- 14:04 - CHP belediye meclis üyesi Selman Bilici vefat etti
- 14:01 - BAŞKAN ALTAY 24 TEMMUZ GAZETECİLER VE BASIN BAYRAMI’NI KUTLADI
- 13:58 - Hasan Ekici’den Vergi Kanunu Değerlendirmesi: Tepkiler Üzerine Kanun Teklifi Daraltılmış
- 13:55 - KONUK; MÜNAVEBE ÜRÜNLER İÇİN ÜRETİCİYE MÜJDE VERDİ
- 13:53 - BAŞKAN ERKOYUNCU BAKAN BAYRAKTAR İLE GÖRÜŞTÜ
- 13:50 - KONYA ŞEKER VE ÇUMRA ŞEKER’DE KAPASİTE ARTIRILIYOR
- 13:46 - Genel Müdür Erkılınç’tan 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı mesajı
- 13:42 - BAŞKAN USTAOĞLU GÖKÇEHÜYÜK VE TARAŞÇI’DA ÇALIŞMALARI İNCELEDİ
- 13:39 - ÜNİVERSİTE TERCİH DÖNEMİNDE GENÇLERİMİZİN YANINDAYIZ
- 13:35 - Bastırılmış duygularla yaşamak ne kadar doğru?
- 09:01 - MUAYTHAİ SÜPER LİGİ 1. AYAK MÜSABAKALARI, SEYDİŞEHİR’DE TAMAMLANDI
- 10:52 - AİLE VE SOSYAL HİZMETLER BAKANI GÖKTAŞ BAŞKAN ALTAY’I ZİYARET ETTİ
- 10:46 - BAŞKAN ERKOYUNCU’DAN MÜJDE: “ÖNÜMÜZDEKİ YIL SANAYİ ALT YAPISINA BAŞLAYACAĞIZ”
- 10:43 - BAŞKAN ERKOYUNCU, “GERÇEKLER KONUŞULMALI”
- 10:37 - KONUK: SEYDİŞEHİR, DONDURULMUŞ PATATES TESİSLERİNİ İLÇELERİNE KAZANDIRAN RECEP KONUK’U COŞKUYLA KARŞILADI, BAĞRINA BASTI
SÜLEYMAN SAYAN / SPOR AKTÜEL
![12 Punto](http://www.seydisehirpostasi.com/s/i/font-01.gif)
![14 Punto](http://www.seydisehirpostasi.com/s/i/font-02.gif)
![16 Punto](http://www.seydisehirpostasi.com/s/i/font-03.gif)
![18 Punto](http://www.seydisehirpostasi.com/s/i/font-04.gif)
![SÜLEYMAN SAYAN / SPOR AKTÜEL](http://www.seydisehirpostasi.com/d/author/4_b.jpg)
SALLADIK AMA YIKAMADIK!
Anadolu Selçuklu devletine altın çağını yaşatan; Sultan Alaaddin Keykubat Konya surlarını ikmal ettikten sonra bir müddet Kayseri'de kalıp, orada yazı geçirerek Alaiye (Alanya) seferine çıkmıştır. Fethi için uç askerlerini Konya'da toplayan Sultan, 1221 yılında Alaiye'nin fethini gerçekleştirir. Kale Bizans'tan alınır. Keykubat kendi adı ve şanı ile Alaiye Şehir Kalesi'ni ve medeni tesislerini inşa ederek kendisine ve haleflerine kışlık bir mesken ve istirahat beldesi haline getirir. Alaiye surlarında Konya burçları sayısı kadar burçlar olduğuna işaret eder. Yani Keykubat Konya'daki burç sayısı kadar Alanya'ya da yapmıştır. İşte bu tarihten itibaren Alanya ve Konya'nın asırlarca sürecek ve günümüze kadar gelecek bağı başlamıştır. Başkent Konya’dır. Kışın ise hanedanlık Alanya’dan yönetilir.
Gerek Anadolu Selçukluları, gerek Beylikler ve gerekse Osmanlı devrinde Alanya'nın, Konya ile yakın bağı artarak devam eder. 1868'de ise Konya ve Alanya birbirinden ayrılmak istenir. O yıllarda Konya ve Kıbrıs'ın sancağını taşıyan kent 1871'de Antalya'nın ilçesi, olur olmasına ama imzalar toplanır. Konya'dan ayrılmamak için çeşitli başvurular yapılsa da sonuçsuz kalır. Kâğıt üzerinde ayrılık olsa da tarih boyunca iç içe yaşamışlardır. Alanyaspor ve Konyaspor süper ligde karşılaştıkları mücadelelerinde bir takım olumsuzluklar yaşasalar da bu tarihi silmeye elbette yetmeyecektir...
Konyaspor Alanyaspor ile karşılaştığı maçta iki kez direkleri sallasa da skoru lehine çevirmeyi başaramayıp sahadan beraberlikle ayrıldı.
Konyaspor ve Alanyaspor maçı şüphesiz, Önceki diğer mücadelelerden farklı bir önem taşıyordu. Yıllarca Konyaspor kalesini koruyan, zaman içinde sorun yaşanan ve Alanya'ya yolu kesişen Serkan kırıntılı, önceki dönemde görev yapan teknik direktör Bülent Korkmaz ve onunda takımdan ayrılmasına neden olan Cikalleshi transferi, sonucu ve oyunu merakla beklenmeye yetip artıyordu.
Karşılaşmanın ilk yarısı temkinli oyunla başladı. İki takımda kontrolü elden bırakmadan yakaladıkları fırsatları değerlendirmeye çalışıyordu. Karşılaşmanın ilk yarısı bittiğinde neredeyse tüm performans verileri birbirine eşitti. İki takımın orta alan mücadelesi hem zevkli hem de heyecanlıydı. Bu bir kör döğüşü değil, her anı zevkli mücadele kokan bir oyundu. Daha fazla hata yapan, maçı kaybedecekti. Maçtaki en büyük olumsuzluk, karşılaşmayı yönetmeye çalışan, fakat istikrarsız hareketlerle iki tarafı da illallah ettiren hakemlerden başkası değildi. İkinci yarı mücadelenin yanında iki takımdan da pozisyonlar gelmeye başladı. Bu defa sahneye ya kaleciler çıkıyor ya defans oyuncuları son anlarda hayati müdahale yapıyor ya da golcü oyuncular pozisyonu harcıyordu. Dakikalar 50 olduğunda golcülerin yapamadığını ön libero Fatih yapıyor, vuruşu ölü noktaya gidiyor ve takımını öne geçiriyordu. Bu dakikadan sonra kalan 40 dakikalık bölüm nefessiz geçti dersek yanlış olmaz. Skoru çevirme adına neredeyse her şeyi yapan temsilcimiz, 82.dakika baskısının meyvesini alıyor ve skoru dengeliyordu. Hemen peşinden direkten dönen top ise saç baş yoldursa da, Serkan kırıntılı Konyaspor’da oynadığı Alanya maçlarına nazire yaparcasına gollere duvar olmayı başarmıştı. Bu Konyaspor’un beraberlikle bitirdiği diğer maçlardan çok farklıydı. Kim kaybederse ona yazık olacak bir maçtı ve doğrusu maçın hakkı beraberlikti. Futbol sever olarak inanılmaz keyifli dakikalar yaşadık. Milli araya mağlup olmadan girmek önemliydi. Gönül isterdi ki galip olarak girelim ama olmadı. İlhan hocam sisteminden kolay kolay vazgeçmeyen bir yapıya sahip fakat bazen skoru alma adına sistemden taviz vereceği zamanlar olmalı. Oyuna Cikalleshi ile başlayıp skora göre her iki santraforu da oyunda tutabileceği alternatif planlara odaklanması gerekir. Zira Trabzon ve Kasımpaşa maçlarında bu yolu izlemiş olsa en kötü birini kazanabilirdik. Çünkü bu oyuncular birbirlerini tamamlayan oyuncular. Artık önümüze bakıp milli aradan sonra yapılacak zorlu maçlara odaklanmak gerekiyor. Bu cendereden, sağlam çıkarsak Konyaspor takımı yere çok daha sağlam basacaktır. Bu takıma sabredersek bu çocuklar ve teknik heyet başarıyı daha da yukarıya çıkaracaktır…
Maçın sözü; Sabır önceleri zehirdir. Huy edinirsen bal olur!
Yorum Ekle
Arkadaşına Gönder
Yazdır
Yukarı
KONYA BÜYÜKŞEHİR’DEN DÜNYAYA ÖRNEK PROJE
Belediye spor evinde Yıldızeli spora kükredi
CHP kongresine doğru
Barınaktaki köpeklere kuduz aşısı yapıldı
600 yıllık meşe palamudu ağacına tescil çalışması
Seydişehir’de ‘SEYDİ’ markalı kimyasal ürünleri üretiliyor
“UYUŞTURUCU İLE MÜCADELEDE EYLEM PLANI’NA YÖNELİK İLETİŞİM STRATEJİSİ UYGULAMA REHBERİ
BAŞKAN TUTAL'DAN 15 TEMMUZ MESAJI
Haber Yazılımı: CM Bilişim