• İstanbul11 °C
  • Ankara4 °C

H. Yüksel GÜLAY / SPOR AKTÜEL

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
H. Yüksel GÜLAY / SPOR AKTÜEL

SPOR SOHBETİ

19 Ocak 2019 Cumartesi 15:05
Futbol seyircileri artık yavaş yavaş bilinçleniyor. Tuttukları takımlarının şampiyonluklarından ziyade kulüplerinin iç borç batağından çıkmasını istiyorlar. Günlerdir futbol kulüplerinin borçlarının nasıl yapılandırılacağı merak ediliyor. Zamanında bütün kulüplerimiz gelirlerinden çok para harcayarak bu duruma düştüler. Bunu defalarca yazdık. Herkez dört büyük kulübe odaklanmışken arada anadolu kulüplerimizde aynı akibete uğradılar. Bu borç yapılanması için en büyük destek de Anadolu kulüplerimzden geldi. Kendi başına borcu ödemek veya uzun vadeye yayarak borç batağından kurtulmaya yetecekmi. Bunun için zihniyetlerin değişmesi lazım.
Yönetenler idari ve mali konularda sorumluluk  almadan bir yere varamazlar. Bir kulübün yöneticisi verilen sınırlarını aşıyorsa yaptığı borçlanma nedeniyle de şahsi sorumluluğu olmalı. TFF Başkanı ile Bankalar Birliği Başkanının yaptığı toplantıda ilk öne alınan konuların başında bunlar geliyor. Yeni Kulüpler Yasası çıkmadan bu işler çözüme kavuşmaz. Öncelikle Anadolu kulüplerinin  kongre kararları iyice incelenmelidir. Dernekler yasası bu kulüplerin borçlanmak için kılıfına uydurma zihniyetinden kurtulmalıdır. Nasıl olsa veri affı var diyerek kimse kulübünü borç altına sokamaz. Gazetelerin yalancısıyız. Bir kulübün bir şehrin nüfusu kadar 120 bin adet yatak örtüsü nasıl aldığı soruşturma  alanına girmelidir. Ayrıca kulüplerimize vergi affı iadesi hakkı tanınalı kaç kulübümüz bu parayı amatör branşlara aktarıyor. Maalesef paraların nerelere harcandığı tesbit edilemiyor.
Bu yazdıkların büyük kulüplerimizin işi deyip işin içinden çıkamayız. Büyük kulüpler senelerce bizler de yani bizim gibi amatör futbol takımlarımız da etkilenir. Yukardaki harcanan paralardan amatör takımlarımız yararlanamaz. Bundan da Türk futbolu zarar görür.
Bizim gibi küçük amatör takımlara sahip olan ilçelerimize takımlarımıza sahip çıkacak sponsor bunamıyor. Halbuki bizim gibi amatörlerin eti ne budu ne. Küçük bir sponsorluk yardımı kulüplerimizin rahat nefes almasını sağlar.
Bu yazı toplam 671 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Seydişehir Postasi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim