• İstanbul28 °C
  • Ankara24 °C

Abdullah LEBLEBİCİ / Haber Köşe Yazarı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Abdullah LEBLEBİCİ / Haber Köşe Yazarı

Libya da elimiz güçleniyor

06 Temmuz 2020 Pazartesi 09:15

 

Libya ya asker gönderme ile başlayan süreç sonrası, elde edilen başarılar batının gözünden kaçmadığı gibi, endişelendirmeye de başladı.

Yakında sondaj faaliyetlerine de başlanacak bunun yanında kalıcı 2 üs kurulacak olması batıyı daha da endişelendirdi.

Öyle görünüyor ki Libya’da Hafter’in yenilgiye uğratılmasının ardından ülkenin yeniden ayağa kaldırılmasına ilişkin faaliyetler hızlanacak.

Ulusal Mutabakat Hükümeti Başbakanı Serrac’ın Ankara ziyaretinde, önümüzdeki süreçte yürütülecek iş birliği çalışmaları ortaya konuldu.

Bu kapsamda Türkiye, 9 yıldır süren savaşın yol açtığı yıkımın giderilmesinde de Libya için önemli katkılar sunacak.

Askeri olarak Libya ordusunun yeniden yapılandırılmasına ilişkin çalışmalar sürerken, petrol sahalarında sondaj faaliyetleri, kentlerde ise müteahhitlik hizmetleri de peş peşe başlatılacak.

İHA-SİHA ÜSSÜ

Yetkililerin yaptıkları açıklamalara göre, Vatiye Üssü’ne, Libya harekâtını başarıya ulaştıran Türk milli İHA/SİHA sistemleri ile hava savunma sistemlerinin konuşlandırılması planlanıyor.

Hava araçlarıyla tahkim edilecek Vatiye ile birlikte bir adım da Akdeniz kıyısındaki liman kenti Misrata’da atılacak.

GEMİLER KALICI OLACAK

Doğu Akdeniz’de Yunanistan kışkırtıcılığındaki tırmanma da göz önüne alındığında Libya sahasında Deniz kuvvetlerinin stratejik önemi, bölgede Türk donanmasının varlığının devamını zorunlu kılıyor.

Bu doğrultuda Misrata Limanı’nın daimi konuşlanma için deniz üssüne çevrilmesi düşünülüyor. Ayrıca Libya’da deniz sahalarından petrol çıkarma konusunda en büyük hisse de Türkiye’ye ait olacak. Bölgedeki sondaj faaliyetlerinin güvenliği için Türk gemilerinin varlığı da zaruri görülüyor.

PETROL ÇIKARACAK

Libya Halen petrolünü çıkaramıyor. Bu sebeple ciddi ekonomik zorluklar yaşıyor.

Görünen o ki, Türkiye sadece deniz yetki alanlarında değil, karada da petrol çıkarma faaliyetlerine katkı sunacak.

Türkiye Petrolleri’ nin (TP) ilk aşamada Hafter milislerinin tamamen temizlenmesi sonrası Libya doğusunda petrol çıkarma sürecinin tümü için hizmet verecek.

SAS ve SAT TEMİZLİYOR

Hafter milislerinin Trablus’un güneyinden kaçarken tuzakladığı patlayıcıları, TSK’ya bağlı SAS ve SAT komandoları tarafından temizleniyor.

Temizlik operasyonunu Özel Kuvvetler, SAS ve SAT unsurları yürütüyor.

TSK’ya bağlı ekipler, bölgede koruyucu kıyafetleri, modern ekipmanları, robotik sistemleri, milli teknolojileri ve teknik saha tecrübelerini kullanarak Hafter milislerinin tuzakladığı patlayıcıları etkisiz hale getirmek ve sivillerin güvenli dönüşünü sağlamak için gece gündüz çalışıyor.

Libya hükümeti, Hafter milislerinin çekildiği sivil yerleşim alanlarında tuzaklanan mayınların patlaması sonucu şu ana kadar 27 kişinin hayatını kaybettiğini 40 kişinin de yaralandığını açıkladı.

Silahlı kuvvetlerimiz Libya halkını patlayıcılardan kurtardığı gibi, insani yardımlar la da dikkatleri üzerine topluyor.

Batının sadece sömürgeci olarak Libya da bulunduğunu anlayan yerli halk, Türk askerine büyük güven duyuyor.

Askerlerimiz her platformda kendisine güvenenlere hayal kırıklığı yaşatmıyor.

Bunun sonucu olarak da Libya da elimiz güçleniyor.

Bu yazı toplam 257 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Seydişehir Postasi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim