• İstanbul25 °C
  • Ankara22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kamışları ekonomiye kazandırıyor
19 Şubat 2018 Pazartesi 09:08

Kamışları ekonomiye kazandırıyor

Konya’nın Seydişehir ilçesinde 70 yaşındaki Muammer Kıl, Bölgede yetişen kamışlardan yastık yaparak ekonomiye kazandırıyor.

İlçede bu mesleği yapan yalnızca kendisinin olduğunu anlatan Kıl, yaptığı açıklamada Seydişehir Suğla ve Beyşehir göllerinde yetişen kamışlardan 60 yıldır yastık yaptığını kaydetti.

Eskiden en çok köylerde kullanıldığını ifade eden Muammer Kıl, ‘’ Kamış yastıkları şimdi isteyen kişiler şark köşelerini süslemek için alıyor. Çekyatlar, koltuklar çıkalı kamış yastıklar biraz tarihi eser oldu. Günümüzde ancak ayda bir bilemedin iki kişi gelip alıyor” diye konuştu.

Mesleği babasından öğrendiğini dile getiren Kıl, ‘’ Eskiden bu dükkanda eşeklere semer, evlere hasır örer, kamış yastık yapardık. Köylerden çok talep gelirdi. Yetiştiremezdik. Şimdi bu meslekler yok olmaya yüz tuttu. Şehirlerde şark köşesi döşeyenler ve köylerden az da olsa gelen talep üzerine yapıyorum. Benden başka da yapan yok. Aslında hasır kamış çok sağlıklı evin rutubet ve nemini alır. Ama şimdi rağbet yok. Günde 5 tane yapıyorum. 10 liraya yorgancılara satıyorum. Onlarda kılıf geçirerek 20- 25 liraya satıyor.’’diye konuştu.

Bu haber toplam 835 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Seydişehir Postasi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim