- 14:04 - CHP belediye meclis üyesi Selman Bilici vefat etti
- 14:01 - BAŞKAN ALTAY 24 TEMMUZ GAZETECİLER VE BASIN BAYRAMI’NI KUTLADI
- 13:58 - Hasan Ekici’den Vergi Kanunu Değerlendirmesi: Tepkiler Üzerine Kanun Teklifi Daraltılmış
- 13:55 - KONUK; MÜNAVEBE ÜRÜNLER İÇİN ÜRETİCİYE MÜJDE VERDİ
- 13:53 - BAŞKAN ERKOYUNCU BAKAN BAYRAKTAR İLE GÖRÜŞTÜ
- 13:50 - KONYA ŞEKER VE ÇUMRA ŞEKER’DE KAPASİTE ARTIRILIYOR
- 13:46 - Genel Müdür Erkılınç’tan 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı mesajı
- 13:42 - BAŞKAN USTAOĞLU GÖKÇEHÜYÜK VE TARAŞÇI’DA ÇALIŞMALARI İNCELEDİ
- 13:39 - ÜNİVERSİTE TERCİH DÖNEMİNDE GENÇLERİMİZİN YANINDAYIZ
- 13:35 - Bastırılmış duygularla yaşamak ne kadar doğru?
- 09:01 - MUAYTHAİ SÜPER LİGİ 1. AYAK MÜSABAKALARI, SEYDİŞEHİR’DE TAMAMLANDI
- 10:52 - AİLE VE SOSYAL HİZMETLER BAKANI GÖKTAŞ BAŞKAN ALTAY’I ZİYARET ETTİ
- 10:46 - BAŞKAN ERKOYUNCU’DAN MÜJDE: “ÖNÜMÜZDEKİ YIL SANAYİ ALT YAPISINA BAŞLAYACAĞIZ”
- 10:43 - BAŞKAN ERKOYUNCU, “GERÇEKLER KONUŞULMALI”
- 10:37 - KONUK: SEYDİŞEHİR, DONDURULMUŞ PATATES TESİSLERİNİ İLÇELERİNE KAZANDIRAN RECEP KONUK’U COŞKUYLA KARŞILADI, BAĞRINA BASTI
SÜLEYMAN SAYAN / SPOR AKTÜEL
![12 Punto](http://www.seydisehirpostasi.com/s/i/font-01.gif)
![14 Punto](http://www.seydisehirpostasi.com/s/i/font-02.gif)
![16 Punto](http://www.seydisehirpostasi.com/s/i/font-03.gif)
![18 Punto](http://www.seydisehirpostasi.com/s/i/font-04.gif)
![SÜLEYMAN SAYAN / SPOR AKTÜEL](http://www.seydisehirpostasi.com/d/author/4_b.jpg)
NERDEN BAKSAN TUTARSIZLIK NERDEN BAKSAN …
FİFA’nın var protokolü Adalet, şeffaflık ve kalite sözleriyle başlar. VAR’ın genel felsefesi
“minimum müdahale - maksimum yarar”dır. Şekliyle devam eder. 4 Ana başlığı vardır. Bu başlıklar; Goller, direk kırmızı kartlar, penaltılar ve yanlış oyuncuya gösterilen kartlar şeklinde tanımlanır.
VAR: Hakemin maçın gidişatını etkileyen bariz bir hatayı (veya gözden kaçırılan ciddi bir olayı) düzeltmesi için kamera görüntülerinden bilgi aktararak yardım etmek üzere atanan halen görev yapan veya eski bir hakem bulunur.
Hakem, futbol maçlarının kurallarının uygulanmasından sorumlu olan ve saha içinde yönetim yetkisine sahip olan kişidir.
Ülkemizde bu standartları sağlayabilen, bir maçta da tartışmaya neden olmayan veya maçın önüne geçmeyen hakem tanıyor musunuz? Maalesef sayıları bir elin parmaklarını geçmiyor.
Konyaspor ve Adanademirspor maçı dışardan bakıldığında, fizik gücü yüksek, tempolu ve ligimizde seyir zevki açısından ilk sıralara yazılacak karşılaşmalar arasına yazılabilir. Şimdi Türkiye Futbol Federasyonun bu maça hangi gerekçe ile Sarper Barış Saka’yı atadığının bir izahı var mıdır?
8 Ocak 2023’ten beri Süperligde maç yönetmeyen hakem deneme tahtası gibi Konyaspor maçına atanmıştı.
Konyaspor karşılaşmaya kabul edilebilir bir kadro ile çıkmıştı. İlk yarıda seyir zevki, mücadelesi yüksek topun çok durmadığı bir oyun izlemiştik.
İkinci yarının başında VAR’ın saçma bir şekilde devreye girmesiyle hakem maçın yönetimini kaybetmişti. Gösterdiği kırmızı kart VAR’ın oyuna müdahalesi kadar yanlıştı. O dakikadan sonra verdiği bir çok karar tartışılır. Ancak akıl tutulmasının olduğu pozisyon Sehic’in teması olmadığı halde günah çıkartırcasına çaldığı penaltı pozisyonuydu. VAR hakemi o esnada Başakşehir Fenerbahçe maçına bakıyor olsa gerek ki, görevi dışında bir pozisyonda hakemi yanına çağırırken, tamda görevi olan yerde 3 maymunu oynuyordu. Hakemin 2 yanlışı bir doğru getirmedi. Gelelim yardımcı hakemlere yahu bunlara seminerlerde pozisyon bitmeden bayrağın kaldırılmayacağını kaç defa daha söylemeleri gerekiyor. Her hafta aynı zulümler artarak devam ediyor. Maç içerisinde hakemin bir vücut dili olur ya hani mesela Fırat Aydınus maç yönetirken yanlışta olsa verdiği karar oyuncular üzerinde bir hakimiyeti bir güveni olurdu. Dümdüz maç yönetmezdi. Günümüz hakemlerinden maalesef böyle şeyler göremiyoruz ki Sarper Barış Saka’dan görmemiz bu durumda hiç beklenemez. Zira kendisinin hakem olmadığını düşünüyorum.
Konyaspor yeni teknik ekibi göreve başladıktan sonra bu kadar derli toplu bir oyun görmemiştim. Ancak rakibin hava hakimiyetini göre göre neden her hücumu kanattan zorlamaya çalıştıklarını anlamak güçtü. Adanademir eksik kaldıktan sonra akıllı bir oyunla bekleyip kontra yapmak istedi. Defansta da bariz hatalar yapmayıp skoru korudular. Sarper Barış yine eşine az rastlanır bir şekilde hücum anında maçı bitirerek görevini tamamlıyordu. Bu saatten sonra ne yazsak boş olur zaten, maç yönetmeye mi geldiler, kesim yapmaya mı anlayamadık.
Maçın sözü; Haksızlığı her kabul ediş, daha büyük haksızlıklar doğurur.
Yorum Ekle
Arkadaşına Gönder
Yazdır
Yukarı
KONYA BÜYÜKŞEHİR’DEN DÜNYAYA ÖRNEK PROJE
Belediye spor evinde Yıldızeli spora kükredi
CHP kongresine doğru
Barınaktaki köpeklere kuduz aşısı yapıldı
600 yıllık meşe palamudu ağacına tescil çalışması
Seydişehir’de ‘SEYDİ’ markalı kimyasal ürünleri üretiliyor
“UYUŞTURUCU İLE MÜCADELEDE EYLEM PLANI’NA YÖNELİK İLETİŞİM STRATEJİSİ UYGULAMA REHBERİ
BAŞKAN TUTAL'DAN 15 TEMMUZ MESAJI
Haber Yazılımı: CM Bilişim