• İstanbul9 °C
  • Ankara2 °C

H. Yüksel GÜLAY / SPOR AKTÜEL

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
H. Yüksel GÜLAY / SPOR AKTÜEL

SPORA NEŞTER

01 Temmuz 2019 Pazartesi 09:22
Sporda şiddet ve düzensizliğin önlenmesine dair Kanun teklifi TBMM’ye sunuldu. Spor alanı tanımı genişletiliyor. Uygulanan cezalardan artırıma gidiliyor, cezalar artırılıyor. Karaborsacılara üç yıla kadar, yaralayıcı maddeleri spor sahalarına sokan kişi, gidiş ve geliş güzergahları, seyahat ettikleri araçlar veya takımların kamp yaptığı yerler “Spor alanı” tanımı içine alınıyor. Uygun görülen yerler ve görevliler dışında bilet satanlarda altı aydan bir yıla kadar hapis ve yüzgünden ikibin güne  kadar para cezası, değerinin üstünde bilet satışı yapanlar bir yıldan üç yıla kadar hapis ve ikiyüzelli günden beşbin güne kadar adli para cezası öngörülüyor.
Kesici, ezici, bereleyici veya delici aletler ile patlayıcı, parlayıcı, yanıcı veya yakıcı maddeler spor alanlarına sokan kişilere, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası veriliyor. Hakaret içeren tezahürat şeklindeki başlık “Tehdit veya hakeret  içeren tezehürat olarak değiştiriliyor. ”Failler hakkında elli günden az olmamak üzere adli para cezası hükmolunuyor.
Spor alanlarında Toplum kesimlerini din, dil, ırk, etnik köken, cinsiyet veya mezhep farkı gözeterek hakeret oluşturan söz ve davranışlarda bulunan kişi fiili adına ağır cezayı gerektiren başka bir suç oluşturmadığı takdirde, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasına çarptırılacak.
Yetkisiz olarak müsabaka alanına, soyunma odalarına, sporcuların çıkış tünellerine girenlere adli para cezası bir yıla kadar hapis verilecek. Müsabakanın seyrini veya güvenliğini bozanlara bir yıla kadar hapis cezası üç yıla çıkarılıyor. Sporda şiddeti teşvik edecek şekilde basın ve Yayın yoluyla açıklamalarda bulunan kişiler idari tedbir olarak üç ay yerine bir yıl süreyle müsabakalardan men edilecek. Seyircilerin ayakta seyredebileceği şekilde düzenlenmiş numaralı alanlar için bilet satışı yapılabilecek.
İnşaallah bu kanun teklifi meclisimizde kabul edilir ve bizlerde rahat bir nefes alırız.
Bu yazı toplam 900 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Seydişehir Postasi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim