• İstanbul9 °C
  • Ankara2 °C

Abdullah LEBLEBİCİ / Haber Köşe Yazarı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Abdullah LEBLEBİCİ / Haber Köşe Yazarı

Seydişehir Sanayicisi DERTLİ

05 Şubat 2018 Pazartesi 08:51

Seydişehir’ de özel teşebbüs sanayi yatırımlarının öncüsü ve lokomotifi olan Hafif Sanayi bölgesinde faaliyetlerini sürdüren ya da sürdürme çabasında olan yatırımcılar oldukça dertli.

Hafif Sanayi bölgesinde halen, AL metal, Serta, KRK ve Gönenç Alüminyum, İremobi Mobilya, Ilıca Cam, Sey-Ka-Un-Yem, Hakan Isı ve Gün-Ay ısı güneş enerjisi, Beyde Süt ve süt ürünleri, Beybo Tekstil, Sebeltaş Beton ve elemanları, Koner Kum Çakıl, Erkanlar ve Şen-Ka İnşaat malzemeleri, Deri fabrikası, Tosunlar Hububat başta olmak üzere 20’ye yakın yatırımcı kendi çabaları ile üretimlerini sürdürüyor ya da sürdürme çabası içinde.

Sürdürme çabası içinde diye özellikle üstüne basarak söylüyorum, zira yolları çok güzel değil, güvenlik ve aydınlatma yok.

Bunun yanında Beybo tekstil üretim tesislerinin yanına daha büyük ve modern bir tesisi tamamlama aşamasına geldi.

Yukarıda bahsettiğim tesislerde 1.500 ün üzerinde çalışan var, bu sayı oldukça önemli, zira ilave yatırımlar ile çalışan sayısı her geçen gün artmakta.

Bilindiği üzere Seydişehir- Beyşehir yolu çıkışında kurulan Organize Sanayi Bölgesi de son günlerde yatırımcıların gözdesi olmuş durumda.

Birinci etapta yatırımcılar arsaların tamamını almış durumda, ikinci etap ile de ilgili OSB yönetimi pürüzleri gidermek için çalışıyor.

Görünen o ki Hafif Sanayi Bölgesindeki yatırımcıların geldikleri nokta itibari ile mevcut yerlerinde kalıcı olacakları belli.

Bu sebeple Hafif Sanayi bölgesinde bulunan işletmelerin sorunlarına çare, taleplerine cevap vermek gerektiği kanaatindeyim.

OSB KAPSAMINA ALINMALI

Öncelikli olarak Hafif Sanayi Bölgesinde çalışmalarını sürdüren 20’yi aşkın işletme ve bu işletmelerde çalışan 1.500’ün üzerindeki çalışan Organize Sanayi Bölgesi kapsamına alınmalı ve OSB hakları verilmeli.

Ayrıca, Hafif Sanayi Bölgesindeki işletmeler, yol, güvenlik ve aydınlatma gibi sorunlarının da bir an önce çözüme kavuşturulmasını bekliyor.

OSB kapsamında bulunan işletmelerin önemli haklara sahip oldukları biliniyor, Hafif Sanayi Bölgesindeki işletmelerin de aynı haklardan faydalanmak istemeleri gayet doğal.

İlgililere buradan çağrı yapıyorum. Şayet yasal olarak imkan var ise Hafif Sanayi Bölgesindeki yatırımcılar OSB kapsamına alınsın.

Diğer yandan Hafif Sanayi Bölgesinin yol, güvenlik ve aydınlatma sıkıntılarının giderilmesi için Belediye Başkanı Mehmet Tutal’ın çalışma içinde olduğunu biliyorum.

Başkanın çalışmalarını biraz daha hızlandırmasını istiyorum.

Yapılacak düzenleme çalışmaları ile Hafif Sanayi Bölgesine dışarıdan gelen sanayici ve yatırımcıların da bölgeye bakış açısı değişecektir.

İlçe dışından gelen yatırımcı ve sanayiciler Hafif Sanayi Bölgesinin adres sistemi başta olmak üzere yol, aydınlatma ve güvenlik hizmetleri ile ilgili sıkıntı yaşadıklarını zaman zaman beyan ediyorlar.

Bu bölgede bulunan 20’den fazla sanayici ve 1.500’ün üzerinde çalışan bahse konu sıkıntıların giderilmesini talep ediyor.

Ben de; sanayicilerin taleplerini Belediye Başkanı Mehmet Tutal’ a iletiyorum.

Bu yazı toplam 931 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Seydişehir Postasi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim