• İstanbul14 °C
  • Ankara9 °C

Abdullah LEBLEBİCİ / Haber Köşe Yazarı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Abdullah LEBLEBİCİ / Haber Köşe Yazarı

Onurla, güvenle 50 yılı geride bıraktık

24 Eylül 2022 Cumartesi 10:46

 

Gazeteciliğin anlamını önemini ve misyonunu ama en önemlisi güvenini kaybettiği bu günlerde Seydişehir Postası olarak 50 yıldır çizgimizden sapmadan yayın hayatına devam etmeye, ayakta kalmaya çalışıyoruz.

Ateşten gömlek giydiğimizin farkındayız, sürekli eleştirilerin odağında olmak, bu baskı altında çalışmak öyle kolay bir iş değil.

Mesleğimizin gereği başta Siyasi partiler, Kamu kurum kuruluşları, Sivil toplum örgütleri, Dernekler, Sendikalar kısaca toplumun her kesimi ile iletişim kurarak çalışıyoruz.

Farkında olmadan bir haberi, bir toplantıyı veya bir olayı atladığımız zaman bazı kesimler tarafında şucu bucu olarak nitelendirmesini bile sineye çekip, işimize odaklanarak topluma faydalı olmanın gayreti içindeyiz.

Malum günümüzde sosyal medya aracılığı ile gazeteci ve yorumcu sayısı oldukça fazla. Sosyal medya kahramanlığı yaparak “işte şu haberi yapmadı, şu yazıyı yazmadı, falanca kurum ve kişiyi eleştirmedi, zira onlardan nemalanıyorlar” gibi iftira dolu ve akıl dışı ithamlara rağmen, düzgün ve dürüst bir şekilde çalışıyoruz.

Boğazımızdan bir lokma haram geçmedi, İnşallah geçmez de ama şunu da ifade ediyorum, basit çıkarlar ile itham edenler, iftira atanlar, haksız eleştiri yapanlar, bizler ile helalleşmeden ölmeyin.

ZİRA HAKKIMIZI HELAL ETMİYORUZ

Evet Seydişehir Postası 50 yaşında, ilk sayısının başyazısında,

“Bu elinize aldığınız gazeteniz sizlerindir. Bu gazeteniz hiçbir maddi ve manevi çıkarlara alet olmayacaktır.

Bu gazetede sizlerin dileklerinizi, arzularınız ve takdir ettiğiniz konular işlenecek, hiçbir partinin resmi dairenin politikacının aleti olmayacaktır.

İyiyi takdir, kötüyü tenkit vazifemizdir. Toplumun dertleri bizim dertlerimiz, sevinçleri de bizim sevincimizdir.

Hatalar insanlara mahsus olduğuna göre bizlerinde bu çıkaracağımız gazetemizde hatalarımız, yanlış görüşlerimiz olacaktır.

Sizlerin tenkitleri bizler için doğru yoldur.

Gazetemizin sütunları sizlerindir. Toplumu ilgilendiren konulardaki makale, fıkra, hikaye roman yazılarını seve seve neşredeğiz.

Hafta sonu ve hafta içlerinde spor haberlerini daima 4. Sayfamızda eksiksiz olarak bulacaksınız.

Konya ve Ankara da kurduğumuz irtibat bürolarında beldemizin sorunlarını gereken yerlere haber verirken, siz Seydişehir’ li okurlarımıza da hizmet edecektir.

Doğru yolda bu beldeye hizmet etmek hepimizin vazifesidir”

İfadelerini 50 yıl sonra bugünde benimsiyoruz, aynı düşünce ve duygu içinde yayın hayatımızı devam ettiriyoruz.

Gazetecilik ile halkla ilişkiler arasındaki inci çizgiyi iyi biliyoruz. Gönderilen hazır basın bültenlerini gazetede haber olarak vermek gazetecilik değil halkla ilişkilerdir.

Günümüzde, bir gazete çıkarmak için vasat bir grafiker, orta düzeyde bir bilgisayar ve biraz Türkçe bilgisi olan bir editör yeterli. Nasıl olsa haberler hazır geliyor. Ajanslar, basın büroları, basın danışmanları ile gazete bir türlü dolduruluyor.

Ancak, Seydişehir Postası Gazetesi olarak her zaman farklı olmaya özen gösteriyoruz. Kimsenin görmediğini ya da görmek istemediklerini görüyor ve gündeme getiriyoruz.

Hiçbir zaman kendi menfaatimizi düşünmedik, bizim için kamunun ve toplumun menfaati ön plandadır.

Burada emanetçi olduğumuzun farkındayız. Uzun yıllar mensubu olmaktan onur duyduğum Seydişehir Postası gazetesinde başyazarlık yapıyorum.

Gazetemizin sahibi Zeki Erman abimizden çok şey öğrendim ve öğreniyorum. Şayet bir gün bu işi sonlandıracak isem Zeki Erman ile birlikte sonlandırmak isterim.

Seydişehir Postası Gazetesi olarak mütevazi fakat deneyimli bir kadroyla çok önemli başarıların altına imza attığımızı söylemek asla abartı olmaz.

51. yıla girdiğimiz bu sayımızda, kıymet bilenlerin yanımızda olduğunu bilmek bizlere yetiyor.

Kimsenin bizi sevmesine önem vermiyoruz, ama bize GÜVENMESİNE önem veriyoruz.

Sonsuz saygılarımla.

Bu yazı toplam 459 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Seydişehir Postasi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim