• İstanbul25 °C
  • Ankara20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Seydişehir ETİSAS spor kulübü tarih oldu
05 Ocak 2019 Cumartesi 10:59

Seydişehir ETİSAS spor kulübü tarih oldu

Araştırma; Enver Haykır

Seydişehir de futbolun gelişmesi ve örgütlenmesi 1955 yıllarına rastlar

O yıllarda futbola meraklı gençler kendi aralarında kurdukları (Toros spor-Tek yıldız spor –Tepe spor-Küpe spor ) gibi takımlar zaman içinde 20 Ağustos 1956 yılında Gençler Birliği kulübü resmen kurularak başkanlığa Rafet Altıok getirilmiş. Kulübün forma rengi Yeşil Beyazdır.

Gençler birliği çevre ilçelerle yaptığı maçlarda önemli başarılar kazanarak takıma yeni gençler kazandırmasına sebep oldu.14 Şubat 1970 Tarihinde Gençler birliği spor kulübünün adı Seydişehir Spor olarak değiştirildi. Forma rengi Sarı siyah renk oldu ve kulüp başkanlığına Mehmet Ulaşan getirildi.

1970 yılından sonra Seydişehir spor Konya ve ilçeleriyle yaptığı hazırlık ve Amatör küme maçlarında oyuncusu ve seyircisiyle Örnek takım oldu il ve ilçelerde birçok dostluklara imza atıldı.

29 Ekim 1973 yılında Dönemin Belediye başkanı Nevzat Akbaş tarafından (60.Evler) stadyumu inşa edilerek bütün müsabakalar burada oynanmaya başladı.

İlçede Alüminyum fabrikasının kurulmasından sonra fabrikanın üretime geçtiği yıl 14 Nisan 1974 yapılan olağan üstü kongresinde ismi Alüminyum Spor olarak değiştirildi. İlk Lokali de 21 Temmuz 1974 günü açıldı. Sarı Siyah Alüminyum Spor 1974-1975 Futbol Sezonunda Konya Gençler şampiyonu oldu. 3 Nisan 1975 yılında Kulüp forması Kırmızı Beyaz olarak değişti.

1975-1979 yılları arasında başarılı bir dönem yaşayan Takım 3 Mayıs 1979 yılında Seydişehir Eti Spor olarak değiştirildi kulüp rengi de Bordo Beyaz olarak tescil edildi. 979-1980 Futbol sezonunda Eti spor Birinci Amatör kümenin şampiyonu oldu.

Seydişehir Eti spor 4.Mart 1983 tarihinde adını tekrar değiştirerek Etibank Seydişehir Alüminyum Spor (ESAS)adını aldı.18 Temmuz 1984 tarihinde profesyonel takımları arasına girdi.13 Mayıs 1985 tarihinde ESAS 3.Lig 6.Grupta yaptığı maçlardan sonra lider olarak Türkiye İkinci Ligine çıkma başarısını gösterdi.

2.Ligde oynamaya başlayan takımla birlikte Seydişehir futbol hayatında yeni bir heyecana sahne oldu. Seydişehir adını daha da yukarıya taşıdı.

Aynı sezon çeşitli nedenlerle 2.Ligden sezon sonunda tekrar 3.Lige geri döndü.

Uzun yıllar 3 ligde başarıdan başarıya temsil eden kulüp bu dönemlerde sayısız sporcu ve teknik kadrolar yetiştirdi. Sporcu yetiştiren kulüp haline geldi.

1995 Yılında Alüminyum fabrikasında sendikal kaosun yaşanmasından sonra zaten imkânsızlıklar içinde olan kulüp yönetimin de el değiştirmesiyle 1996-97 Futbol sezonunda S.E.A.S. Futbol takımı profesyonel 3.ligden Tekrar Süper Amatör Gruba düştü.

Bir yıl amatör ligde mücadele veren takım 1998-99 Futbol sezonunda kulüp başkanı Süleyman Özdemir, Antrenör Hasan Leventoğlu ve özverili futbolcular sayesinde, tekrar 3. profesyonel lige yükseldi.

Yönetimin ve Hocanın aynı yıl değiştirilmesinden sonra takım tekrar 3.Ligden Amatör spor guruba yeniden düştü. Daha sonraki yıllarda da 1.Amatör guruba düşerek yavaş yavaş nuru çekilmeye başladı.

2007-2008 Futbol sezonunda 21 Ekim 2007 Pazar günü başlayacak olan Konya 1. Amatör Küme Süper Grup’taki Mücadeleye Sahipsizlik nedeniyle katılmayacağı kulüp yönetimi tarafından kamuoyuna basın yoluyla üzüntü içerisinde açıklandı.

Eti alüminyum spor anlı şanlı günlerinden daha ilerlere gitmesi gerekirken futbolda neredeyse unutulur hale geldi.

Tanıtım açısında Önemli;

ETİ SAS kulübü bünyesin futbol, güreş takımının yanı sıra voleybol, tenis, satranç gibi birçok dalda sporcu faaliyet gösteriyordu.

ETİ SAS anıları bazen bir tebessüm, bazen bir mutluluk verir ama gerçek olan şudur nesiller boyu hiç bitmeyecek olan taraftarın coşkusu ve sevincidir.

60 yılı aşkın Seydişehir futbol serüveninde aramızdan ayrılanlar olsa da zaman tünelinde yeni çarklara hep birileri katılacaktır. Taze kan taze heyecan olarak.

Yeter ki gönüller bir, yürekler bir olarak Seydişehir sevdası olsun.

Yarım Asrı geçen bir dönemde Eti Spora Hizmet edenleri gönül verenleri saygı ve hürmetle anıyoruz.

Bu haber toplam 4710 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Seydişehir Postasi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim