• İstanbul25 °C
  • Ankara21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ADD’den eğitim ve laiklik konferansı
03 Mart 2018 Cumartesi 13:00

ADD’den eğitim ve laiklik konferansı

Seydişehir Atatürkçü Düşünce Derneğinin (ADD) organize ettiği Tarihçi yazar Mustafa Solak konuşmacı olarak katıldığı Eğitim ve Laiklik konferansı düzenlendi.

ADD toplantı salonunda gerçekleşen konferansta konuşan Mustafa Solak, Laikliğin olmadığı bir dünyada insanların kimliğinin ve onurunun yok sayıldığı bir dünya anlamına geldiğini belirtti.

Tarihçi yazar Mustafa Solak, laikliği tanımlarken,‘egemenliğin, kamusal otoritenin kaynağının insana devredilmesi, aklın özgür gelişimi için düşüncenin, bilimin referans alınması’ ifadelerini kullandı.

Mustafa Solak, Osmanlıda laikliğin ortaya çıkışını, Atatürk döneminde laiklik ve günümüzdeki laikliğin karşılaştırılması, cumhuriyet döneminde laiklik hataları üzerinden konuşmasını sürdürdü.

Solak, “Laikliğin özü aklı geliştirmek, insanın özgür birey olabilmesinin yolunu açmak ve egemenliğini feodal sınıflara değil kendi üzerine alabilmesidir. Bu anlamda laiklik, din düşmanlığı değildir. Laik devlet için bireylerin dindar olması korku sebebi değildir” diye konuştu.

Program sonunda Mustafa Solak, kitaplarını imzaladı.

ADD şube Başkanı Hüseyin İriilter, Yazara plaket takdim etti.

Bu haber toplam 943 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Seydişehir Postasi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim