• İstanbul27 °C
  • Ankara25 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
TINAZTEPE TÜNELİ İHALESİ YAPILD
11 Eylül 2017 Pazartesi 09:26

TINAZTEPE TÜNELİ İHALESİ YAPILD

Daha önce 18 Ağustos tarihinde yapılacağı açıklanan, ancak Karayolları Genel Müdürlüğünce 6 Eylül tarihine ertelenen Tınaztepe tünelinin ihalesi yapıldı.

Karayolları 3.Bölge müdürlüğü salonunda gerçekleşen ihaleye 44 firmanın katıldığı ve bir aylık değerlendirme süresinden sonra ihaleyi alan firmanın açıklanacağı öğrenildi.

İhaleyi alan firmanın açıklanmasından itibaren 1050 iş gününde Tınaztepe tünelinin tamamlanması hedefleniyor.

Tınaztepe tünelinin her ne kadar 1050 iş gününde tamamlanması hedefleniyor ise de edinilen bilgiye göre önemli bir aksilik çıkmaz ise Alacabel tüneli ile birlikte 2019 yılının sonlarında her iki tünel de hizmete girebilecek.

Seydişehir marangozlar sanayi çıkışından Alacabel tünelini takiben Ceceler mahallesini buradan da yeni açılacak 12 kilometrelik yol ile Cevizli yol ayrımına çıkacak 40 kilometrelik yeni yol, mevcut yolu 9 kilometre kısaltacak.

Alacabel ve Tınaztepe tünellerinin tamamlanması ile birlikte kış aylarındaki sürücülere zor anlar yaşatan Katrangediği ve Alacabel mevkii bypass edilecek ve sürücüler bu bölgeleri kış aylarında sıkıntı çekmeden aşabilecek.

YOL 9 KİLOMETRE KISALACAK

Alacabel ve Tınaztepe tünelleri tamamlandıktan sonra Seydişehir den itibaren Cevizli yol ayrımına kadar olan yol bölünmüş olacak ve toplamda 9 kilometre kısalma olacak.

Kilometre olarak yolun kısalmasından ziyade Katran gediği ve Alacabel mevkilerinden sürücüler bir saat gibi bir zamanda ancak geçebiliyorlardı.

Bu bir saatlik yol Tınaztepe ve Alacabel tünellerinin tamamlanması ile birlikte azami 20 dakikaya inecek. Yani kilometre açısından az ama zaman açısından çok önemli bir kazanım elde edilmiş olacak.

Yani hem yakıttan hem de zamandan tasarruf sağlanmış olacak.

Bu haber toplam 1553 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Seydişehir Postasi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim