• İstanbul19 °C
  • Ankara20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tarihin destanı Çanakkale konferansı
17 Mart 2018 Cumartesi 10:01

Tarihin destanı Çanakkale konferansı

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Muşmal, Seydişehir Kaymakamlığı ve ilçe Milli Eğitim Müdürlüğünce düzenlenen ‘’Tarihin Destanı Çanakkale” konulu konferansa katıldı.

Şaban Cengiz Kültür Merkezi Salonunda 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi anma etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen konferansta konuşan Prof. Dr. Muşmal, Çanakkale’de şehit olmuş askerlerin hikâyelerini ve ailelerine gönderdikleri mektuplar üzerinden yaşananları anlattı.

18 Mart 2015 tarihinin deniz zaferinin kazanıldığı ancak savaşın bittiği tarih olmadığını vurgulayan Muşmal, asıl savaşın bu tarihten sonra başladığını söyledi.

Arşivlerdeki, Çanakkale'de şehit düşen askerlerin yazdığı mektuplara bakıldığında maalesef ki adreslerine ulaşmadığının görüldüğünü dile getiren Muşmal,’’ Türk milleti tarih boyunca dünyaya medeniyet götürmüştür. Ancak birçok dünya devletinin zulmüne, işgaline ve taarruzuna maruz kalmıştır. Çanakkale savaşı da dünyanın en büyük savaşlarından biridir. Çanakkale'yi geçilmez kılan binlerce şehit verilerek yazılan destan, dünyanın binlerce yıldır okuduğu destanların belki de en büyüklerinden birisidir. 1914 yılında başlayıp 18 Mart 1915 yılına kadar 14 ay süren Çanakkale Savaşı aynı zamanda cumhuriyetimizin temellerinin atıldığı, Türk milletinin yeniden dirilişinin, yeniden dünya milletleri içerisinde dünya durdukça var olduğunun ve var olacağının bir sonucu ve ispatıdır." dedi.

Konferansa, Kaymakam Aydın Erdoğan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Tahir Kibar, AK parti İlçe başkanı Mustafa Konurer, öğrenci ve öğretmenler katıldı.

Bu haber toplam 874 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Seydişehir Postasi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim