• İstanbul21 °C
  • Ankara16 °C

H. Yüksel GÜLAY / SPOR AKTÜEL

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
H. Yüksel GÜLAY / SPOR AKTÜEL

TERMİYELİK SAHASININ ANILARI

29 Eylül 2018 Cumartesi 13:28
Her spor severin unutamadığı sahalar unutamadığı stadyumlar vardır. Pınarbaşımızın Termiyelik sahası da işte bunlardan birisidir. O sahada ne futbol maçları ne güreş müsabakaları seyrettik. Dünya ve Olimpiyat şampiyonu nice güreşçiler Termiyelik sahasında güreş tuttular, ne davullar sustu nede cazgırlar.
Tokyo olimpiyatlarından dönen güreşçilerimiz ayağının tozuyla hava alanından alınıp şehrimize getirildiler. O dönem Ankaradaki Seydişehir’i Yaşatma ve Okutma Derneği kurucuları hiçbir fedakarlıktan sakınmadılar. O meşhur güreş ustalarını Termiyelik sahasında güreşmeye ikna ettiler. Minder güreşlerinden yağlı güreşlerine zemin hazırladılar.
Evvela güreşçilerimiz bu Dünya ve Olimpiyat şampiyonlarımız kimlermiş şöyle bir bakalım. En başta Hocaların hocası güreşçilerin piri rahmetli Yaşar Doğu Hakem komitesi başkanı olarak şehrimize getirildi. O zamanlar şehrimizde tek bir otel vardı. O da Çarşı meydanındaki Çiçek Palas Oteli idi. Müsteciri de Mehmet Akıllı. Otelde rahmetli babamın bakkal dükkanının tam karşısında idi. “Dükkanın önüne oturanları seyret.” Yanıbaşımızda Belediyenin kahvehanesi vardı dinlenmek için güreşçilerimiz oraya iner şehrimiz halkıyla sohbet ederlerdi.
Şimdi bu güreşçilerimiz daha doğrusu onlara güreşçi demek biraz hafif olur. Dünya ve Olimpiyat şampiyonlarımız. Sırtı yere getirilemeyen güreş üstadlarımız. Bunlar kimlermiş onlarıda yazalım. Başta Yaşar Doğu efsanemiz. Hüseyin Akbaş, Mustafa Dağıstanlı, Çürük lakaplı ismini duyunda büyük bir heyecan geçirin. Böylelerinin eşi benzeri daha gelmedi. Bunlardan başka yine yağlı pehlivan güreşinin ustaları İbrahim Karabacak. İrfan Atan, Adil Atan, Babaeskili İbrahim. Aklımda kalan bunlar hepsini canlı canlı Termiyelik sahasında izledik.
Peki bunları şehrimize getiren abileremiz kimler onlarıda sizlere yazayım. Bu isimleri bizim kuşak çok iyi tanır. Hepsi Allahın rahmetine kavuştular ama hiç bir zaman unutulmadılar. Seydişehir’in fedakar insanlarıydı. Ankarada okuyan çok hemşehrimize maddi yardımda bulundular. Onlara okul ve Yurt temin ettiler icabında ceplerine para koydular. Hayrettin Durusoy, Enis Şanlıoğlu, Rahmi Türker. Bir insan bunları nasıl unutur. Allah rahmet eylesin yattıkları yer nur olsun.
Bu güreş müsabakalarından başka O Termiyelik sahasında çok futbol maçları oynadık. O sahayı başka bir yazımda  yazacağım Samanpazarı sahası bizim gençliğimizin birer simgesiydi.  O yaşadığımız hatıralar hiçbir zaman unutulmaz. Bu yazıyı kaleme alırken kendimi Samanpazarı ve Termiyelik sahalarında zannettim.
Ne demiş Şair. “Baki kalan bu Kubbede hoş bir seda” imiş.
Bu yazı toplam 1108 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Seydişehir Postasi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim