- 09:19 - Hasan Ekiciden Hazine ve Maliye Bakanına Çağrı: “Kamuda Şeffaflık Yasasını Getirin Destekleyelim”
- 09:15 - BAŞKAN ERKOYUNCU, “PANAGRO TARİHİNDE İLK DEFA 2023 YILINDA KAR ETTİ”
- 09:11 - ETİ ALÜMİNYUM’DAN ACİL DURUM VE YANGIN TATBİKATI
- 14:04 - CHP belediye meclis üyesi Selman Bilici vefat etti
- 14:01 - BAŞKAN ALTAY 24 TEMMUZ GAZETECİLER VE BASIN BAYRAMI’NI KUTLADI
- 13:58 - Hasan Ekici’den Vergi Kanunu Değerlendirmesi: Tepkiler Üzerine Kanun Teklifi Daraltılmış
- 13:55 - KONUK; MÜNAVEBE ÜRÜNLER İÇİN ÜRETİCİYE MÜJDE VERDİ
- 13:53 - BAŞKAN ERKOYUNCU BAKAN BAYRAKTAR İLE GÖRÜŞTÜ
- 13:50 - KONYA ŞEKER VE ÇUMRA ŞEKER’DE KAPASİTE ARTIRILIYOR
- 13:46 - Genel Müdür Erkılınç’tan 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı mesajı
- 13:42 - BAŞKAN USTAOĞLU GÖKÇEHÜYÜK VE TARAŞÇI’DA ÇALIŞMALARI İNCELEDİ
- 13:39 - ÜNİVERSİTE TERCİH DÖNEMİNDE GENÇLERİMİZİN YANINDAYIZ
- 13:35 - Bastırılmış duygularla yaşamak ne kadar doğru?
- 09:01 - MUAYTHAİ SÜPER LİGİ 1. AYAK MÜSABAKALARI, SEYDİŞEHİR’DE TAMAMLANDI
- 10:52 - AİLE VE SOSYAL HİZMETLER BAKANI GÖKTAŞ BAŞKAN ALTAY’I ZİYARET ETTİ
SÜLEYMAN SAYAN / SPOR AKTÜEL
![12 Punto](http://www.seydisehirpostasi.com/s/i/font-01.gif)
![14 Punto](http://www.seydisehirpostasi.com/s/i/font-02.gif)
![16 Punto](http://www.seydisehirpostasi.com/s/i/font-03.gif)
![18 Punto](http://www.seydisehirpostasi.com/s/i/font-04.gif)
![SÜLEYMAN SAYAN / SPOR AKTÜEL](http://www.seydisehirpostasi.com/d/author/4_b.jpg)
ŞAH MAT
Hakkında oldukça fazla efsane olan, nasıl ortaya çıktığı tam olarak bilinmeyen bir oyun satranç, Kimlerine göre Hindistan’da, kimilerine göre eski Mısır’da ortaya çıkmıştır. Yüzyıllar sonra Avrupa’ya yayıldığı bilinir. Daha çok İslam ülkelerinde oynanan oyun İslamiyet’in yayılışı ile birlikte kıtalara yayılmıştır. Oyunun Amacı rakip şah’ı mat etmektir. Bunun anlamı rakip şahın bulunduğu karenin tehdit altında bulunması ve tehdit altında olmayan bir kareye kaçış ya da tehdidi engelleyecek başka bir hamlesinin olmamasıdır. Bu da rakibin diğer taşlarını alarak onu güçsüz bırakma ilkesine dayanır…
Skora aldanmayın, Karagümrük ve Konyaspor takımları arasında oynanan mücadele tamda bir satranç mücadelesiydi. Francesco Farioli ve İlhan Palut adeta Satranç tahtasını eline alıp notasyon yazdılar. Rakip tartma, açıklarını değerlendirme, her bir hamlenin önemi vardı ve sisteme o kadar bağlı kaldılar ki pozisyon zenginliği ilk yarıda az olmasına karşın muazzam keyif aldım.
Defans dengesini bozmak için iki takımında yaptığı, uzun toplar belirli bölgeye kadar bekleyip sonra orada yapılan baskı Türkiye liginden çok uzak bir maç izlettirdi. İlk yarı karşılıklı gollerle sonuçlandı.
İkinci devre; İlhan Palut bekleme hamlesi ile rakibin açıklarını kolladı. Abdülkerim’in müthiş pasında, mükemmel son vuruşla Serdar’ın golü görülmeye değerdi.
Sonraki hamle olarak Farioli, Manevra yapmak için Ahmed Musa’yı oyuna aldı. Hücumu güçlendirirken, Defansı üçledi kanatları orta sahaya çekti ve daha çok baskı kurmak istedi. Aslında bu durum tamda İlhan Palut’un hamlesini güçlendiren bir etken olmuştu.
Palut ise, Konrad Michalak hamlesini sahaya sürdü. Artık atılacak her uzun top Karagümrük için bir tehlike oluşturacaktı. Serdar’ı diğer kanada çekip ,aslında rakip her çıktığında kendi kalesinde açıldığı kadar tehlike görecekti. Maçın kırılma anı Karagümrük’ün direkten dönen şutu dersek yanlış olmaz…
Dakikalar 84’ü gösterdiğinde Michalak vitesi öyle arttırdı ki, kendisini sanki 100 metre dünya rekoru koşunu izledik, adeta Vezir düşmüş ve rakip eksik kalmıştı. Duran toptan atılan gol ise tek kelimeyle fişi çekiyordu.
Serdar ise attığı son golde artık taşların kutuya konması gerektiğini ve mat olduklarını belirtmişti. Muazzam hamlelerin olduğu muhteşem mücadelenin olduğu bir 90 dakika izledik. Bu durumun inanın galibiyet ile alakası yok, ligimizde her zaman böyle mücadeleler görmüyoruz. Hem Karagümrük hem de Konyaspor takımlarını ve hocalarını kutlarım. Mükemmel bir gün yaşattınız…
Maçın sözü; İyi bir feda doğru olan değil, rakibi şaşırtıp karmaşaya itendir.
Yorum Ekle
Arkadaşına Gönder
Yazdır
Yukarı
KONYA BÜYÜKŞEHİR’DEN DÜNYAYA ÖRNEK PROJE
Belediye spor evinde Yıldızeli spora kükredi
CHP kongresine doğru
Barınaktaki köpeklere kuduz aşısı yapıldı
600 yıllık meşe palamudu ağacına tescil çalışması
Seydişehir’de ‘SEYDİ’ markalı kimyasal ürünleri üretiliyor
“UYUŞTURUCU İLE MÜCADELEDE EYLEM PLANI’NA YÖNELİK İLETİŞİM STRATEJİSİ UYGULAMA REHBERİ
BAŞKAN TUTAL'DAN 15 TEMMUZ MESAJI
![](http://www.seydisehirpostasi.com/s/i/1x1.gif)
- ETİ ALÜMİNYUM’DAN ACİL DURUM VE YANGIN TATBİKATI
- BAŞKAN ERKOYUNCU, “PANAGRO TARİHİNDE İLK DEFA 2023 YILINDA KAR ETTİ”
- Hasan Ekiciden Hazine ve Maliye Bakanına Çağrı: “Kamuda Şeffaflık Yasasını Getirin Destekleyelim”
- CHP belediye meclis üyesi Selman Bilici vefat etti
- KONYA ŞEKER VE ÇUMRA ŞEKER’DE KAPASİTE ARTIRILIYOR
Haber Yazılımı: CM Bilişim