• İstanbul25 °C
  • Ankara21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Seydişehir’de Buzağı Ölümlerini Önleme Eğitimi
24 Şubat 2018 Cumartesi 13:38

Seydişehir’de Buzağı Ölümlerini Önleme Eğitimi

 Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca 2018 yılı hayvan hastalıkları ile mücadele ve buzağı ölüm oranlarını düşürme yılı olarak ilan edilmesi üzerine, Konya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği ve Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi işbirliğiyle Seydişehir’de üreticilere eğitim verildi.

Kızılay Düğün Salonunda Konya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Edip Yıldız, Yılda 500 bine yakın buzağı ölümlerinin önüne geçildiği taktirde ülkenin Avrupaya bağımlılıktan kurtulacağını söyledi.

Develetin aşıyı ve küeyi bedelsiz vermesi gerektiğine vurgu yapan başkan Edip Yıldız, ‘’ Konya’da 11 bin damızlık hayvancılıkla lider konumundayız. 23 ilçede günde 800 ton süt toplayarak sanayacinin kullanımına sunuyoruz. Teknolojiye yaptığımız yatırımlarla üretici ve yetiştiricilerimizin daha bilinçli kalkınmasını sağlayacağız. Bizler üretmek zorundayız. Ama bugün gençlerimiz hayvancılığa hevesleri yok. Bunu bizler özendireceğiz.’’dedi.

Ülkede 14 milyon sığır bulunduğunu belirten SÜ Veteriner Fakültesi öğretim görevlisi Mahmut Ok, ‘’ Ülkemizde 2016 yılında 4 milyon buzağı doğmuş. Bunun 450 ile 500 civarında ölmüş. Yurt dışını milyonlarca lira döviz ödeyerek hayvan getiriyoruz. Ama hala kırmızı et açığımızı kapatamadık. Buzağı ölümleriyle yurt dışından aldığımız hayvan sayısına eşit. Ekonomimizi ciddi kayıplar vermektedir. Dünyada buzağı kayıp oranı % 5 dir. Bizde ise % 15. İlk hedefimiz Bu kayıpları aşağı çekip sağlıklı buzağı yetiştirlmesi için çaba sarf etmektir. Bu konuda da eğitimlerimize devam edeceğiz’’diye konuştu.

Bu haber toplam 1027 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Seydişehir Postasi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim