• İstanbul3 °C
  • Ankara0 °C

Abdullah LEBLEBİCİ / Haber Köşe Yazarı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Abdullah LEBLEBİCİ / Haber Köşe Yazarı

Müjdeli bir haber

15 Ekim 2018 Pazartesi 08:46

Ülke olarak zor günler yaşadığımız, yatırımların durduğu, tünellerin, yol yapımlarının yarım kaldığı, ödeneklerin askıya alındığı bu günlerde aldığım müjdeli bir haberi paylaşmak benim içinde mutluluk verici oldu.

İhale süreci 2017 yılının Mayıs ayında, yapım çalışmalarına da 2018 yılının Nisan ayı içinde başlanan Seydişehir-Beyşehir bölünmüş yolu ödenek yetersizliğinden Temmuz ayında çalışmalarını durdurmuştu.

Hatırlanacağı üzere İhaleyi Seydişehir-Konya yolunu yapan Heltaş A.Ş. almış, Heltaş firmasının ihaleyi alması da halk arasında memnuniyet yaratmıştı.

Yılan hikayesine dönen Seydişehir-Konya yolu, Heltaş firmasının düzenli ve gayretli çalışmaları sonucunda tamamlanmak üzere.

MÜJDELİ HABER

Bahsettiğim müjdeli haber hafta sonunda Heltaş firması Şantiye şefinden geldi. Edindiğim bilgiye göre ödenek yetersizliğinden Temmuz 2018 ayı içinde yapımı tamamen durdurulan Seydişehir-Beyşehir bölünmüş yolunda çalışmalar 6 Ekim 2018 tarihi itibariyle yeniden başladı.

İhale yapıldığı sırada işin üç yıl içinde tamamlanacağı ve 70 milyon liraya malolacağı açıklanmıştı.

Süreç normal işlemiş olsaydı yolu yapan firmaya Karayolları Genel müdürlüğü ilk yıl için 24 milyon liraya yakın bir ödeme yapacaktı.

Yaşanan ekonomik sıkıntı sebebi ile bu ödenek yapılamadı, firma da işi yarım bırakmak zorunda kaldı.

Bu gelişmeler sonrasında Heltaş firması yetkilileri Ulaştırma Bakanı ile bir görüşme yaptı.

Olumlu geçen görüşme sonrasında Firma yetkilileri Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’ ın talimatı ile yol yapımına yeniden başladıklarını belirttiler.

İlk etapta 5 milyon lira ödenek verilecek. Firma da kendi imkanları ile 7 milyon lira harcama yapacak, böylece yıl sonuna kadar toplamda 12 milyon liralık iş yapılmış olacak.

Firma 100 personel ve 15 araç ile işe başladı.

Bu arada 3 yılda tamamlanması gereken yolun yapımı biraz uzayacak.

MORAL OLACAK

Kamuoyunda yatırımların durdurulduğu haberi oldukça olumsuz bir etki ve karamsarlık yaratmıştı.

Yol inşaatının yeniden başlatılması kamuoyunda rahatlama sağlayacaktır.

ALACABEL TÜNELİ

Mevcut karayolu standardını yükseltip trafik güvenliğini artırması amacıyla yapımına başlanan Alacabel tünelinin 12 Ekim 2019'da tamamlanarak hizmete açılması hedefleniyordu.

7,36 kilometresi çift tüp tünel, 11,8 kilometresi bölünmüş yol olmak üzere toplamda 19,2 kilometreden oluşan yol yapılacaktı.

Ne yazık ki Alacabel Tüneli inşaatı da ödenek yetersizliğinden durduruldu.

Beklentim, Alacabel tüneline de bir an önce ödenek verilip yapımının yeniden başlatılması.

Zira, Tırmanma ve inişleri kaldırdığı için araç yakıt tasarrufu açısından ülke ekonomisine yılda yaklaşık 25 milyon, akaryakıt tüketiminde de 17,6 milyon liralık tasarruf sağlayacağı tahmin edilen, ayrıca, kar yağışı, buzlanma ve tipinin yoğun olduğu kesimde karayolu standardını da yükseltecek, trafik emniyeti, can ve mal güvenliğini sağlayacak olan proje Konya ve Seydişehir’ in değil Ülkenin önemli projelerinden biriydi.

Seydişehir-Beyşehir yolu yapımının yeniden başlaması, ayrıca Alacabel tüneli ve Bozkır yolunun tamamlanması da büyük bir moral olacağı kanaatindeyim.

Bu yazı toplam 718 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Seydişehir Postasi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim