• İstanbul18 °C
  • Ankara15 °C

Abdullah LEBLEBİCİ / Haber Köşe Yazarı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Abdullah LEBLEBİCİ / Haber Köşe Yazarı

Son çare VALİ BEY

26 Ekim 2020 Pazartesi 09:52

 

Seydişehir’ e yapılacak kütüphane konusu yılan hikâyesine döndü. En son bu yıl yılının 8. Ayda olmak üzere 2012 yılından bu yana Kütüphane ile ilgili 14 yazı kaleme almışım.

Deyim yerinde ise 2012 yılından bu yana kendim yazmış kendim okumuşum.

Kendim yazıp okumaktan bıktığım için, yılan hikâyesine dönen Kütüphane inşaatını bir de Sayın Vali Vahdettin Özkan’ a iletmek istedim.

Bahsi geçen kütüphane kaplumbağa hızı ile yapılsaydı, 2012 yılından bu yana defalarca tamamlanırdı.

Seydişehir Kaymakamlığının ve yerel dinamiklerinin ve İl Milli Eğitim Müdürlüğünün bu işin üstesinden gelemeyeceği belli oldu.

Bu sebeple Vali Özkan’ ın konuya el atma zamanının geldiğini düşünüyorum.

SÜRECE KISA BİR GÖZ ATALIM

1956 yılında hizmete giren ve Aralıksız 61 yıl hizmet veren Seydişehir Halk Kütüphanesi yerine yenisinin yapılacağı gerekçesi ile 23 Kasım 2017 günü yıkıldı.

O tarihte, Belediye Başkanı Mehmet Tutal, 'ın Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü ve Kültür Bakanlığı ile yaptığı görüşmeler sonucu yapılan protokole göre Seydişehir Belediyesi yıkım ve hafriyat işlemlerini tamamlayacak, İş adamı Osman Nuri Bakırcı'da kütüphanenin yapımını üstlenerek yeni ve modern bir binayı Seydişehir’ e kazandırılacaktı.

Buna ilişkin protokol de Konya İl Kültür Müdürlüğü, Seydişehir Belediye Başkanlığı ve Hayırsever İşadamı Osman Nuri Bakırcı arasında imzalanarak yürürlüğe girmişti.

Protokol sonrası yerel ve ulusal basında; “Seydişehir modern bir Halk Kütüphane binasına kavuşuyor. Yıkım ve hafriyat alım çalışmaları Belediye tarafından yapıldı.

Bu çalışmaların tamamlanmasının ardından işadamı Osman Nuri Bakırcı tarafından kütüphane binası inşaat çalışmalarına başlanacaktır” ifadeleri yer aldı.

Bu ifadeler geçmiş tarihli gazetelerin tozlu sayfalarında yazıldığı gibi kaldı.

Daha sonra birkaç defa konuyu gündeme getirdim. Bunun sonucu olarak da karkas şeklinde ucube bir bina ortaya çıkarıldı.

DEVLETİN GÜCÜ YOK MU?

İşin başından bu yana Kütüphane binasını iş adamı Osman Nuri Bakırcı yapacak diye bilgilendirmeler yapıldı.

Bakırcı, binayı yapamadı. İş adamı yapamadı diye binanın ucube bir şekilde kalması mı? Gerekiyordu. Devletimiz buraya elbette en güzel binayı yapmaya muktedirdir.

Muktedir olmayanlar, konuya sahip çıkmayıp, ilgilenmeyip, topu birilerine atarak bugüne kadar getirenlerdir.

Hürriyet Caddesi üzerinde bulunan ucube binanın önünden geçemez hale geldim. Özellikle bu bölgede bulunan esnaflar ve duyarlı vatandaşlar yılan hikayesine dönen ve içinde istenmeyen

olayların yaşandığı ucubeyi göstererek, “Ne olacak bu binanın hali” diyerek şikayetlerini dile getiriyorlar.

Esnaflara ve vatandaşlara verecek cevap bulamayınca, son çare olarak konuyu Vali vahdettin Özkan beye iletmeye karar verdim.

KOMEDİ GİBİ

Geçtiğimiz günlerde Seydişehir Protokolünün katıldığı İmam Hatip Ortaokuluna Siirt’te askeri aracın devrilmesi sonucu şehit olan Jandarma Uzman Çavuş Burak Aydoğan adına Şehit Kütüphaneleri Topluluğu tarafından kütüphane açıldı.

Elbette şehidimizin adı yaşatılacak, elbette her okulda modern bir kütüphane bulunacak.

Bunun yanında ilçedeki tüm öğrencilerin faydalanacağı ilçe kütüphanesinin de bir an önce tamamlanarak, hizmete sunulması gerekmez mi?

İmam Hatip Ortaokuluna kütüphane açılışına katılan Seydişehir protokolünün yılan hikayesine dönen kütüphane inşaatına duyarsız kalması komedi gibi.

Sayın Valim, ne dersiniz bu işe?

Bu yazı toplam 420 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Seydişehir Postasi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim