• İstanbul29 °C
  • Ankara27 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Potansiyel var
20 Mart 2017 Pazartesi 08:49

Potansiyel var

Bölgesel Kalkınmada Teknoparkların Rolü ve Konya Teknoloji Geliştirme Bölgesi’ çalıştayında konuşan InnoPark Genel Müdürü Prof. Dr. Fatih Mehmet Botsalı, dünyanın hızla değiştiğini belirterek, “Ben Seydişehir’de değişime ayak uyduracak bir potansiyel oldu

SEYDİŞEHİR’de ‘Bölgesel Kalkınmada Teknoparkların Rolü ve Konya Teknoloji Geliştirme Bölgesi’ çalıştayı gerçekleştirildi. InnoPark Genel Müdürü Prof. Dr. Fatih Mehmet Botsalı, Necmettin Erbakan Üniversitesi Ahmet Cengiz Mühendislik Fakültesi Dekanı Hüseyin Arıkan ve Kamu Üniversite Sanayi İşbirliği küsisi Doç. Dr. Necati Ataberk’in sunum yaptığı Çalıştaya Seydişehir Kaymakam Aydın Erdoğan, Seydişehir Belediye Başkanı Mehmet Tutal, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Cemal Küçük, Esnaf ve Sanatkârlar Odası İbrahim Aypar, ETİ A.Ş yetkilileri önemli sanayi kuruluş temsilcileri ve üniversite öğrencileri katıldı.

Çalıştayın açılış konuşmasını Necmettin Erbakan Üniversitesi Ahmet Cengiz Mühendislik Fakültesi Dekanı Hüseyin Arıkan yaptı.

Fakültenin sanayicilerle buluşmada biraz geç kaldığını, bu eksikliğin giderilmesi için üniversitenin sanayiciye kapısını sonuna kadar açtığını ve bu çalıştayın amacının InnoPark ile sanayici arasında köprü olacağını söyleyen Prof. Dr. Arıkan, “Üniversite sanayi işbirliğini geliştirmekteki misyonumuz nitelikli eleman sağlanması, projelerimiz ile sanayiciye destek vererek rehberlik yapmak. Bu çalıştayda sanayi kamu üniversite işbirliği ile neler yapabiliri konuşacağız. İnşallah sanayicimize üniversite olarak yardımda bu toplantı bir kıvılcım ve güzel faydalı bir çalışma olacaktır” dedi.

DÜNYA HIZLA DEĞİŞİYOR

InnoPark Genel Müdürü Prof. Dr. Fatih Mehmet Botsalı, dünyanın hızla değiştiğini belirterek, “Üreticimize yol gösteren merkezler var bunlardan biri de Konya’daki InnoPark’tır. Ben Seydişehir’de değişime ayak uyduracak bir potansiyel olduğuna inanıyorum. Bu hızlı süreçte ben de varım diyebilmek için üniversite, sanayi, kamu olarak hep beraber çalışmamız lazım. Kamunun ve üniversitenin mutlaka sanayicilerle işbirliği yapması gerekiyor. Konya Teknoloji Merkezi InnoPark, araştırma ve tasarım yapmak isteyen herkese yardımcı oluyor. Yeni düşüncelerinizi teknolojiye dönüştürmek ve para kazanmak için innovasyonlara ihtiyacınız var. Birçok ülke innovasyonlarla zengin oluyor. Üniversitelerde bilginin hızlı bir şekilde teknolojiye dönüştürülmesi gerekiyor. Japonya ve Kore’nin dünya markaları böyle oluşmuştur. Bölgemizde innovasyon arz ve talebini şimşeklerle çarptırıp ülkemize bir şeyler kazandırmalıyız. Fatih Sultan Mehmet’in bir sözü var: ‘Türk olmak çok zor. Türk olursan bütün dünya ile savaşırsın. Türk olmamak çok daha zor, Türk olmazsan Türklerle savaşırsın’ diye sözlerini tamamladı.

Daha sonra Üniversite Kamu Sanayi İşbirliği çalıştayına geçildi. Katılımcıların soruları Prof. Dr. Fatih Mehmet Botsalı, Dekan Prof. Dr. Hüseyin Arıkan, Kamu Üniversite Sanayi İşbirliği Küsisi Doç. Dr. Necati Ataberk tarafından cevaplandırıldı. Çalıştayda yapılan konuşmalarda Seydişehir’de ETİ A.Ş’nin kamu sanayi üniversite işbirliğinde öncü rolü oynayabileceği ve alüminyumda bir dünya markası çıkarılabileceği, birlikte çalışılarak savunma sanayinde bölgenin kalkınacağı hususları öne çıkarıldı.

Bu haber toplam 1131 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Seydişehir Postasi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim