• İstanbul15 °C
  • Ankara10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tarım arazileri taşlardan temizleniyor
18 Haziran 2018 Pazartesi 09:52

Tarım arazileri taşlardan temizleniyor

Seydişehir’de kırsal alanlardaki hazine arazilerini alan çiftçiler yüksek oranda verim kaybına neden olan tarla taşlarını verimi artırma amacıyla ziraat odasının makinesine toplatıyorlar. Seydişehir Ziraat Odası Başkanı İsmail Korkmaz, odanın çiftçilerin hizmetine sunabilmek için satın aldığı taş toplama makinesinin ekim dönemi öncesinde arazilerde taş toplama hizmeti vermeye başladığını söyledi.

Çiftçilerin verim ve ekonomik kayıplarını gidermek için taş toplama makinesi traktörle birlikte aldıklarını dile getiren Başkan Korkmaz,"Kumluca mahallesindeki çiftçilerimiz kırsal alandaki kızılçıbık mevkiindeki taşlar bu ekipmanla kısa süre içerisinde toplanıp araziden ayrıştırılırken, tarla aynı zamanda ekime hazır hale de getiriliyor. Çiftçinin yeniden tarlasını sürmesi gerekmiyor. Taş toplama makinemiz bir saatte 2 bin metrekarelik araziyi temizleyebiliyor. Çiftçimiz eliyle arazisinde taş toplama derdinden kurtulmuş oluyor. Ziraat Odası olarak, bu hizmeti kar amacı gütmeden yakıt masrafı karşılığında hizmet veriyoruz. Biz ihtiyacı olan her alanda bütçemiz yettiğince üreticimizin ve çiftçimizin yanındayız" dedi.

Bu mevkideki toprakların tamamının taşlı olduğunu kaydeden Çiftçi Yıldıray Kulaksız, ‘’Bu kırsaldaki araziyi taşlardan arındırdıktan sonra karpuz ekimi yapacağım. Ziraat odamızın bizlere kazandırdığı bu makineyle arazilerimiz verimli hale getiriliyor. Bu taşları kendi imkânımızla toplamanın imkanı yoktu.’’

Bu haber toplam 889 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Seydişehir Postasi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim