• İstanbul16 °C
  • Ankara9 °C

Abdullah LEBLEBİCİ / Haber Köşe Yazarı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Abdullah LEBLEBİCİ / Haber Köşe Yazarı

Seydişehir 27 yıllık hayaline kavuştu

30 Eylül 2023 Cumartesi 10:47

 

Ankara-Konya-Seydişehir-Antalya devlet yolu rahmetli Erbakan tarafından 26 Ekim 1996 tarihinde ulaşıma açıldı. Açılışa katılmıştım. Hiç unutmam, Erbakan, "Seydişehir ilçesi Konya' nın gözbebeğidir" demişti.

Aradan 27 yıl geçti. Zaman içinde yolu kullanan araç sayısı her yıl arttı. Bugünlerde 5 ile 6 milyon araç geçiş yapıyor.

Yaklaşık 25 yıldır yazılarımla gündeme getirdim. Yöneticilerimizi uyardım. Yoldan yeterince faydalanamıyoruz.

“Seydişehir Belediyesi Yöresel Ürünler Pazarı” kurulmalı diye 170 ayrı yazımda bahsetmişim.

Yanlış okumadınız tam 170 yazı.

Ha yapıldı, ha yapılacak diye geldik 2023 yılına.

Hakkını hemen teslim edeyim, Belediye öncülüğünde marangozlar sanayi karşısına butik dükkânlar yapıldı, hizmete girdi, açıldığı günden itibaren beklediğimden fazla ilgi gördü.

Butik işyerleri elbette önemli, ancak, bununla yetinmeyen belediye yönetimi, kadınlara gelir desteği sağlamak amacıyla aynı yerde 33 adet ahşap dükkândan oluşan “Üreten Kadınlar Pazarının” inşaatını tamamladı, açılışını da yaptı.

Üreten kadınlar pazarı kurdum demekle olmuyor, altyapısının da hazırlanması gerekiyordu.

Belediye tarafından kurulan “SEYDİ-KOOP” çatısı altında bir araya gelen üreten kadınlar ile altyapısının birinci kısmı hazırlandı.

Seydişehir ve bölgede üretim yapan, yapacak olan vatandaşlarımızın ürünlerinin değerlendirilmesi, tarımsal ürünler Kadınlar Pazarında satışı yapılarak ev ekonomisi de katkıda bulunmaya başladı.

Bir cümlede yazdık, okuduk, ama iş o kadar basit değil.

Bahsettiğim Pazar, Marmara, Karadeniz, İç Anadolu, hatta Doğu ve Güneydoğu bölgelerini Akdeniz bölgesine en kısa yoldan bağlayan yolun değerlendirilmesi, Seydişehir’ e ekonomik katkı yapmasının yanında, yöresel ürünlerin satışlarının yapılmasının yanı sıra ilçenin tanıtımında da önemli rol oynayacaktır.

Bu arada maliyet ile ilgili de kısa bir bilgi vermek istiyorum.

33 Adet ahşap dükkândan oluşan Üreten Kadınlar Pazarı, Butik Dükkanlar ve Halk Ekmek Fırını bugünün maliyeti ile 22 milyon lira yatırım bedeline sahip.

Üreten kadınlar pazarı açıldı.

Bu güzel, ancak, tarımsal ürünler nasıl değerlendirilecekti?

Altyapının hazırlanması gerekir demiştim ya, İşte belediye 2. Altyapısını da hazırladı.

Belediyesi tarafından kısa süre önce yapımına başlanan, Soğuk Hava Deposu, Meyve-Sebze Kurutma, Tohum Eleme ve Kurutma Tesisi ile 11 adet ticari dükkan çalışmaları tamamlandı. Hatta tesislerde Kabak çekirdekleri işlenmeye başlandı.

Toplam, 7 bin 480 metrekare alan üzerine inşa edilen Soğuk Hava Deposu, Meyve ve Sebze Kurutma Tesisi, Tohum Eleme Tesisi ve 11 Adet Ticari dükkan için belediye 63 milyon lira harcadı.

Bu iki yatırımın tutarı bile 85 milyon lira, Bir yıl da bu kadar büyük bir kaynağı bulmak, yatırıma dönüştürmek öyle kolay değil. Ürünler bu tesislerde kurutulacak, paketlenecek, kadınlar pazarında ve diğer satış yerlerinde satışa sunulacak.

Yazımın başlığında “Seydişehir 27 yıllık hayaline kavuştu” demiştim ya, bu benim de hayalimdi.

Hayalimizi gerçekleştiren Başkan Mehmet Tutal ve ekibine teşekkür ediyorum.

Bu yazı toplam 202 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Seydişehir Postasi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim