• İstanbul29 °C
  • Ankara25 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yerli Üretim Etiketleri İle İlgili Esnaf Odasından Açıklama…
06 Ekim 2018 Cumartesi 10:24

Yerli Üretim Etiketleri İle İlgili Esnaf Odasından Açıklama…

“YERLİ ÜRETİM” ve yerli ürünlerin alınıp satılması ve kullandırılması amacıyla çıkan yönetmenliğe göre; işyerlerinde etiket bulundurma ve etiketlerde Yerli Ürünleri belirten logonun olmasına yönelik çalışma 03.10.2018 tarihinden itibaren başlatıldı.

Konuya ilişkin Seydişehir Esnaf ve Sanakârlar Oda Başkanlığından açıklama yapıldı.Açıklamayı Oda Başkanı İbrahim AYPAR yaptı.Açıklamada;

Bilindiği üzere Ticaret Bakanlığımız tarafından Etiket, tarife ve fiyat listelerinde bulunması zorunlu hususlar, Fiyat etiket Yönetmenliği’nin “Etiket Bulundurma Zorunluluğu” başlıklı 5’inci maddesinde düzenlenmişti.

Buna göre, perakende olarak satışa sunulan mal veya hizmetlere ilişkin etiket, tarife ve fiyat listelerinde, malın üretim yeri, ayırıcı özelliği, tüm vergiler dâhil satış fiyatı ve birim fiyatının işletmesinde satışa sundukları ürünlere yerli üretim olduğunun belirtilmesi zorunlu hale getirilmiştir.

18.09.2018 tarihli ve 30539 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak, 03.10.2018 tarihinde yürürlüğe giren düzenleme ile anılan Yönetmenlik maddesinde değişikliğe giderek etiket ve listelerde bulunması zorunlu bilgilere;

“Malın satış fiyatı ve birim fiyatının uygulanmaya başladığı tarih, Üretim yeri Türkiye olan mallar için, Bakanlıkça tespit ve ilan edilen şekil,logo veya işaret.”hususları eklenmiştir.

Bu doğrultuda tüketicilere yönelik mal satışlarında, ürünün ülkemizde üretildiğini göstermek üzere tüketicilerin dikkatini ilk bakışta çekecek nitelikte “YERLİ ÜRETİM” logosu Ticaret Bakanlığı sitesinde ölçü ve şekli ile hazırlanmıştır. Üyelerimizin etiket ve logonun hazırlanması ile ilgili Ticaret Bakanlığı internet sitesinden yararlanabilirler.

Üretimi Türkiye’de yapılan ürünlerin etiket,tarife ve fiyat listelerinde kullanılması zorunlu “YERLİ ÜRETİM” logosunun Bakanlıkça belirlenmiş şekline ve kullanımında dikkat edilmesi gereken hususlara yer verilmiştir.Dedi.Başkan Aypar;

1. “YERLİ ÜRETİM”logosunun Türkiye’de üretilen tüm ürünlerin etiketlerinde,tarife ve fiyat listelerinde kolaylıkla görünebilir ve okunabilir şekilde bulunması zorunludur.

2. Logo,tüketicilerin rahatça görebileceği şekilde ve orijinal renklerinde (Siyah Beyaz ya da Kırmızı Beyaz) yerleştirilmelidir.

Logolu etiketin örnek resimleri aşağıdaki gibidir.Tüm üyelerimize duyarlılıklarından dolayı teşekkür eder.Hayırlı işler dilerim dedi.

Bu haber toplam 926 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Seydişehir Postasi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim