• İstanbul20 °C
  • Ankara26 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AZMİN ZAFERİ ve MESLEKİ EĞİTİMİN ÖNEMİ
21 Eylül 2019 Cumartesi 13:42

AZMİN ZAFERİ ve MESLEKİ EĞİTİMİN ÖNEMİ

İlçemizde ilkokul, Ortaokul ve lise eğitimini tamamlayan Yasemin Ayva hanım, İşletme Fakültesini kazanır. Her ne kadar istediği meslek dalı olmasa da fakülte kazandığı için mutlu olur. Üniversiteyi bitirince nasıl olsa bir iş bulurum diyerek Fakülteye kayıt yaptırıp dört yıl içerisinde okulu bitirir. Okul bitince devlet ve özel sektörde iş aramaya başlar. Yaşı belli bir seviyeye gelmiştir. Ne vardır ki bütün kapılar yüzüne kapanır. Hayalleri kırılır. Bu esnada yengesi Kuaför Hayriye hanımın yanına takılmaya başlar. Kuaför Hayriye Hanım ilçemizin ilk kuaförlerinden mesleğinin hakkını veren, onlarca Kalfa, Usta yetiştirmiş mesleğinin zirvesinde olan başarılı bir hanımefendidir. Yengesi Hayriye Hanım “Yasemen sen istersen Kuaförlük mesleğini yapabilirsin. Seni Mesleki Eğitim Merkezine de yazdırırız. Haftada bir gün okula gidersin, beş gün benim yanımda çalışarak bu mesleği öğrenir, belgelerini alır, Kuaför dükkânı açarsın ve kendi işinin patronu olursun ”dediği zaman Yasemen “Yenge gerçekten ben de istiyorum. Bu mesleği bana öğretirsen, ben de senin gibi Kuaför olabilirim. Kendi işimin patronu olurum. “der. Fakülte mezunu olması sebebi ile çevreden gelecek olan olumsuz sözlere karşı dik durup, Mesleki Eğitim Merkezine çırak olarak kayıt olur. Haftada bir gün okula gider beş gün kuaför dükkânına gitmeye başlar. Kuaförlük Eğitimini alırken evlenip mutlu bir yuvada kurar. Sırası ile Mesleki Eğitim Merkezinden Kalfalık, Ustalık ve Usta Öğretici belgelerini alır. Kendi işyerini açar ve kendi işinin patronu olur.

Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Erdem Şirin’de “Lise veya Fakülte mezunu bir öğrenciyi çırak olarak okula yazdığımızda tereddüt etmiştik. Gerçekten Üniversiteyi bitiren biri istek, azim ve başarısı ile tüm belgelerini başarı ile aldı. Yasemen hanımı bu azminden dolayı tebrik ederim. Artık kendi işinin patronu olabilir. ”dedi.

Mesleki Eğitim ülkemizin geleceği için çok önemlidir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün şu sözü her şeyi anlatmaya yeter.''Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir''. Atalarımızın dediği gibi “Sanat altın bileziktir.” Mesleki Eğitime gereken önemi vermeliyiz.

Merkez Müdürü Erdem Şirin Mesleki Eğitim ile ilgili gelişmeler hakkında şunları söyledi.” 09 Aralık 2016 tarih 29913 sayılı resmi gazetede yayınlanan 6764 sayılı kanun hükmünde kararname ile Mesleki Eğitim Merkezleri zorunlu ortaöğretim kapsamına alınmıştır. Eğitim süresi 4 yıl, Haftada en az bir gün en fazla iki gün teorik eğitim alması zorunlu olmuştur. Lise ve açık öğretim lisesine kayıt olma zorunluluğu ortadan kalkmıştır.

Son olarak 12 Temmuz 2019 tarih 30829 sayılı resmi gazetede yönetmelik değişikliği olmuştur. Talim ve terbiye Kurulu başkanlığının 19 Temmuz 2019 tarih 18 sayılı kararı ile Mesleki Eğitim Merkezleri haftalık ders çizelgesi yayınlanmıştır.2019-2020 Eğitim Öğretim döneminden itibaren kademeli olarak 9.sınıftan itibaren uygulanmaya başlamıştır. Mesleki Eğitim Merkezi öğrencileri isteğe bağlı olarak Lise proğramına kayıt olur. Ek olarak 9.sınıfta 2 saat Tarih,10.Sınıfta 2 Saat T.C. İnkılap Tarihi,11.Sınıfta 2 saat Türk Dili ve Edebiyatı dersi ve 3 saat Matematik,12.Sınıfta 3 saat Türk Dili ve Edebiyatı dersi ve 3 saat Matematik dersini yüz yüze eğitim alacak. Sırasıyla 11.sınıfta Kalfalık Belgesi,12.sınıfta Ustalık Belgesi ve Mesleki Tamamlama Belgesinin yanında Eğitim aldığı alanda Meslek Lisesi diploması almaya hak kazanacaktır. Ahilik anlayışı ile bir ustanın gözetiminde yetişen bu öğrenciler, yetiştiği alanda kendi işyerlerini açacak veya Usta olarak çalışmaya devam edeceklerdir. İstediği zaman Üniversite sınavlarına girerek Yüksek Öğrenim Eğitimi alabilecektir. Aileler çocuklarını doktor, mühendis, öğretmen, memur yapmak için düz liselere vermek istiyor. Akademik Eğitim alabilecek öğrenciler gitsin. Israrcı olmasınlar. Bu ülkenin Motorcu, Kaynakçı, Kuaför, Fırıncı, Aşçı, Elektrikçi, Sıhhi Tesisat Kaloriferci, Tornacı, Mobilyacı vb. Ahilik anlayışı ile yetişmiş Sanatkârlara ihtiyacı var. Çocuklarını Mesleki Eğitim Merkezine Eğitime yönlendirsinler. Ayrıca bir işletmede çalışıp Mesleki eğitim Merkezine kayıt olan öğrencilerimiz, sözleşme yaptığı tarihinden itibaren aylık askeri ücretin %30 olan şu anki değerle en az 550 ₺ maaş almaktadırlar. Merkezimize kayıt için en az ortaokul veya İmam hatip Ortaokul mezunu ve 6331 sayılı iş güvenliği yasasına göre çalışacağı meslek dalına uygun olduğunu belirtir sağlık raporu alma şartı vardır.”dedi.

Bu haber toplam 1092 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Seydişehir Postasi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim