• İstanbul15 °C
  • Ankara13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
SEYDİŞEHİR’ KONYA ŞEKER E AİT TESİSLERİ GEZDİ
14 Ekim 2017 Cumartesi 09:23

SEYDİŞEHİR’ KONYA ŞEKER E AİT TESİSLERİ GEZDİ

HEYETTEN BAŞKAN RECEP KONUK A BÜYÜK ÖVGÜ

Seydişehir AK Parti İlçe Teşkilatı ve Seydişehir’ li Muhtarlar Konya Şeker’ a ait tesisleri gezdi, burada gördükleri ve yapılan yatırımları yerinde inceleyen Seydişehir heyeti gördükleri karşısında Karaman Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu ve Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk’ a hem teşekkür ettiler, hem de, büyük övgü ile desteklerini gösterdiler.

Geziye Ak Parti İlçe Başkanı Mustafa Konurer, yönetim kurulu üyeleri, muhtarlar ve basın mensupları katıldı.

Seydişehir heyeti önce Pratiko markası ile Seydişehir-Beyşehir yolu üzerinde üretim yapan Seydlbey dondurulmuş patates fabrikasını gezdi.

Yetkililerden alınan bilgiye göre, Konya Şeker 42 Fabrikası 11.700 çalışanı ile dev bir tesis haline geldiğini belirten yetkililer, Başkan Recep Konuk’ un gayretleri ve öngörüsü ile kısa sürede Türkiye’ nin 32. Büyük kuruluşu haline geldiklerini söylediler.

100.000 metrekare kapalı alanda kurulu bulunan Seydibey tesislerinde yılda 90.000 ton patates işleniyor ve 300 personel çalışıyor. Heyet Konya Şeker’ ait otobüs ile Seydibey tesislerinden Knya yolu üzerinde bulunan doğal patates tohumu depolama alanına geçti.

Buradaki yetkililerden alınan bilgiye göre, 164 metre uzunluğunda 4 mağara açılan depolama alanında her mağarada 5.000 ton olmak üzere toplamda 20.000 ton tohum eksi 4 ile artı 4 derece arasında sıfır maliyetle depolanıyor.

Tohum depolama alanından sonra Konya Aslım çiftliğine geçildi. Çiftlikte hayvanların yiyeceği bütün ürünler kendi ekip ve elemanlarınca üretiliyor. Çiftlikte ortalama bir ton ağılığa ulaşan Angus hayvanları yetiştiriciliği yapılıyor.

Buradaki yetkililerden alınan bilgiye göre, Uzmanlar Angustan kendi Türk ırkı olan Pangus cinsi hayvan üretmeyi başarmışlar. Pangus ların Türkiye’ nin hava ve iklim şartlarına adaptasyonunda hiç bir sıkıntı yaşanmadığını belittiler.

Daha sonra Dünyanın en büyük et ve et ürünleri ile süt ve süt ürünleri tesisleri Panagro gezildi.

Burada Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yavuz Kayhan heyeti karşıladı. Günde 4.200 hayvan kesme kapasitesine sahip ve yine günde 2.000 ton süt işleme kapasitesine sahip tesislerde, her tür et ve ürünleri ile süt ve süt ürünleri üretiliyor ve Türkiye’ nin % 15 ihtiyacını karşılıyor. Tesislerde 1.000 kişi çalışıyor ve toplamda 20.000 hayvan bulunuyor.

Bu haber toplam 1141 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Seydişehir Postasi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim