• İstanbul19 °C
  • Ankara26 °C

SÜLEYMAN SAYAN / SPOR AKTÜEL

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
SÜLEYMAN SAYAN / SPOR AKTÜEL

ŞAH MAT

13 Aralık 2021 Pazartesi 08:59

Hakkında oldukça fazla efsane olan, nasıl ortaya çıktığı tam olarak bilinmeyen bir oyun satranç, Kimlerine göre Hindistan’da, kimilerine göre eski Mısır’da ortaya çıkmıştır. Yüzyıllar sonra Avrupa’ya yayıldığı bilinir. Daha çok İslam ülkelerinde oynanan oyun İslamiyet’in yayılışı ile birlikte kıtalara yayılmıştır. Oyunun Amacı rakip şah’ı mat etmektir. Bunun anlamı rakip şahın bulunduğu karenin tehdit altında bulunması ve tehdit altında olmayan bir kareye kaçış ya da tehdidi engelleyecek başka bir hamlesinin olmamasıdır. Bu da rakibin diğer taşlarını alarak onu güçsüz bırakma ilkesine dayanır…

Skora aldanmayın, Karagümrük ve Konyaspor takımları arasında oynanan mücadele tamda bir satranç mücadelesiydi. Francesco Farioli ve İlhan Palut adeta Satranç tahtasını eline alıp notasyon yazdılar. Rakip tartma, açıklarını değerlendirme, her bir hamlenin önemi vardı ve sisteme o kadar bağlı kaldılar ki pozisyon zenginliği ilk yarıda az olmasına karşın muazzam keyif aldım.

Defans dengesini bozmak için iki takımında yaptığı, uzun toplar belirli bölgeye kadar bekleyip sonra orada yapılan baskı Türkiye liginden çok uzak bir maç izlettirdi. İlk yarı karşılıklı gollerle sonuçlandı.

İkinci devre; İlhan Palut bekleme hamlesi ile rakibin açıklarını kolladı. Abdülkerim’in müthiş pasında, mükemmel son vuruşla Serdar’ın golü görülmeye değerdi.

Sonraki hamle olarak Farioli, Manevra yapmak için Ahmed Musa’yı oyuna aldı. Hücumu güçlendirirken, Defansı üçledi kanatları orta sahaya çekti ve daha çok baskı kurmak istedi. Aslında bu durum tamda İlhan Palut’un hamlesini güçlendiren bir etken olmuştu.

Palut ise, Konrad Michalak hamlesini sahaya sürdü. Artık atılacak her uzun top Karagümrük için bir tehlike oluşturacaktı. Serdar’ı diğer kanada çekip ,aslında rakip her çıktığında kendi kalesinde açıldığı kadar tehlike görecekti. Maçın kırılma anı Karagümrük’ün direkten dönen şutu dersek yanlış olmaz…

Dakikalar 84’ü gösterdiğinde Michalak vitesi öyle arttırdı ki, kendisini sanki 100 metre dünya rekoru koşunu izledik, adeta Vezir düşmüş ve rakip eksik kalmıştı. Duran toptan atılan gol ise tek kelimeyle fişi çekiyordu.

Serdar ise attığı son golde artık taşların kutuya konması gerektiğini ve mat olduklarını belirtmişti. Muazzam hamlelerin olduğu muhteşem mücadelenin olduğu bir 90 dakika izledik. Bu durumun inanın galibiyet ile alakası yok, ligimizde her zaman böyle mücadeleler görmüyoruz. Hem Karagümrük hem de Konyaspor takımlarını ve hocalarını kutlarım. Mükemmel bir gün yaşattınız…

Maçın sözü; İyi bir feda doğru olan değil, rakibi şaşırtıp karmaşaya itendir.

Bu yazı toplam 1281 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Seydişehir Postasi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim