• İstanbul19 °C
  • Ankara15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Seydişehir İlçe Sağlık Müdürlüğü  MANTAR ZEHİRLENMELERİ İçin UYARIDA BULUNDU
11 Mayıs 2023 Perşembe 08:52

Seydişehir İlçe Sağlık Müdürlüğü MANTAR ZEHİRLENMELERİ İçin UYARIDA BULUNDU

 
 
Seydişehir de son zamanlarda mantar zehirlenmesi vakalarının sıkça görülmesi üzerine ilçe sağlık müdürlüğü vatandaşları uyardı. 
Kökü ile ilgili açıklama yapan İlçe Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Özer, 
Mantarlar ılıman ve nemli iklimleri sevdiklerinden dolayı bölgemiz yabani mantarların yetişmesi açısından uygun iklime sahip bir bölgedir bu sebeple zehirlenmelerin önemli bir oranı yağışların daha fazla olduğu bahar ve sonbahar aylarında görülmektedir. 
Mantarlar lezzetli olmaları, protein oranlarının yüksek olması ve doğada ulaşılabilirliğinin kolay olması ile birlikte bölge insanımızı cezbetmektedir. Dedi. Yenilebilen ve yenilemeyen mantarları birbirinden ayırt etmenin oldukça güç olduğuna dikkat çeken Dr. Özer,  
Yıllar önce zehirsiz olarak bilinen bazı mantar türleri şimdilerde şeklini ve görünüşünü değiştirmeden zehirli bir hale gelmiş olabilir. 
Zehirli mantarın anlaşılması konusunda kesin bir kriter bulunmazken, kişilerin topladığı mantarların zehirli olup olmadığı laboratuvar ortamlarında inceleme sonucunda belirlenebilir.
Uzmanlık ve bilgi gerektiren bu konuda, bilgi sahibi olmayan kişiler yanılabilir ve zehirlenebilir. 
Bu yüzden Halk arasında pek çok yanlış inanış mevcuttur. “Beyaz mantar yenebilir, ağaçlarda çıkan mantarlar zehirsizdir, sütü akan mantarlar yenir” gibi yaygın olan yanlış inanışlar var. Yenilen son yemeğin mantar olmaması için çok dikkatli olunması gerekmektedir. 
 
Zehirli mantarların toksinleri; ısıya, pişirmeye, dondurulmaya ve kurutulmaya dayanıklıdır. Tek bir zehirli mantarın bile yetişkin bir insanı öldürebilecek toksine sahip olma potansiyeli bulunmaktadır. Mantardan zehirlenme olduğunda bulantı, kusma, baş ağrısı, halsizlik gibi basit şikayetler görülür. Bu şikayetler mantar yiyen bir kişi için uyarıcı olmalı ve kişi en kısa sürede bir sağlık merkezine başvurmalıdır. 
Bu süreç kişiyi 3-4 gün içinde böbrek yetmezliğine, karaciğer yetmezliğine hatta ölüme kadar götürebilir. 
Mantar zehirlenmesi mantar yendikten 2 ile 6 saat sonra ortaya çıkmaktadır. Öldürücü birçok mantarların panzehiri yoktur. İlaçlarla kişiyi kurtarmak mümkün değildir. Zehirli mantar yendikten sonra kişi ya ölür ya da kurtulur, buradaki önemli husus yenilen miktarıdır diyerek özellikle mantar mevsiminin yaşandığı bu günlerde halkımızın olumsuz sonuçlarla karşılaşmaması için dikkatli olmaları gerektigine dikkat çekiyorum dedi.
Bu haber toplam 715 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Seydişehir Postasi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim