• İstanbul11 °C
  • Ankara10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
TÜRKİYENİN İLK VE TEK DİYABET FESTİVALİ’ ne  SEYDİŞEHİR DEN SPONSOR
05 Mayıs 2018 Cumartesi 10:10

TÜRKİYENİN İLK VE TEK DİYABET FESTİVALİ’ ne SEYDİŞEHİR DEN SPONSOR

Türkiye’ nin ilk ve tek Diyabet Festivali İzmir de gerçekleştirildi. Festivale Konya adına Seydişehir’ de ticari faaliyetlerini sürdüren Günaydın Dinlenme Tesisleri işletmecisi Hüseyin Gülpınar sponsor oldu. Bu çerçevede Konya dan 39 diyabetli çocuk otobüs ile İzmir deki festivale götürüldü.

Tip 1 Diyabetli Çocuklar ve Aileleri Derneği, Tip 1 diyabetli bireyler ve ailelerinin yaşam kalitesinin arttırılması için doğru diyabet kontrolü sağlamak amacıyla gerekli eğitim ve danışma hizmeti verebilmek, Tip 1 diyabetli bireylerin günlük hayatta karşılaştıkları engellerin ortadan kaldırılması için faaliyetler düzenlemek, Tip 1 diyabetli bireylerin ve ailelerin tedaviye uyumu açısından motivasyonlarını arttırmak, Tip 1 diyabetli bireyleri kompilakasyonlardan korumak, bu konularda çalışmalar yürüten kişi ve kuruluşlara destek vermek, interaktif eğitim faaliyetleri düzenleyerek Tip 1 diyabetli bireyler ile toplumun konu hakkında bilincini yükseltmek, Tip 1 diyabet ile ilişkili dünyadaki bilimsel çalışmaları takip etmek, çıkarılan teknolojik ürünlerin ülke sınırları içerisine girmesive ücretsiz alınabilmesi için çalışmalar yapmak amacıyla 2016 yılında kurulmuştur.

Kurucu başkanı Dr.Dyt.Nesil GÖREN ATALAY’dır. Dernek 21 Ekim 2016 tarihinde kurulmuştur. Dernek Yönetim Kurulu ise Naciye Akbel, Alev Aydın, Özden Alıcıgüzel ve Irmak Güngör’dür.

Tip 1 Diyabetin hiçbir şeye engel olmadığını vurgulamak için çalışmalar yapan Tip 1 Diyabetli Çocuklar ve Aileleri Derneği, Gazeteci İsmet Solak’ın kızı diyabet eğitmeni ve diyabet koçu Öyküm Solak’ın adının verildiği Türkiye’nin ilk ve tek DİYABET FESTİVALİNİ düzenlemiştir.

Tip 1 Diyabetli Çocuklar ve Aileleri Derneği’nin İzmir Büyükşehir Belediyesi ile birlikte düzenlediği bütün aktivitelerin, ulaşımın ve hediyelerin ücretsiz olduğu, Tip 1 Diyabetin hiçbir şeye engel olmadığını göstermek için çıktığı bu yolda, sosyalleşmenin sağlanması, tip 1 diyabetin toplumdaki farkındalığının artması, tip 1 diyabetlilerin kendilerini yalnız hissetmemesini sağlamak, birlik ve beraberliğin sağlanabilmesi ve karbonhidrat sayımıyla tip 1 diyabetlilerin her besini tüketebileceğini gösterildiği "2. Geleneksel Öyküm Solak Diyabet Festivali " 29 nisan 2018 pazar günü İzmir’de gerçekleştirilmiştir.

Tip 1 Diyabetli Çocuklar ve Aileleri Derneği’nin bu yılki festival sloganı EN ŞEKER BENİM'di.

 

Dernek Başkanı Nesil Gören Atalay : Uşak'tan, Adana'ya, Samsun'dan, Mersin'e, Malatya'dan, Antalya'ya,Çanakkale'den, İstanbul'a, Konya'dan Amasya'ya, Ankara'dan Muğla'ya, Afyon'dan Eskişehire,Kocaelin'den Bursa'ya, İzmir'den Karaman'a Aydın'dan Burdur'a ve Manisa'ya kadar Türkiye'nin 21 İlinden 800 kişinin katıldığı festivalin gelecek yıl uluslararası olarak gerçekleşeceği bilgisini verdi.

Öyküm Solak ile birlikte iki kişi olarak çıktıkları bu yolda bu yıl 800 kişiye ulaşan bir katılımla Türkiye geneli bir organizasyon ile Türkiye’nin İLK ve TEK diyabet festivalini gerçekleştirmenin kendisini ve dernek yönetim kurulunu çok mutlu ettiğini belirtti.

Dernek başkanı Dr.Dyt. Nesil Gören Atalay başta dernek yönetim kurulu Alev Aydın, Naciye Akbel, Özden Alıcıgüzel ve Irmak Güngör olmak üzere, tip 1 diyabetlilere her daim destek olan İzmir

Büyükşehir Belediye başkanı Aziz Kocaoğlu'na, Genel Sekreter Buğra Gökçe'ye, Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Serpil Keskin'e, Sosyal Hizmetler Müdürü Volkan Sert'e,Kültür Sanat Müdürü Mehmet Yıldız'a ve diğer tüm yardımını esirgemeyen büyükşehir belediyesi çalışanlarına şükranlarını sundu.

Bu önemli günde yalnız bırakmayan Öyküm'ün annesi Fatma teyzeye, babası İsmet Amcaya, abisi Kubilay abiye, teyzesi ve diğer tüm katılımcılara çok teşekkür etti.

Her daim derneğimiz için canla başla çalışan tip 1 diyabetli ve diyabet gönüllüsü arkadaşlarımın katkıları büyük olduğunu belirtmek isterim.

Bizi kırmayarak istanbul'dan gelen maraton koşucusu tip 1 diyabetli Gürkan Açıkgöz'e , Türkiye'nin farklı illerinden katılım sağlayan diyabetlilerimizin bizimle koordinasyonunu sağlayan ve otobüs sorumlumuz olan değerli tip 1 diyabetliler ve diyabet annelerine çok teşekkür ederim.

 

Festivalimizde gün boyunca kareoke, zumba, pop orkestrası konseri, atölye çalışmaları, şişme oyun alanları, çuval yarışı, halat çekme yarışı, basket ve futbol etkinliklerinin yanısıra karbonhidratı sayılmış öğle yemeği ve 2 ara öğün ücretsiz olarak gerçekleştirilmiştir.

Festivalde çocukların dilek ağacına yazdığı dileklerin birçoğunda diyabet tedavisinde şuan ödeme kapsamında olmayan sensörlerin, devlet tarafından karşılanması isteği dikkat çekmiştir.

Bu haber toplam 1165 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Seydişehir Postasi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim