• İstanbul24 °C
  • Ankara26 °C

Abdullah LEBLEBİCİ / Haber Köşe Yazarı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Abdullah LEBLEBİCİ / Haber Köşe Yazarı

Türkleri hafife aldılar

04 Mayıs 2020 Pazartesi 08:48

Koronavirüs belası ile yatıp kalkarken, bir anda Suriye, Irak, Libya, Yunanistan ve diğer devletlerle olan sorunlar, anlaşmazlıklar ikinci plana düştü.

Oysa Devletlerarası mücadele son hızla devam ediyor.

Asker göndermemizden sonra Libya da dengeler değişti. Darbeci Hafter, askerimizin desteği ile darbe üstüne darbe almaya başladı.

HAFİFE ALMAK BÜYÜK HATAYDI

Hafter dabe almaya başlayınca, Avrupa nın aklı başından gitti. Şimdi de “Türkler planları altüst etti onları hafife almak büyük hataydı” Demeye başladılar.

Libya’da Türkiye destekli Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin (UMH) cephe hattında darbeci Hafter güçlerine karşı elde ettiği zaferler Fransız basınının dikkatini çekti.

Le Monde gazetesi, Ankara’nın yeni nesil silahlı insansız hava araçlarıyla (SİHA) UMH’yi destekleyerek bu ülkedeki güç dengesini değiştirdiğini ve ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter’i zayıflattığını yazdı.

Gazeteye konuşan ve Hafter’in sahadaki kazanımlarını kaybetmeye başladığını belirten uzmanlar, Türk SİHA’ ları ve Türkiye’nin yerleştirdiği uçaksavarlar sebebiyle,

Hafter’e bağlı hava unsurlarının UMH kontrolündeki bölgelere ulaşamadığını vurguladı.

“Harekât planlarının Türkler tarafından yapılmasının sahada bu değişimi sağladığını” ifade eden uzmanlar, elde edilen başarının Hafter’e destek veren Rusya’ya bağlı Wagner grubuna rağmen gerçekleştiğine işaret etti.

Hafter’in Rusya, BAE, Ürdün, Mısır ve Suudi Arabistan’a uzanan pek çok ülkeden büyük askeri ve mali destek gördüğünü aktaran Le Monde, Libyalı araştırmacı Muhammed el-Cerah’ın şu görüşüne yer verdi:

Hafter güçleri, Türklerin bir şey yapmayacağını düşündü. Bu saf bir düşünceydi ve “Türkleri hafife almak büyük hataydı”

Askerimizin bu başarısını tebrik etmek gerek.

ATEŞKES İSTEDİLER

Yaşamlarını riyakârlık ve ikiyüzlülük üzerine kuran Avrupa Birliği ülkeleri Hafter’ in kaybetmeye başladığını görünce ateşkes istedi

Avrupa ülkelerinden bazı dışişleri bakanları Libya'da acilen “insancıl ateşkes” sağlanması için çağrıda bulundu.

Bir yıldır Trablus'a yönelik saldırılara sessiz kalan Avrupa Birliği'nin Hafter'in kaybettiğini görünce böyle bir çağrı yapılmasının nasıl riyakar olduklarının göstergesidir.

YATACAK YERLERİ YOK

Başta Amerika, İngiltere ve İsrail olmak üzere Avrupa birliği ülkelerinin yatacak yerleri yok.

Yaşamlarını sömürü düzeni üzerine kurdukları için, yardımseverliği ve merhameti asla bilmezler.

Hedefleri, sadece yok etmek üzere kurulmuştur. Kendilerini diğer bütün milletlerden üstün gördükleri için, onlara yaşam hakkı tanımazlar.

Tuzak kurarlar, Ama “en güzel tuzağı Allah kurar”

Şimdi yeni bir dünya düzeni kuruluyor, artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak,

Yaraların sıcaklığı soğuyana kadar acı vermez.

Korona virüs salgının sıcaklığı azalınca acı vermeye başlayacak ki, o zaman o medeni denilen milletlerin birbirlerini nasıl yediklerine şahit olacağız

Bu yazı toplam 215 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Seydişehir Postasi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim