• İstanbul20 °C
  • Ankara15 °C

Abdullah LEBLEBİCİ / Haber Köşe Yazarı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Abdullah LEBLEBİCİ / Haber Köşe Yazarı

Türkiye’de üç kişiye bir, Seydişehir de ise iki kişiye bir araç düşüyor

29 Mayıs 2023 Pazartesi 09:03

 

Türkiye istatistik kurumunun açıklamasına göre, Türkiye genelinde 27 milyon, Konya da 820 bin, Seydişehir’ de ise K ve ZA dan başlayıp devam eden plaka numarasına göre yaklaşık 30.000, bunun yanında Seydişehir plakasına sahip olmayan 5.000 yani toplamda yaklaşık 35.000 araç olduğu tahmin ediliyor.

Biraz daha anlaşılır biçimde yazarsak,

Türkiye de yaklaşık her üç kişiye bir, Konya da, yaklaşık her üç kişiye bir araç düşerken Seydişehir de ise yaklaşık her iki kişiye bir araç düşüyor.

Bu da beraberinde ilçe merkezinde inanılmaz bir park sıkıntısını ortaya çıkarıyor.

İlçenin ana arterlerinde kiminle konuşursanız konuşun, yoğun trafikten ve park yeri sıkıntısından söz eder.

Hatırlanacağı üzere, Belediye daha önce ücretli park uygulaması başlatmıştı. Uygulamanın başlaması ile birlikte İlçenin trafik yoğunluğu fazla olan Atatürk, Hürriyet, Seyitharun, Sadi Irmak caddelerinde bir gecede araç sayısı yüzde 70 oranında azaldı.

Üzülerek ifade ediyorum, biz de şöyle bir anlayış var, kamu da veya özel sektörde çalışıyor isek, arabamız evimizin önünde, ticaret yapıyorsak aracımız işyerimizin önünde olacak.

Sebebini sorduğumuz zaman, aldığım cevap, aracımı pencereden, kapıdan baktığımda göreceğim oluyor.

Kamu da ve özel sektörde çalışanlarımız işlerine her gün araç ile gitmedikleri için, ana arterlere park ettikleri araçlar günlerce aynı yeri işgal ediyor.

Ticaret yapan vatandaşlarımız da kendilerine ait araçlarını genellikle işyerlerinin önüne park ediyor. Bunun sebebi sorulduğunda, ben kendi aracımı park etmesem bir başkası park ediyor ve 10-15 gün kaldırmıyor diyerek haklı bir gerekçe sunuyor.

Şunu da sormak istiyorum, ücretli park uygulaması başlayınca bahsettiğim caddelerdeki park edilmiş araçlar bir gecede nereye kayboldu.

Ne yazık ki bu durum gerçek.

Öteden beri savunuyorum, Seydişehir’ in park sorunu ancak ücretli yapılır ise çözülür.

Yakın zamanda ücretli park uygulamasına geçileceğini tahmin etmiyorum. Yani bu sıkıntı epey bir zaman daha devam edecek.

TRAFİK IŞIKLARI

Önemli kavşaklarda trafik ışıkları mevcut. Işıkların aktif hale getirilmesi için altyapı hazır.

Diyeceksiniz ki neden aktif değil.

Neden aktif değil yazayım. Epey bir zaman önce trafik ışıklarının aktif hale getirilmesi için halktan çok yoğu talep geldi.

Konuyu yetkililere ilettik, Yapılan değerlendirme sonucu kavşaklardaki trafik ışıkları aktif hale getirildi.

İlçedeki araç yoğunluğundan bahsetmiştim, durum böyle olunca kavşaklarda kuyruklar oluşmaya başladı.

Bu satırları iki defa okuyun, “Trafik ışıkları aktif hale getirilsin” diyen vatandaşlar, bu defa da, “burası büyük kent değil, kırmızı ışıkta çok kuyruk oluşuyor” diye şikâyet etmeye ve ışıkların aktif halden fasılalı hale geçirilmesini istediler.

Böyle bir talep karşısında yetkililer de ışıkları fasılalı uygulamaya çevirdiler. Bugünlerde ise tekrar aktif hale getirilmesini talep eden vatandaşlar var.

Yetkililer sizce ne yapmalı?

Bu yazı toplam 443 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Seydişehir Postasi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim