• İstanbul26 °C
  • Ankara25 °C

H. Yüksel GÜLAY / SPOR AKTÜEL

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
H. Yüksel GÜLAY / SPOR AKTÜEL

KURALLAR DEĞİŞİYOR

17 Kasım 2018 Cumartesi 13:59
İFAB Senede iki kez toplanıyor. İrili ufaklı değişikliklerle futbolun kaderini tayin ediyorlar. Yaklaşık onbeşgün sonra futbolcunun en yakın çizgiden sahayı terk etmesi ve kale atışına ceza alanı içinde temis gibi iki kritik konuyu ele alacaklar. Uluslararası Futbol Birliği Kurulu Danışmanı Bölümü (İFAB) Londrada buluştu ve iki hafta sonra yapılacak yıllık toplantısı için tavsiye kararları aldı. Kararların en dikkat çekicisi “Elle oynama” kuralının daha anlaşılırn ve daha stabil hale getirilmesi.
İFAB futbol oyunu kurallarını belirleyen bir kurum. Senede iki kez toplantı yapıyorlar. Ve irili ufaklı değişikliklerle futbolun kaderini belirliyorlar. Kurulun yarısı FİFA’dan, yarısıda Britanya futbolu yöneticileri. 22 Kasımda değiştirilmesi muhtemel kararlar arasında oyundan çıkan futbolcunun en yakın çizgiden sahayı terketmesi ve kale atışına ceza alanı içinde temas gibi iki kritik konu var. İkiside tam yerinde hamleler.
22 Kasımdaki ana temaysa, elle oynama kuralı olacak gibi. İFAB bu karmaşık konuyu daha anlaşılır bir hale getirmek istiyor. Spor basınımızda bu konuda bir takım önerileri var.
1- Futbol temelinde dikkatsizliği, kontrolsüzlüğü, beceriksizliği cezalandıran bir oyun. Topla oynamak için ayağınızı sallarken ıskalar ve bilinçsizce rakibinize vurursanız bu faüldür. Sarı kart veya kırmızı kartla bile cezalandırabilirseniz. Ama enteresan bir şekilde hetbol kuralında yeteneksizlik cezalandırılmıyor. Bu beklenti revize edilmeli.
2- Top eğer bir futbolcunun eline koluna vucudunun diğer bir bölgesinden geliyorsa bu cezalandırılmalı. Bir futbolcu  kafayla topu koluna vuruyorsa bu dikkatsizliktir, beceriksizliktir. Mutlaka ceza görmeli.
3- Top bir futbolcunun eline, koluna takım arkadaşlarından geliyorsa cezalandırılmalı. Bu iki futbolcunun ortak anlamda bir beceriksizliğidir. Rakip takımın dahli yoktur.
4- Yerle müdahalelerdeki elle oynamal mutlaka ceza görmelidir. Futbol ayakta oynanan bir oyundur. Sporcunun yatarak alt uzaydaki alanının genişletmesi ve yerdeki koluyla topu engellemesinin cezalandırılmaması ilkelce bir durumdur. Temennimiz futbolun daha çabuk oynanması için yetkili kurallar harıl harıl çalışıyor. Eskimiş kuralların yenisi ile yer değiştirilmesi en uygun olanıdır.
Kuralları bir tarafa bırakıp kendi özümüze dönelim. Konya Amatör liglerde heyecan tüm hızıyla devam ediyor. Birinci amatör kümede dördüncü hafta sona erdi. Beşinci haftaya giriliyor. Liderlerde bir değişiklik yok. Yollarına oevam ediyorlar. Konya amatör küme birinci liginde şehrimizden iki takımımız var. Her ikisinede bundan sonraki maçlarında başarılar diliyoruz.
Bu yazı toplam 582 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Seydişehir Postasi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim