• İstanbul12 °C
  • Ankara11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
VASADA ANTİK KENTİ YÖNLENDİRME LEVHALARI DİKİLDİ
25 Mayıs 2019 Cumartesi 10:14

VASADA ANTİK KENTİ YÖNLENDİRME LEVHALARI DİKİLDİ

Seydişehir Bostandere Mahallemizde bulunan “Vasada Antik Kenti” için Kahverengi yönlendirme Levhaları dikildi. Konuyla ilgili olarak görüşlerine başvurduğumuz Tarihçi Ercan Arslan şunları aktardı.

Vasada Antik Kenti, Antik Çağ Anadolusu’nda Roma Devri kentlerinden biridir. Günümüz Bostandere Mahallemiz’de Aktepe mevkiindedir. Burası Konya Koruma Kurulunun 11.11.1988 tarih ve 325 nolu karar,24.05.1996 tarih ve 2265 nolu kararları ile iki kez I.Derece Arkeolojik Sit Alanı ilan edilmişti. Bostandere Mahallemiz ise III.Derece Arkeolojik Sit Alanı durumundadır.

Konya İl Kültür Turizm Müdürlüğü’ne İlçemiz Vasada Antik Kenti ve Tiyatrosu için Konya-Seydişehir Karayolu Bostandere Mahallesi yol ayrımına Kahverengi Turizm Levhası dikilmesi yönündeki girişimlerimiz nihayet sonuç verdi. Bu yaklaşık dokuz yıl önce 31.08.2010 tarihli dilekçemiz ve ekleriyle başlayan bir süreç. Bu zaman içerisinde en son 18.03.2018 tarihinde tekrar müracatımızı yapmıştık. Konya İl Kültür Turizm Müdürlüğü dilekçemizde belirtmiş olduğumuz Vasada Antik Kenti yönlendirme levhaları için Karayolları 3. Bölge Müdürlüğüne başvurarak ilgili Müdürlüğün yazısı” ekli cevap ile tarafımıza dönüş yaptı ve yönlendirme levhaları da yakın zamanda dikildi. Bu ilçemiz turizmi özelde ise Bostandere mahallemiz adına son derece sevindirici bir gelişme. Bundan sonra vakit kaybetmeden ulaşım ve çevre düzenlemesi, yabancı dillerde bilgilendirme panoları, tanıtıcı broşür, tanıtıcı obje tasarım ve üretimi gibi konulara ağırlık verilmesi aşamasına geçilmesi gerekmekte.

Tarihçi Arslan Seydişehir’imizin yumuşak gücü olan Tarihi ve Kültürel mekanlarımızın hak ettiği noktaya taşınmasında çalışmalarımıza hassasiyetle devam edeceğiz” dedi.vasada-2.jpg

Bu haber toplam 1782 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Seydişehir Postasi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim