• İstanbul25 °C
  • Ankara21 °C

H. Yüksel GÜLAY / SPOR AKTÜEL

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
H. Yüksel GÜLAY / SPOR AKTÜEL

TÜRK SPORUNDA “İLKLER”

23 Mart 2019 Cumartesi 09:25
Hazır lig maçlarına ara verilmişken Türk Spor Tarihi Ansiklopedisini karıştırdık ve ilginç şeyler bulduk. Onları sizlere aktarayım.
İlk Türk Futbolcusu ; Amiral Hüsnü Paşa’nın mektebi Bahriye (Deniz Harbokulu) öğrencisi oğlu Fuat Hüsnü (Kayacan) beyder 1900 yılında ilk maçını oynamıştır.
İlk Türk Futbol Takımı ; Fuat Hüsnü bey tarafından kurulan ve zamanın hafiyelerinin takibinden kurtulmak için bir İngiliz adı altında sahaya çıkan ancak ilk maçında hafiyelerin baskısıyla dağıtılıp oyuncuları hakkında takibata geçilen (Siyah Çoraplar) futbol takımıdır. (26 Ekim 1901)
Türk Sporunun ilk Dünya Şampiyonu ; Pehlivanımız Kara Ahmet’tir (Paris 1900)
Türkiyede İlk Nizami Basketbol Maçı ; Darül Muallimin Aliye (Yüksek Öğretmen Okulu) Çağaloğlundaki binasının bahçesinde Türk Karması ile Y.C.M.A. arasında oynandı (4 Nisan 1921)
Afirka Ormanlarında Aslan Avlıyan İlk Türk ; Ünlü avcı ve Komple Sporcu Sait Selahattin Cihanoğlu (1925 Ekim 1926 Mayıs) ayları arası
Kürek Sporumuzda İlk Milli Temas; Ertuğrul Firkateyn’i denizcilerinin Japonya seyahati sırasında yaptıkları temastır (1899)
Yurt Dışında Boks Maçı Yapan ; İlk Türk Boksörü Sabri Mahir (1910)
Milli Formayı giyen ilk Bayan Sporcularımız; Yüzücü Leyla Asım, Turgut ve Cavidan Erbelger hanımlar.
Atletizm’de ilk ve Tek Olimpiyat Madalyamız; Üç adım atlamada Ruhi Sarıalp 1948 Londra Olimpiyatlarında Bronz madalyanın sahibi oldu.
Yurd Dışında İlk Uluslararası Futbol Maçı Yöneten Hakem; Hamdi Emin Çap (16 Ekim 1924) Moskovada SCB - Türkiye Maçı
Dört ayrı Spor dalında Milli Formayı Giyen; İlk ve Tek Türk Sporcumuz Naili Moran oldu. Atletizm, Basketbol yüzme ve Boks dallarında.
Türk Sporunda İlk Bayan Federasyon Başkanı ; Binicilik dalında Kübra Yazar (1991)
Bu yazı toplam 1576 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
ÖNE ÇIKANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Seydişehir Postasi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim