• İstanbul17 °C
  • Ankara15 °C

H. Yüksel GÜLAY / SPOR AKTÜEL

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
H. Yüksel GÜLAY / SPOR AKTÜEL

SPOR SOHBETİ

09 Haziran 2018 Cumartesi 16:48
Artık yavaş yavaş sona geldik. Lig maçları sona erdi. Şimdi elimizde Futbol turnuvaları kaldı. Bu sezon resmi müsabakalarda istediğimiz sonuçları alamadık. Hem futbolda hemde voleybolda yaptığımız müsabakalar düşündüğümüz gibi bitmedi. takımımızın biri kümeden düşerken diğer takımımızda ploy of maçlarına kalamadı. Her sezonun planlaması ayrıdır. Geçmişe değil geleceğe bakmalıyız. Zaten Türkiyede bütün takımlarımızda aynı şeyi yapıyor.
Futbol turnuvasından sonra yaz spor okullarının faaliyetleri başlayacak. Spor böyle sezon sonu açılan kurslarla değil okulda okurken öğrenilmelidir. Beden Eğitimi dersine giren öğretmenlerimiz çocuklara okulda her şeyi öğretmelidir. Sporda kalkınmanın temel nedeni eğitimdir. Küçük yaşlarda ne kadar iyi egitim alınırsa ilerde iyi bir sporcu olunur.
Spor dallarının hangisi olursa olsun hem spor yapıyorsun bedenin bünyen gelişiyor ve hemde kaabiliyetin varsa ileriye dönük şöhret olup paraya para demiyorsun. Gazetelerde okuyuroz bilmem hangi futbolcu senede şu kadar milyon dolar para kazanıyor. İnsanın dudağı uçuklar. İşte bu paraları alan sporcularda küçük yaşlarda spor eğitimini ala ala bu seviyelere geliyorlar. Hiç kimse amatör olmadan profesyonel olamaz. Evvela amatörce oynayacaksın sonra şöhret basamaklarını birer birer çıkacaksın.
Amatör spor branşlarına verilmesi düşünülen devlet desteğine ait gazetelerimizde haberler çıkıyor. Amatör spora verilmek istenen desteğe göre Maliye Bakanlığı kulüplere amatör spor baranşlarında kullanılmak üzere ödeme yapacak. Kulüplerin ödedikleri ücret gelir vergisi stopajını koşullu olarak tekrar kulüplere ödeyecek.
Bakanlık ayrıca kulüplerin devletten sağladıkları bu kaynağın amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını kontrol edecek. Bununla ilgili yasa şu anda mecliste. Konu daha kapsamlı ele alındığından Milli Eğitim Bakanlığının devreye girmesi gerekiyor. Başarılı genç sporcularımızında bu konuda açıklamaları var. Onlar diyorki Milyonlarca öğrencisi olan ülkemizin milyonlarca sporcusu var demektir. “Okul mu spor mu” sorusuna tüm gençlerimizin gönül rahatlığıyla “ikisi de” cevabını verebilmeleri gerekir.
İşte spor böyle bir şey hem kendini geliştireceksin hemde Devlet sana yardım edecek. Dünya çapında spor tesislerimiz var. Bizler bunların hiçbirini görmedik. Hayal bile edemedik. Geriye ne kalıyor çalışmak ve daha ileriye gitmek.
Bu yazı toplam 807 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Seydişehir Postasi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim