• İstanbul20 °C
  • Ankara21 °C

Abdullah LEBLEBİCİ / Haber Köşe Yazarı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Abdullah LEBLEBİCİ / Haber Köşe Yazarı

Türkiye’ de ilk üç de

09 Mart 2020 Pazartesi 09:08

Seydişehir’ de 21 bir hayal geçtiğimiz Cumartesi günü gerçek oldu. Türkiye’ nin 2. Kaliteli termal suyuna sahip olan Seydişehir’ de Belediye nin yaptığı tesis halkın hizmetine sunuldu.

Bölgeye kazandırılan, termal sosyal tesisler alanında adından sıkça söz ettirecek Seydi Şifa Termal Tesisleri 29 Şubat itibari ile bölge halkına şifa dağıtmaya başladı.

13 bin metrekarelik kullanım alanına sahip olan Seydi Şifa Termal Sosyal Tesisler içerisinde 2 adet yüzme havuzu, 6 adet termal havuz, buhar ve kür odaları, Türk Hamamı, fitness salonları, sauna ve vitamin kafeleri bulunuyor.

Tesisler de hiçbir eksik yok.

Mesleğim gereği Ülkenin bir çok bölgesini gezme imkanı buluyorum. Net olarak ifade edeyim Seydi Şifa dalında Türkiye de ilk üç arasında bulunan bir tesis oldu.

Bunun yanında 43 derece ile su kalitesi de göz önüne alınırsa hem tesis alanında, hem de şifalı suy kalitesi ile çok büyük ilgi görecek.

KONAKLAMA İMKANI SUNUMALI

Seydi Şifa termal rehabilitasyon merkezi günübirlik hizmet verecek.

Misafirlerine günü birlik hizmet vermesini eksiklik olarak görüyorum.

Zira termal tesislerde konaklama olmazsa olmazdır.

Bu talebi Belediye başkanı Mehmet Tutal’ a aktardığım zaman, Başkan;

“Termal rehabilitasyon merkezini yaparken, konaklama sorununu da düşündük,

Mevcut binanın üst kısmına konaklama ihtiyacı düşünülerek plan yapıldı. Ancak tesisin hemen yanında özel sektör konaklama ihtiyacını karşılayacak güzel bir tesis yapıyor, aramız da konuştuk, konaklayacak vatandaşları, buraya yönlendireceğiz, oraya gelen vatandaşlarımız da bizim rehabilitasyon merkezimizden günübirlik yararlanacak” ifadelerini kullandı.

5000 YATAK KAPASİTESİ

Su sıcaklığı kuyudan 43 derece ile çıkıyor, ısıtma ya da soğutma ihtiyacı yok.

Böylece suyun kalitesinde hiçbir bozulma olmayacak. Bu son derece önemli, faydalı hiçbir minarel yok olmuyor.

Belediyenin açmış olduğu kuyuda şu anda saniyede 50 litre su var, mevcut su rezervi bile 5000 yatak kapasitesine yetecek miktarda.

ALTERNATİF BİR GELİR DAHA

Belediye ye ait termal su kuyularında tüm ölçümler yapıldı.

Özellikle son açılan kuyu da Jeo termal kökenli, karbondioksit değerleri çok yüksek. Edindiğim bilgiye göre, Seydişehir’de bulunan termal bölgede gaz basıncı oldukça fazla.

Suyun mineral değerinin ve gazının yüksek olması iyileştirme özelliği sağlıyor. Bahsi geçen gaz, sanayi alanında, gazlı içecekler ve tıbbi alanda kullanılıyor.

Durum böyle olunca Belediye yetkilileri, özel bir firma olan Oknal Sanayi yetkilileri ile bir araya gelerek, gazın değerlendirilmesini gündeme getirdi.

Bahsi geçen firma ile anlaşma sağlandı. İlk etapta Organize sanayi bölgesinden 3 bin metrekarelik kapalı alan, 5 bin metrekarelik de açık alan yer tahsisi yapıldı.

Bu alanda gaz depolama ve ayrıştırma tesisi kurulacak. Yüzeysel hatlarla kuyulardan alınan gazlar depolama alanlarında ayrıştırılacak ve kullanılır hale getirilecek.

Termal kuyulardan çıkan Jeo termal sular kaplıcalarda kullanıldıktan sonra ayrıştırılan gaz satılarak alternatif bir kazanç elde edilecek,

Ayrıca yaklaşık 60 ile 100 kişi arasında istihdam sağlanacak olması da, ilçe ve ülke ekonomisine katma değer sağlayacak.

Bu yazı toplam 400 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Seydişehir Postasi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim