• İstanbul12 °C
  • Ankara11 °C

H. Yüksel GÜLAY / SPOR AKTÜEL

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
H. Yüksel GÜLAY / SPOR AKTÜEL

SPOR AKTÜEL

25 Mart 2017 Cumartesi 10:08

Bu haftalarda hep futbol ve voleybol maçlarını yazıyoruz. Birazda basketboldan bahsedelim. Bakalım basketbol sporu nasıl gelişmiş ve tarihi nerelere dayanıyormuş öğrenelim. Türkiyede basketbol maçlarının maşallahı var. Futbol maçlarına gelmeyen seyirciler salonları dolduruyor. Geçenlerde bir yorumcu televizyon kanallarında bazı basketbol maçları için bilet ayırtmak istendiğini ama biletlerin çabucak bittiğini söyledi. Bu spor adına ne kadar güzel bir haber futbol maçlarından sıkılan seyirciler basketbol salonlarında derin bir oh çekiyor. Verdiği bilet parasının boşa gitmediğini sevinerek söylüyor.

      Bizde basketbolun Türkiyede gelişimini kısa da olsa sizlere yazalım. Basketbol yurdumuzda ilk kez 1904 yılında oynandı. Robert Kolej salonunda öğrencilerin Amerikalı öğretmenler yönetimindeki bu maç bir denemeden öteye gidemedi. Yedi yıl sonra Lise Beden Eğitimi öğretmenlerinden Ahmet Robenson basketbol kurallarını dilimize çevirip yönetmenliğine uygun vaziyete getirdi. Onar kişilik  takımlar halinde karşılıklı iki duvara kağıt sepetler konularak ilk müsabakalar oynandı.

      Basketbolda ilk milli temasımızda 1936 yılında yapılmıştır. Kendi paraları ile Yunanistan milli takımını yurdumuza getirmişler. Bizim takımımızda maçı 49-12 kazanmış.

                Bugün Dünyanın en popüler sporlarından biri hale gelen basketbolda en önemli organizasyon olimpiyat oyunlarıdır. İnşaallah birinci ligde mücadele eden voleybol takımımız gibi basketbol takımımızda adını duyurur ve lig maçlarında boy gösterir. Bir ilçede ne kadar spor yapan takımlarımız olursa sporumuz çabucak gelişir. Unutmayın her şey amatör takımlarından başlar. Kimse ve hiçbir sporcu amatör olmadan yukarılara tırmanamaz. Sporun bütün dalları bizim kabülümüzdür. Yeterki spor gerçekten spor gibi yapılsın.

Bu yazı toplam 987 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Seydişehir Postasi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim