• İstanbul21 °C
  • Ankara16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Roma mezar kalıntısı kaderine terk edildi
13 Temmuz 2019 Cumartesi 14:36

Roma mezar kalıntısı kaderine terk edildi

4 bin yıllık Roma dönemi insanlarınca yapılmış önünde de mitroit mozaiği olan toprak altında kaçak kazı sırasında tesadüfen bulunan Çavuş mahallesindeki tarihi mezar kalıntısı bugün hala ayakta.

Roma mezarının bir bölümü Konya kültür müdürlüğü tarafından kazı yapılarak çıkarılmıştı. Şimdi ise 7 yıldır kendi kaderine terk edilmiş vaziyette duruyor. www.seydisehirgundem.com haber sitesi olarak kazıların yeniden başlatılmasını defalarca yazmıştık. Yalnızca bu mu? Bostadere’deki Roma dönemi antik tiyatrosu da aynı kaderi paylaşıyor.

Roma döneminin en güzel örneklerinden insanlar için o dönemin ustaları tarafından büyük bir kayanın yontularak yapılan kalıntının bir bölümü toprak altından gün yüzüne çıkarıldı. Şimdi dimdik ayakta.

Seydişehir kamuoyunun bu mezar kalıntısının tekrar aslına uygun olarak kazı yapılarak diğer bölümlerin de açılmasını istemesi Konya kültür müdürlüğü tarafından cevapsız kalmıştı.

Dünya harikası olabilecek bir sanat eserinin bu şekilde kalmasının doğru olmadığına vurgu yapan Antalya Heykeltıraşlarından Seyhan Erdem, Seydişehir’e turist gelmesi isteniyorsa Mezar kalıntısının yeniden kendi işlevine geri döndürülmesi turizme kazandırılması gerektiğine dikkat çekti.cavus-roma-2.jpg

Bu haber toplam 1531 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Seydişehir Postasi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim