• İstanbul25 °C
  • Ankara22 °C

H. Yüksel GÜLAY / SPOR AKTÜEL

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
H. Yüksel GÜLAY / SPOR AKTÜEL

SPORDAKİ GELİŞMELER

10 Haziran 2019 Pazartesi 08:42
Türkiyede 2018 - 2019 Futbol sezonu nihayet bitti. Şampiyonlar, Kümeden düşenler ve bir üst kümeye çıkan takımlar belli oldu. İkinci Türkiye Liglerindeki takımlara bir göz atın hemen hepsi bir dönem öncesinin Süper Lig takımları şimdi sezon bitti. İş yeni yılın planlamasına kaldı. Parası olanlar iyi adamların peşinde koştururken parası az olanlarda bütçelerine göre transfer edecek adamlar arıyorlar. Bu konuda Türk Spor Medyası’nını maşallahı var her gün Avrupanın ve Dünyanın bütün yıldızlarını yurdumuza getiriyorlar. Çarşaf çarşaf oyuncu listesi. İki gazete fazla satacam diye olmadık akla hayale gelmeyen başlıklar atıyorlar. Ama sporseverler de artık bu duruma alıştı. Alınan futbolcunun imza atarken resmini görmeyenler benim gibi hiç bir transfer haberine inanmıyorlar.
Devler ligine Eurolig modeli geliyor. Avrupa futbolunun yeniden düzenlenmesi konusunda uzun zamandır Avrupanın dev kulüpleriyle UEFA arasında görüşmeler başladı. Büyük kulüplerimizin gelir hissesinden daha büyük dilimler alabilmesi için başlatılan hamleler 2024 - 2025 sezonundan itibaren yürürlüge girecek UEFA kulüp müsabakalarının şeklini değiştirmeye  hazırlanıyor. Dörderli Sekiz grup yerine Sekizerli Dört grup oluşacak. Maç sayısı ile birlikte gelirler de artmış olacak. UEFA sıralamasında 24 takım lig sıralamaları ne olursa olsun şampiyonlar liginde olacak. Dört takım elemelerden diğer dört  takımda Avrupa liglerinden gelecek. Takımlarımız için hangisi hayırlısıysa o olsun.
İkinci ve en önemli konu bence kulüplerimizin içinde bulunduğu borç batağından nasıl kurtulacağı. Herkesin gözü kulağı Bankalar Birliği ile yapılacak olan borçları yapılandırma anlaşmasında. Borçlar daha düşük bir faizle  borçla kapatılacak ödemeler biraz daha uzun soluklu olacak.
Mühim olan kulüpler batarken zenginleşen kesimler camiadan uzaklaştırılabilecekmi. Esas konu burada yatıyor. Şampiyonlar ligine katılım statüsü değişiyor. Yabancı sınırlandırılması üçmü olsun yoksa beşmi çoğalsın. Bunlar çözüm getirmiyor.
Futbol Federasyonu yeni başkanının seçti. Diğer Merkez hakem komitesi, Tahkim kurulu seçimleri daha oluşmadı. İşin aslı bu Federasyonun işi gerçekten zor. Şimdiye kadar olan işe yaramaz kararlardan vazmı geçilecek yoksa daha iyisi daha güzelimi yapılacak. Bekleyip göreceğiz.
Bu yazı toplam 759 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Seydişehir Postasi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim