- 14:04 - CHP belediye meclis üyesi Selman Bilici vefat etti
- 14:01 - BAŞKAN ALTAY 24 TEMMUZ GAZETECİLER VE BASIN BAYRAMI’NI KUTLADI
- 13:58 - Hasan Ekici’den Vergi Kanunu Değerlendirmesi: Tepkiler Üzerine Kanun Teklifi Daraltılmış
- 13:55 - KONUK; MÜNAVEBE ÜRÜNLER İÇİN ÜRETİCİYE MÜJDE VERDİ
- 13:53 - BAŞKAN ERKOYUNCU BAKAN BAYRAKTAR İLE GÖRÜŞTÜ
- 13:50 - KONYA ŞEKER VE ÇUMRA ŞEKER’DE KAPASİTE ARTIRILIYOR
- 13:46 - Genel Müdür Erkılınç’tan 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı mesajı
- 13:42 - BAŞKAN USTAOĞLU GÖKÇEHÜYÜK VE TARAŞÇI’DA ÇALIŞMALARI İNCELEDİ
- 13:39 - ÜNİVERSİTE TERCİH DÖNEMİNDE GENÇLERİMİZİN YANINDAYIZ
- 13:35 - Bastırılmış duygularla yaşamak ne kadar doğru?
- 09:01 - MUAYTHAİ SÜPER LİGİ 1. AYAK MÜSABAKALARI, SEYDİŞEHİR’DE TAMAMLANDI
- 10:52 - AİLE VE SOSYAL HİZMETLER BAKANI GÖKTAŞ BAŞKAN ALTAY’I ZİYARET ETTİ
- 10:46 - BAŞKAN ERKOYUNCU’DAN MÜJDE: “ÖNÜMÜZDEKİ YIL SANAYİ ALT YAPISINA BAŞLAYACAĞIZ”
- 10:43 - BAŞKAN ERKOYUNCU, “GERÇEKLER KONUŞULMALI”
- 10:37 - KONUK: SEYDİŞEHİR, DONDURULMUŞ PATATES TESİSLERİNİ İLÇELERİNE KAZANDIRAN RECEP KONUK’U COŞKUYLA KARŞILADI, BAĞRINA BASTI
H. Yüksel GÜLAY / SPOR AKTÜEL
![12 Punto](http://www.seydisehirpostasi.com/s/i/font-01.gif)
![14 Punto](http://www.seydisehirpostasi.com/s/i/font-02.gif)
![16 Punto](http://www.seydisehirpostasi.com/s/i/font-03.gif)
![18 Punto](http://www.seydisehirpostasi.com/s/i/font-04.gif)
![H. Yüksel GÜLAY / SPOR AKTÜEL](http://www.seydisehirpostasi.com/d/author/2_b.jpg)
SPOR AKTÜEL
Bu haftalarda hep futbol ve voleybol maçlarını yazıyoruz. Birazda basketboldan bahsedelim. Bakalım basketbol sporu nasıl gelişmiş ve tarihi nerelere dayanıyormuş öğrenelim. Türkiyede basketbol maçlarının maşallahı var. Futbol maçlarına gelmeyen seyirciler salonları dolduruyor. Geçenlerde bir yorumcu televizyon kanallarında bazı basketbol maçları için bilet ayırtmak istendiğini ama biletlerin çabucak bittiğini söyledi. Bu spor adına ne kadar güzel bir haber futbol maçlarından sıkılan seyirciler basketbol salonlarında derin bir oh çekiyor. Verdiği bilet parasının boşa gitmediğini sevinerek söylüyor.
Bizde basketbolun Türkiyede gelişimini kısa da olsa sizlere yazalım. Basketbol yurdumuzda ilk kez 1904 yılında oynandı. Robert Kolej salonunda öğrencilerin Amerikalı öğretmenler yönetimindeki bu maç bir denemeden öteye gidemedi. Yedi yıl sonra Lise Beden Eğitimi öğretmenlerinden Ahmet Robenson basketbol kurallarını dilimize çevirip yönetmenliğine uygun vaziyete getirdi. Onar kişilik takımlar halinde karşılıklı iki duvara kağıt sepetler konularak ilk müsabakalar oynandı.
Basketbolda ilk milli temasımızda 1936 yılında yapılmıştır. Kendi paraları ile Yunanistan milli takımını yurdumuza getirmişler. Bizim takımımızda maçı 49-12 kazanmış.
Bugün Dünyanın en popüler sporlarından biri hale gelen basketbolda en önemli organizasyon olimpiyat oyunlarıdır. İnşaallah birinci ligde mücadele eden voleybol takımımız gibi basketbol takımımızda adını duyurur ve lig maçlarında boy gösterir. Bir ilçede ne kadar spor yapan takımlarımız olursa sporumuz çabucak gelişir. Unutmayın her şey amatör takımlarından başlar. Kimse ve hiçbir sporcu amatör olmadan yukarılara tırmanamaz. Sporun bütün dalları bizim kabülümüzdür. Yeterki spor gerçekten spor gibi yapılsın.
Yorum Ekle
Arkadaşına Gönder
Yazdır
Yukarı
KONYA BÜYÜKŞEHİR’DEN DÜNYAYA ÖRNEK PROJE
Belediye spor evinde Yıldızeli spora kükredi
CHP kongresine doğru
Barınaktaki köpeklere kuduz aşısı yapıldı
600 yıllık meşe palamudu ağacına tescil çalışması
Seydişehir’de ‘SEYDİ’ markalı kimyasal ürünleri üretiliyor
“UYUŞTURUCU İLE MÜCADELEDE EYLEM PLANI’NA YÖNELİK İLETİŞİM STRATEJİSİ UYGULAMA REHBERİ
BAŞKAN TUTAL'DAN 15 TEMMUZ MESAJI
Haber Yazılımı: CM Bilişim