• İstanbul21 °C
  • Ankara16 °C

H. Yüksel GÜLAY / SPOR AKTÜEL

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
H. Yüksel GÜLAY / SPOR AKTÜEL

PEHLİVAN PEHLİVAN

07 Mayıs 2018 Pazartesi 09:07
Pehlivan Pehlivan Atanda Pehlivan Babanda Pehlivan Bre Pehlivan oğlu Pehlivan.
Ne zaman güreş lafını duysam hep benim dönemimdeki pehlivan güreşleri aklıma gelir. 1955 - 1960 yılları. O dönemin Ankaradaki Seydişehir Güzelleştirme ve Yardım Derneği oturup bir karar alıyor. Diyorlarki Olimpiyat ve Dünya güreşi şampiyonlarını Seydişehir’e götürelim onları Pınarbaşının Termiyelik sahasında güreştirelim. Dönemin kaymakamı Nurettin Alagök ve Dönemin Belediye Başkanı Osman Özdemir. Dükkan dükkan ev ev dolaşıp bilet almaları için teşvik ediliyor.
Güreşçilerimiz ise Tokyo Olimpiyatlarından yeni dönmüşler ayağının tozuyla Ankara hava alanından ellerinden tuttukları gibi şehrimize getiriliyorlar. Seydişehir panayır yeri gibi. Civar ilçelerden Akseki, Manavgat, Serik, Antalya, Konya’dan, Bozkır’dan, Çumradan güreşseverler akın akın Seydişehir’e geliyor.
Bu getirilen güreşçilerimiz kimler biliyormusunuz Dünya ve Olimpiyat şampiyonları, Rahmetli Yaşar Doğular, Hüseyin Akbaş, İsmail Oğan, Mustafa Dağıstanlı daha önce şehrimize gelen İbrahim Karabacak, Babaeskili İbrahim, İrfan ve Adil Atan kardeşler.
Bunları şehrimizdeki turnuvaya getiren yönetim kurulu abileremiz kimler. Seydişehir’liler Derneğinden Enis Şanlıoğlu, Hayrettin Durusoy, Rahmi Türker Hepsi de Seydişehir sevdalısı yani adam gibi adamlar. Onlarıda rahmetle anıyoruz. Makamları cennet olsun.
Bu yazımın örneklerini defalarca yazdım. Bu turnuva geleneksel hale getirilmeli ve ebediyen devam etmeli dedik. Bir iki sene sonra bu heves unutulup gitti. Seydişehir Termiyelik sahası eğer istenilseydi Türkiyenin ikinci bir Kırkpınarı olacaktı. Ama o devrin yöneticileri bunu beceremediler.
Şimdi Kuğuluda yapılan güreşler bu yılki ikinci sezonunda İnşaallah bundan önceki yönetimlerin yapamadıklarını şimdiki yönetimimiz yapar ve turnuva asırlar boyu devam eder. Seydişehir ismi cismi unutulmaz ve hafızalara kazınır.
Bakalım bu turnuvaya hangi güreşçilerimiz katılmış isim isim tek tek yazalım. Seydişehir Kuğulu Er meydanında hangi güreşçilerimiz ağırlanmış öğrenelim. İsmail Balaban, Recep Kara, Mehmet Yeşil Yeşil, Fatih Atlı, Hasan Tuna, Hamza Köseoğlu, Ünal Karaman, Serhat Gökmen, Salih Erinç, Serhat Balcı, Abdullah Güngör, İsmail Koç, Turan Balaban, Hasan Cengiz, İbrahim Çoraman, A. Riza Kaya, Şükrü Kazan, Osman Özgün, Faruk Akkoyun, Süleyman Aykırı, Ahmet Kavakçı, Mahmut Kavakçı, Hüseyin Şahinal, İbrahim Katkıcı, Fatih Koyunlu, Mustafa Başdemir, Sermest Bulut, Hüseyin Demir, İsmail Güzel, Ali Yanatman, Hasan Zeybek, Nedim Gürel,
Bu yazı toplam 886 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Seydişehir Postasi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim