• İstanbul16 °C
  • Ankara15 °C

SÜLEYMAN SAYAN / SPOR AKTÜEL

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
SÜLEYMAN SAYAN / SPOR AKTÜEL

PARA YOK! VAZGEÇMEK Mi, O HİÇ YOK!

05 Şubat 2024 Pazartesi 09:14

 

Futbol camiasında, Dolar ve Euro cinsinden 2 farklı para birimi kullanılıyor. Ülkemizde Şampiyonluk yaşamış camialar sponspor gelirleri, gayrimenkuller, çeşitli taraftar ürünleri satışı, yayın gelirleri, satılan oyuncular, bağışlar, kombine ve bilet fiyatları, belli başlı gelir kaynakları olarak gözümüze çarpıyor. Anadolu’da ise durum biraz farklı, Bilet ve Kombine satışları şampiyon yaşamış takımların yanına bile yaklaşamaz. Taraftar sayıları ise genelde bulunulan şehirlerde yâda semtlerde olduğundan, fiyatları daha makul tutmak zorundalar. Geriye galibiyet primi altında yayın havuzundan gelen para kalıyor. Kalıyor da, geçtiğimiz günlerde yapılan bir araştırma da 2014 yılı ve 2024 yılı arasındaki yayın geliri hesabı yapıldı. 2014 Yılında galibiyet primi yaklaşık 200Bin dolarken, şuan ki prim 75Bin dolar civarında, yani şu durumda yıllık 1 ila 1.5 milyon verip yıldız diye aldığınız bir golcünün kendi parasını çıkarması için size 10-15 maç kazandırması gerekiyor. Taraftar haklı olarak transfer istiyor. İstiyor da yönetimlerin o kadar ince eleyip sık dokuması gerekiyor ki tutmadığı anda kepenkler kapanmasın! Anadolu takımlarının aldıkları para TL’ye göre hesaplanırken, ceplerinden çıkan para Dolar ve Euro bazında oluyor. Her geçen gün, sadece kur farkından bile makas açılıyor.

Konyaspor’un, hani deplasman gelirlerimizi falanca firma yapmıştır paylaşımlar var ya, o bile o kadar önemli durumda ki, artık bir çok kulüp nasıl sponsor buluyorlar söylemine gelmiş durumunda. Anadolu kulüpleri için, uçak çok uzak deplasmanlar dışında lüks durumda bulunuyor. Anadolu bu şartlarda nasıl ayakta kalacak? Sözün özü bu durumda bitirilen transferler için öncelikle ateşten gömlek giyeceklerini bile bile bu göreve talip olup, ellerinden geleni yaptıklarından, verdikleri öz veriden, bugün adına teşekkür etmek gerekiyor. İşi şansa bırakmak istemeyen temsilcimiz, ligin ikinci yarısına baştan olması gerektiği gibi hazırlanmıştı. Aynı sezonda 3 defa hoca değiştirip ligde kalmak için tüm şartlar zorlanmıştı.

Rize deplasmanından mağlup olarak gelmek, aslında psikolojik olarak havlu atma anlamına geliyordu. Rize takımı Palut’la beraber Konyaspor’da ki dönemine benzer bir oyunla, topa daha çok hâkim olup, hızlı hücumlar yapıp, gerektiğinde olgun ataklarla sonuca giden bir yapıdaydı. Konyaspor bu sezon konumu ve kadrosu itibariyle sıkıntılı günler geçiriyordu. İşi Rize deplasmanında oldukça zordu. Yapılan atakları olumlu yada olumsuz bitirmesi gerekiyor, orta alanda top kaybını en aza indirmesi gerekiyor. Her şeyden önemlisi gol yememesi gerekiyordu. Tabiki 90 dakika aynı konsantre ile mücadele edip, kırılma yaşamamalıydı.

Rize maçında sahada olan her futbolcu elinden gelenin en iyisini yaptılar. Ettikleri mücadeleden ötürü ayrı ayrı hepsini tebrik ederim. Biraz şanssızlık, bir parça pozisyon bilgisinde yetersizlik 3 puana engel olmuştu. Konyaspor’un hücum hattı artık oyuna şekil verebilecek bir yapıda! Birara Rize’yi kendi sahalarına hapsedip ablukaya aldık. Yeri geldi Gökhan kalede devleşti, yeri geldi direkten döndü. Buna rağmen verilen pozisyonlarda özellikle hava hâkimiyeti konusunda Damjanovic benden tam not aldı. Slowik önemli kurtarışlar yaparak puanda katkısı oldu. Daha iyi olacaktır. Aslında dünkü maçta gününde olmayan Cikaldau ve Cebrail dışında tekleyen yerimiz yoktu. Değişiklikler oyuna kalite kattı. Tek merak ettiğim Boateng’in durumu geniş kadroda yer alamayacak durumda ise neden alındı. Durumu iyi ise en azından kulübede olamaz mıydı?

Rize camiası için birkaç cümle yazmak gerekirse, Türkiye’nin en çok yağış alan illerinden biri olup, yeşilin her tonunun en güzel yetiştiği topraklarda, bu saha zeminin hali nedir? Eminim ki bakımsız, yabani ot olsa, kendi haline daha güzel dururdu. Rize’ye hiç yakışmayan bir zemin özellikle belirtmek isterim.

Rize deplasmanında 1 puan bu sezon özelinde önemli 1 puandır. Galibiyet yazısı olmadı belki ama mağlubiyet yazısı olmaması daha iyiydi. Ben bu hafta özelindeki oyun ve mücadeleden memnunum bu oyunu kalan maçlara yayarsak, merdivenleri yavaş değil hızlı tırmanarak bu kâbustan kurtuluruz

Şu durumda Konyaspor bu oyunu oynuyorsa, umutlarımız hala var demektir. Vazgeçmeyeceğiz!

Maçın sözü; Başarının sırlarından biri, geçici başarısızlıkların bizi yenmesine izin vermemektir.

Bu yazı toplam 240 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Seydişehir Postasi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim