- 14:04 - CHP belediye meclis üyesi Selman Bilici vefat etti
- 14:01 - BAŞKAN ALTAY 24 TEMMUZ GAZETECİLER VE BASIN BAYRAMI’NI KUTLADI
- 13:58 - Hasan Ekici’den Vergi Kanunu Değerlendirmesi: Tepkiler Üzerine Kanun Teklifi Daraltılmış
- 13:55 - KONUK; MÜNAVEBE ÜRÜNLER İÇİN ÜRETİCİYE MÜJDE VERDİ
- 13:53 - BAŞKAN ERKOYUNCU BAKAN BAYRAKTAR İLE GÖRÜŞTÜ
- 13:50 - KONYA ŞEKER VE ÇUMRA ŞEKER’DE KAPASİTE ARTIRILIYOR
- 13:46 - Genel Müdür Erkılınç’tan 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı mesajı
- 13:42 - BAŞKAN USTAOĞLU GÖKÇEHÜYÜK VE TARAŞÇI’DA ÇALIŞMALARI İNCELEDİ
- 13:39 - ÜNİVERSİTE TERCİH DÖNEMİNDE GENÇLERİMİZİN YANINDAYIZ
- 13:35 - Bastırılmış duygularla yaşamak ne kadar doğru?
- 09:01 - MUAYTHAİ SÜPER LİGİ 1. AYAK MÜSABAKALARI, SEYDİŞEHİR’DE TAMAMLANDI
- 10:52 - AİLE VE SOSYAL HİZMETLER BAKANI GÖKTAŞ BAŞKAN ALTAY’I ZİYARET ETTİ
- 10:46 - BAŞKAN ERKOYUNCU’DAN MÜJDE: “ÖNÜMÜZDEKİ YIL SANAYİ ALT YAPISINA BAŞLAYACAĞIZ”
- 10:43 - BAŞKAN ERKOYUNCU, “GERÇEKLER KONUŞULMALI”
- 10:37 - KONUK: SEYDİŞEHİR, DONDURULMUŞ PATATES TESİSLERİNİ İLÇELERİNE KAZANDIRAN RECEP KONUK’U COŞKUYLA KARŞILADI, BAĞRINA BASTI
27 Temmuz 2024 Cumartesi
H. Yüksel GÜLAY / SPOR AKTÜEL
![12 Punto](http://www.seydisehirpostasi.com/s/i/font-01.gif)
![14 Punto](http://www.seydisehirpostasi.com/s/i/font-02.gif)
![16 Punto](http://www.seydisehirpostasi.com/s/i/font-03.gif)
![18 Punto](http://www.seydisehirpostasi.com/s/i/font-04.gif)
![H. Yüksel GÜLAY / SPOR AKTÜEL](http://www.seydisehirpostasi.com/d/author/2_b.jpg)
TERMİYELİK SAHASININ ANILARI
29 Eylül 2018 Cumartesi 13:28
Her spor severin unutamadığı sahalar unutamadığı stadyumlar vardır. Pınarbaşımızın Termiyelik sahası da işte bunlardan birisidir. O sahada ne futbol maçları ne güreş müsabakaları seyrettik. Dünya ve Olimpiyat şampiyonu nice güreşçiler Termiyelik sahasında güreş tuttular, ne davullar sustu nede cazgırlar.
Tokyo olimpiyatlarından dönen güreşçilerimiz ayağının tozuyla hava alanından alınıp şehrimize getirildiler. O dönem Ankaradaki Seydişehir’i Yaşatma ve Okutma Derneği kurucuları hiçbir fedakarlıktan sakınmadılar. O meşhur güreş ustalarını Termiyelik sahasında güreşmeye ikna ettiler. Minder güreşlerinden yağlı güreşlerine zemin hazırladılar.
Evvela güreşçilerimiz bu Dünya ve Olimpiyat şampiyonlarımız kimlermiş şöyle bir bakalım. En başta Hocaların hocası güreşçilerin piri rahmetli Yaşar Doğu Hakem komitesi başkanı olarak şehrimize getirildi. O zamanlar şehrimizde tek bir otel vardı. O da Çarşı meydanındaki Çiçek Palas Oteli idi. Müsteciri de Mehmet Akıllı. Otelde rahmetli babamın bakkal dükkanının tam karşısında idi. “Dükkanın önüne oturanları seyret.” Yanıbaşımızda Belediyenin kahvehanesi vardı dinlenmek için güreşçilerimiz oraya iner şehrimiz halkıyla sohbet ederlerdi.
Şimdi bu güreşçilerimiz daha doğrusu onlara güreşçi demek biraz hafif olur. Dünya ve Olimpiyat şampiyonlarımız. Sırtı yere getirilemeyen güreş üstadlarımız. Bunlar kimlermiş onlarıda yazalım. Başta Yaşar Doğu efsanemiz. Hüseyin Akbaş, Mustafa Dağıstanlı, Çürük lakaplı ismini duyunda büyük bir heyecan geçirin. Böylelerinin eşi benzeri daha gelmedi. Bunlardan başka yine yağlı pehlivan güreşinin ustaları İbrahim Karabacak. İrfan Atan, Adil Atan, Babaeskili İbrahim. Aklımda kalan bunlar hepsini canlı canlı Termiyelik sahasında izledik.
Peki bunları şehrimize getiren abileremiz kimler onlarıda sizlere yazayım. Bu isimleri bizim kuşak çok iyi tanır. Hepsi Allahın rahmetine kavuştular ama hiç bir zaman unutulmadılar. Seydişehir’in fedakar insanlarıydı. Ankarada okuyan çok hemşehrimize maddi yardımda bulundular. Onlara okul ve Yurt temin ettiler icabında ceplerine para koydular. Hayrettin Durusoy, Enis Şanlıoğlu, Rahmi Türker. Bir insan bunları nasıl unutur. Allah rahmet eylesin yattıkları yer nur olsun.
Bu güreş müsabakalarından başka O Termiyelik sahasında çok futbol maçları oynadık. O sahayı başka bir yazımda yazacağım Samanpazarı sahası bizim gençliğimizin birer simgesiydi. O yaşadığımız hatıralar hiçbir zaman unutulmaz. Bu yazıyı kaleme alırken kendimi Samanpazarı ve Termiyelik sahalarında zannettim.
Ne demiş Şair. “Baki kalan bu Kubbede hoş bir seda” imiş.
Bu yazı toplam 1129 defa okunmuştur.
Yorum Ekle
Arkadaşına Gönder
Yazdır
Yukarı
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
ÖNE ÇIKANLAR
KONYA BÜYÜKŞEHİR’DEN DÜNYAYA ÖRNEK PROJE
Belediye spor evinde Yıldızeli spora kükredi
CHP kongresine doğru
Barınaktaki köpeklere kuduz aşısı yapıldı
600 yıllık meşe palamudu ağacına tescil çalışması
Seydişehir’de ‘SEYDİ’ markalı kimyasal ürünleri üretiliyor
“UYUŞTURUCU İLE MÜCADELEDE EYLEM PLANI’NA YÖNELİK İLETİŞİM STRATEJİSİ UYGULAMA REHBERİ
BAŞKAN TUTAL'DAN 15 TEMMUZ MESAJI
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Seydişehir Postasi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim
Haber Yazılımı: CM Bilişim