişehir Postasi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim